Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Różne urządzenia grzewcze mają specyficzne wymagania – co do miejsca instalacji, sposobu odprowadzenia produktów spalania oraz wentylacji.

1. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace pompy ciepła i kotłów elektrycznych

Pompy ciepła i kotły elektryczne teoretycznie można zamontować w dowolnym pomieszczeniu. W praktyce, ze względu na hałas związany z pracą sprężarki pompy ciepła oraz pomp obiegowych, umieszcza się je w pomieszczeniu technicznym, korytarzu itp. Niektóre modele pomp ciepła są zaś przystosowane do ustawienia na zewnątrz budynku.

Jako urządzenia elektryczne nie wymagają przyłączenia do komina ani doprowadzenia powietrza.

2. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe wymagają w praktyce wydzielonej kotłowni. Teoretycznie urządzenia o mocy do 10 kW wolno zainstalować w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w kuchni. Jednak to mało wygodne, a wybór tak małych kotłów jest znikomy.

fot. Liliana Jampolska

Kotłownia musi być na tyle duża, by dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 m od przeciwległej ściany. W praktyce trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo wszystkie kotły na paliwo stałe są tzw. jednofunkcyjne – potrzebują zasobnika.

Typowa pojemność zasobnika to 50 l/osobę, dla czteroosobowej rodziny będzie on miał więc 200 l.

Jeśli kocioł jest wyposażony w zasobnik paliwa lub zbiornik akumulacyjny gromadzący wodę grzewczą, to miejsce na nie także trzeba przewidzieć.

Wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna, komin trzeba wyprowadzić ponad dach, a w podłodze wykonać wpust kanalizacyjny.

Nie jest to wymagane przepisami, ale dobrze, jeśli z kotłowni możemy wyjść albo bezpośrednio na zewnątrz, albo np. do garażu – wnosząc opał lub wynosząc popiół, nie zabrudzimy pomieszczeń mieszkalnych.

3. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła gazowego

Kotły gazowe o mocy do 30 kW można zainstalować w kotłowni lub pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi (kuchnia, łazienka, korytarz itp.). Kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż:

 • 8 m3, jeśli kocioł ma otwartą komorę spalania (pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym w jest zainstalowany);
 • 6,5 m3, jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz a nie z pomieszczenia, gdzie został zamontowany).

Pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m. Przepisy nie określają przy tym jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu).

W pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania wentylacja może być dowolnego rodzaju (w tym mechaniczna wyciągowa). Kocioł z komorą otwartą wymaga zaś wentylacji grawitacyjnej. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania nie musi być przyłączony do komina. O ile budynek jest wolno stojący, a moc kotła nie przekracza 21 kW, komin można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, np. spaliny niszczą elewację.

Uwaga! Kotłów zasilanych gazem płynnym (ze zbiornika) nie wolno instalować w pomieszczeniach, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu. W kotłowni nie może też być podłogowych wpustów kanalizacyjnych, bo gaz ten jest cięższy od powietrza i mógłby się tam gromadzić.

Żadnych kotłów gazowych nie wolno zaś instalować w garażu.

4. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła olejowego

Kotły olejowe wymagają wydzielonej kotłowni i komina wyprowadzonego ponad dach. W kotłowni można gromadzić do 1 m3 oleju opałowego. 

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa Ariston

aktualizacja: 2013-09-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat zgodnie z przepisami WT, KAŻDY piec na paliwo stałe (węglowy, ale też kominek na drewno) wymaga pomieszczenia o kubaturze min. 30 m3 Bzdura - nie każdy, to tylko wyjątek (WT...... § 136.2a.)

bajbaga

05 Kwi 2016, 06:51

zgodnie z przepisami WT, KAŻDY piec na paliwo stałe (węglowy, ale też kominek na drewno) wymaga pomieszczenia o kubaturze min. 30 m3

Gość projektant

05 Kwi 2016, 03:53

Zbiorniik dostaniesz praktycznie dowolnej pojemności, na 1000 litrów kończąc. 50 litrów na osobę to średnia. Jednym wystarcza na 4 osoby 100 litrów, a inni zużywają 300 l. Napełnienie wanny to 150-200 l. Bardzo dużo zależy od tego do jakiej temperatury podgrzewa się wodę. Grzejąc ...

el-instalator

24 Sty 2014, 09:39

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018
PORT PC zaprasza na konferencję podczas poznańskich targów Instalacje 2018 4 kwietnia 2018 r., podczas poznańskich targów Instalacje 2018, odbędzie się Konferencja PORT PC o tematyce "Standardy jutra w technice grzewczej". ...
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018
De Dietrich zaprasza na Targi Instalacje 2018 Największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się w dniach od 23 do 26 kwietnia 2018 r. w Poznaniu. Podczas ...
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi
Zestawy CONNECT umożliwiające sterowanie dwoma lub trzeba obiegami grzewczymi Zestawy CONNECT to kompaktowe i kompletne urządzenia, które podłączone do kotła, umożliwiają sterowanie dwoma lub trzema obiegami grzewczymi ...

Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Jakie powinno być idealne źródło ciepła? Tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie, a do tego bezobsługowe. Niestety takich nie ma. Wybierając źródło ciepła – kocioł, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, musimy zacząć od rzeczy najmniej przyjemnej – ograniczeń, których nie możemy zmienić.

topowe produkty

Nowe ekologiczne kotły C.O 5 klasy SAS

ZMK SAS w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku oraz ustawowe wymagania odnośnie kotłów na paliwa stałe wprowadził do oferty kolejne urządzenia spełniające wymogi 5. klasy według normy PN-EN 303-5:2012 oraz ekoprojektu. W asortymencie znajdują się zarówno kotły dla użytkowników domów jednorodzinnych, jak i znacznie większe jednostki o mocy do 300 kW skierowane do inwestorów budynków o dużej kubaturze.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze