Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Kominki i piece - czym się wyróżniają oba rozwiązania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Kominki wyróżnia duża szyba do której dołączona jest niewielka dodatkowa powierzchnia grzewcza. Rezultat tego połączenia można określić jako efekt sauny. Bowiem duża szyba dostarcza do pomieszczenia dużą ilość szybkiej energii przy niskiej sprawności.

Kominki i piece - czym się wyróżniają oba rozwiązania?

Kominki to rozwiązanie odpowiednie dla przestronnych pomieszczeń, które są w stanie odebrać taką ilość ciepła oraz gdy duża wizja ognia jest najważniejszym argumentem.

 

Piece z kolei wyróżniają się mniejszą szybą oraz prawdziwymi komorami spalania, które są idealne do efektywnego spalania większych załadunków drewna. Piece często montowane są ze sterowaniem, które kontroluje proces spalania i efektywnie nim zarządza. Jednocześnie, używanie drewna o odpowiednio niskiej wilgotności (poniżej 20%) gwarantuje nam czystą szybę.

 

Piece mają też dodatkowy wymiennik ciepła w postaci masy akumulacyjnej dostawianej lub nasadowej. Rozwiązania te przeznaczone są dla osób, które szukają dobrze dopasowanej mocy cieplnej do swojego salonu. W praktyce oznacza to mniej paleń większymi załadunkami drewna w porównaniu do kominka oraz ciepło oddawane w dłuższym czasie i dostosowane do pomieszczenia.

 

W kwestii ekologicznej korzystniejszym rozwiązaniem jest jednoznacznie piec akumulacyjny z wysokiej klasy paleniskiem żeliwnym lub szamotowym, o nie za dużym formacie szyby.

Ulrich Brunner
właściciel firmy Brunner
fot. Brunner

aktualizacja: 2017-08-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina
Jawar rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego komina Wraz z początkiem kwietnia firma Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęła kolejne prace badawczo-rozwojowe. Tym razem specjaliści z ...
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex
Konsumencki Lider Jakości 2017 dla firmy Komin-Flex Firma Komin-Flex po raz kolejny otrzymała złote Godło w programie Konsumencki Lider Jakości 2017.
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków
ARCHONhome oferuje promocję na wybrane nowe modele kominków Sezon kominkowy rozpoczął się już na dobre. Dlatego oprócz przedstawienia nowości kominkowych, ARCHONhome oferuje również promocję na ...

Ring: 5 różnic między kominkiem z DGP a kominkiem z płaszczem wodnym

W większości nowych domów zakłada się kominek. Może on pełnić bardzo różne funkcje. Najprostszy wariant zakłada, że ogrzewamy tylko salon, w którym kominek stoi. Jednak jeżeli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu ciepła i równomiernym ogrzewaniu całego budynku, musimy dodać do kominka odpowiednią instalację. Może to być dystrybucja gorącego powietrza lub zasilane z kominka z tzw. płaszczem wodnym ogrzewanie wodne.

Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze