Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?

Odpowiedź eksperta: Kominek z płaszczem wodnym pod względem technicznym należy traktować jako kocioł na paliwo stałe, tyle że umieszczony nie w kotłowni, a w pomieszczeniu mieszkalnym. Jednak zgodnie z przepisami, budynek musi mieć zapewniony także inny sposób ogrzewania. Mogą to być chociażby grzejniki elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach lub kocioł elektryczny. Przekazywanie ciepła z kominka z płaszczem wodnym odbywa się w dwojaki sposób:

 • bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się on znajduje – na drodze promieniowania i ewentualnie cyrkulacji powietrza;
 • do innych pomieszczeń, gdzie zamontowano grzejniki zasilane z obiegu wodnego wkładu kominkowego. 

W porównaniu z typowym kotłem np. na węgiel, kominek wymaga częstszego uzupełniania paliwa, a skuteczność regulacji ogrzewania jest mocno ograniczona i w efekcie występują duże dobowe wahania temperatury. Niedogodności te można ograniczyć, instalując ogrzewanie wspomagające, np. przez zamontowanie w obiegu wodnym kotła elektrycznego lub zbiornika buforowego.

 

Ponieważ kominkowy obieg wodny powinien być typu otwartego, korzystniej będzie podłączyć go do obiegu grzejnikowego nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem wymiennika płytowego. Dzięki czemu grzejniki będą mogły działać w obiegu zamkniętym, co dobrze wpłynie na ich trwałość.

 

Niektóre rodzaje wkładów kominkowych mogą być montowane również w obiegach zamkniętych – dzięki wbudowanej wężownicy schładzającej z zaworem bezpieczeństwa, który po przekroczeniu bezpiecznej temperatury pracy, doprowadza wodę wodociągową i chłodzi płaszcz kominka. Taki model, oczywiście, nie wyklucza możliwości sprzęgnięcia obiegów za pomocą wymiennika.

Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych
Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych

Redakcja BD

aktualizacja: 2015-06-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Generalnie dzisiejszy kominek nie ma tylko dawać ciepła…te czasy już dawno minęły, że kominek „dmuchał” i na tym koniec…to ma być ozdoba no i przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, żeby było ekologicznie i przez to nie wzniecany był niepotrzebnie brud i kurz, bo ...

Gość Michał

25 Cze 2017, 19:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.

Kominki, czyli stylowe grzanie na wiele sposobów

Z technicznego punktu widzenia, kominek to nic innego, jak piec lub kocioł opalany drewnem, ewentualnie brykietami drzewnymi. Jednak oprócz tego, że jest źródłem względnie taniego ciepła, pełni zwykle rolę ozdoby centralnego pomieszczenia w domu. Płonący w kominku ogień nie tylko zapewnia komfort termiczny, lecz także koi nerwy lepiej od wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Może dlatego wielu z nas o wiele łatwiej godzi się z koniecznością dorzucania szczap do kominka, niż do kotła stojącego w kotłowni.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze