Budujemy Dom

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą - mówią Dorota i Grzegorz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z DGP użytkują od czerwca 2015 r.

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 139 m2; ogrzewany kotłem na paliwa stałe (groszek) i kominkiem z DGP.

 

Kominek:

 • Zamknięty wkład z żeliwa i stali, model z narożną szybą; moc 16 kW; sprawność do 70%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum domu. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC i stali, przekrój 120 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk). 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu głównie w okresach przejściowych.

Decyzja: kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą. Kominek to alternatywa, gdyby z piecem coś się stało. Piec jest na groszek, więc zależy od prądu. Kominek niby też, bo ma dmuchawę, jednak mimo wszystko ciepło rozchodzi się wszędzie.

Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).
Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że mamy model z narożną szybą, bo w małej przestrzeni na parterze, ma tylko 36 m2, kominek wygląda lekko, no i widzimy ogień z każdego miejsca. Gdybyśmy go zrobili na prosto od strony kuchni i holu byłby zabudowany i optycznie powierzchnia dzienna by się zmniejszyła. W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził – jedyny mankament to to, że rączki się nagrzewają, więc trzeba uważać. Szybę czyścimy co kilka dni środkiem do kominka. Kiedy nawiew działa, czuje się z anemostatów na górze zapach palonego drewna.

   

 • Choć kominek budowaliśmy 3 miesiące po przeprowadzce, nie było to strasznie uciążliwe. Rury DGP poprowadziliśmy po strychu i zrobiliśmy nadmuch do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. Super, że teraz możemy wykorzystywać ciepło z kominka wszędzie na górze. Dmuchawę umieściliśmy na strychu i zupełnie jej nie słychać, nawet kiedy wiatrak się załącza. Z anemostatów słychać tylko delikatny, miarowy szum.

   

  Trochę zachodu było z kominem, bo istniejący był przystosowany do postawienia wkładu z przodu. Gdybyśmy tak zrobili, kominek wyszedłby na środek salonu i zabrał sporo cennego tu miejsca. Kominek wsunęliśmy pod ścianę, a nad nim dostawiliśmy nowy komin z kształtek, przekuwając się przez stropy i dach. Zresztą rury DGP też musiały przejść przez 2 stropy. Wszystko to trwało 3 dni.

   

  Prace, łącznie z obudowaniem wkładu, sprawnie przeprowadziła firma od kominków. Chcieliśmy najpierw kominek z płaszczem wodnym, ale wykonawcy odradzili nam to – powiedzieli, że taki kominek lepiej montować podczas robienia instalacji wodnej i grzewczej. Nie upieraliśmy się przy tym, bo byłoby więcej demolki, a my już przecież mieszkaliśmy.

Kominek z DGP - koszty:

 • kominek z DGP, obudową, robocizną 12 000 zł, w tym wkład 3500 zł. 
 • Użytkowanie: drewno ok. 1,5 mp. 320 zł; czyszczenie komina 170 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fakt, palili w kominku od listopada do kwietnia, ale tylko wieczorem i wątpię aby było to jedyne źródło ogrzewania domu i na pewno nie było  w nim palone do późnych godzin wieczornych, a już na pewno nie było to palenie w celu   ogrzania domu po całodniowej nieobecności.

mhtyl

16 Sty 2017, 20:06

bajbaga, gość wiesio ma trochę racji, bo tekst jest niespójny Cytat W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził To po ile wychodzi na dzień, 1/4 szczapy?

Gość Razmes

16 Sty 2017, 19:48

Tiaa. Te czarne to literki, razem to słowa, słowa należy rozumieć - co jak widać jest trudnością nie do pokonania. Ten kominek ogrzewa tylko w okresach przejściowych. Główne ogrzewanie to kocioł na paliwo stałe (groszek)

bajbaga

16 Sty 2017, 19:03

1,5 mp drewna hahahahahah naucz mnię tak palić..KŁAMSTWO mam 12 kat kominek i nie spotkałem nikogo kto pali przez sezon 1,5 mp drewna za sezon DEBILIZM

Gość wiesław w

16 Sty 2017, 18:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe
Kominy SLIM EKO dedykowane dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe Kominy SLIM EKO dedykowane są dla kotłów 5 klasy na paliwo stałe. Konstrukcja kominów oraz użyte materiały dostosowane są do trudnych ...
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy
JAWAR KOMPAKT - dwuciągowy system kominowy Jawar Kompakt to dwuciągowy system kominowy, przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz z kotłów kondensacyjnych ...
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33
Nowość Brunner na 2018 - palenisko obrotowe Drehfeuer 33 Widoczność ognia z każdej strony, niezbyt duża moc cieplna, za to wysoka sprawność - te życzenia i wymagania wobec nowoczesnego pieca ...

Komin prefabrykowany w porównaniu z kominem murowanym?

Jakie są zalety komina prefabrykowanego w porównaniu z kominem murowanym?

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".