Czy w instalacji centralnego ogrzewania z kotłem węglowym niezbędny jest zbiornik buforowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy w instalacji centralnego ogrzewania z kotłem węglowym niezbędny jest zbiornik buforowy?

Odpowiedź eksperta: Kotły węglowe bez wyposażenia w urządzenia dostarczające paliwo w sposób ciągły, nie zapewniają utrzymania stałej i komfortowej temperatury pomieszczeń.

aktualizacja: 2023-11-20 12:51:21

Okresowe uzupełnianie paliwa, a także dłuższe przerwy na skutek np. wygaśnięcia sprawiają, że grzejniki zasilane są wodą o temperaturze zmieniającej się w szerokich granicach. Problem ten staje się szczególnie odczuwalny, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy, a budynek ma konstrukcję o niewielkiej akumulacji ciepła (szkieletowy, drewniany) bądź jest ocieplony od wewnątrz.

W instalacjach starego typu zmiany temperatury wody w obiegu grzewczym były mniej odczuwalne ze względu na dużą bezwładność cieplną całego układu. Masywne grzejniki żeliwne długo utrzymywały ciepło, a pojemność wodna instalacji była znacznie większa niż w nowych systemach, zatem wolniej ulegała ona schłodzeniu.

W nowych, dobrze ocieplonych domach pojawia się problem z prawidłowym funkcjonowaniem kotłów, gdy na zewnątrz jest dość ciepło. Przez znaczną część sezonu grzewczego wymagana temperatura wody w instalacji c.o. może być dość niska nawet w granicach 30-40°C.

Kotły na paliwo stałe mają jednak ograniczoną zdolność do regulacji, a przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego spada ich sprawność, a wewnątrz kotła osadza się sadza. Optymalnie pracują one bowiem gdy w instalacji krąży woda o temperaturze powyżej 70°C.

Wszystkie te niedogodności można wyeliminować poprzez wstawienie w obieg grzewczy zbiornika buforowego lub akumulacyjnego. Dzięki zbiornikowi buforowemu możemy zapewnić bardziej komfortową regulację temperatury w pomieszczeniach i możliwość niskotemperaturowego zasilania grzejników. Jeszcze większą wygodę użytkowania zapewni zbiornik akumulacyjny, który eliminuje między innymi konieczność częstej obsługi kotła.

Różnica między zbiornikiem buforowym a akumulacyjnym sprowadza się w zasadzie do ich pojemności - buforowe mają objętość do ok. 300 l, natomiast akumulacyjne - powyżej 1000 l. Wybór urządzenia zależy więc w największym stopniu od możliwości wstawienia go do kotłowni oraz jego ceny.

W obu rozwiązaniach woda grzewcza z kotła przepływa przez zbiornik i wraca do kotła, natomiast grzejniki zasilane są przez termostatyczny zawór mieszający, który zależnie od potrzeby dopuszcza mniej lub więcej gorącej wody ze zbiornika.

Dzięki tym zbiornikom utrzymywana jest stabilna temperatura zasilania instalacji grzewczej, a duża pojemność zbiornika akumulacyjnego umożliwia korzystanie z ciepła przez dłuższy czas przy wygaszonym kotle. Oczywiście zbiorniki muszą być dobrze izolowane cieplnie, aby nie traciły nagromadzonej energii.

Redakcja BudujemyDom
inspektor nadzoru inwestorskiego

Na schemacie otwierającym: Duży zbiornik buforowy jest świetnym akumulatorem ciepła. Dzięki niemu kocioł lub kominek z płaszczem wodnym może zawsze działać z pełną mocą i maksymalną sprawnością.

Może cię zainteresować
Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak działa sterowanie EOS 6? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Ile prądu zużywa piec na pellet?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image