Regulacja kotła gazowego i olejowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Regulacja kotła gazowego i olejowego

Chyba każdy z nas lubi, gdy w domu jest ciepło. Z drugiej jednak strony wszyscy dążymy do tego, by nasze rachunki za ogrzewanie były jak najmniejsze. Potrzebny jest rozsądny kompromis, o który łatwiej, kiedy domowym systemem grzewczym sterujemy w sposób świadomy i właściwie korzystamy z układów automatyki.

aktualizacja: 2023-10-02 10:30:54

Regulacja odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach

Możliwość regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach zapewniają termostaty przygrzejnikowe, natomiast ilością ciepła kierowanego do instalacji grzewczej jako całości steruje regulator kotła.

Każdy, nawet najprostszy kocioł gazowy czy olejowy (a także nowoczesny kocioł węglowy z podajnikiem czy kominek z płaszczem wodnym) wyposażony jest w panel sterujący, na którym ustawić można dwa podstawowe parametry: temperaturę wody grzewczej i temperaturę wody użytkowej w zasobniku (jeśli taki został zainstalowany).

Sposób posługiwania się takim regulatorem jest oczywisty - gdy w domu jest za zimno, podnosimy temperaturę wody, gdy za ciepło - obniżamy ją. Kłopot polega na tym, że trzeba często odwiedzać kotłownię, a kiedy temperatura w domu podniesie się, np. podczas nieobecności mieszkańców, energia jest niepotrzebnie marnowana.

Dlatego właśnie bardzo częstym uzupełnieniem prostego regulatora kotłowego jest termostat pokojowy, zwykle montowany w tzw. pomieszczeniu referencyjnym, czyli tym, na którego właściwym ogrzaniu zależy nam najbardziej. Termostaty takie oferowane są jako wyposażenie dodatkowe przez wytwórców kotłów, można też (zwykle taniej) kupić urządzenia niezależnych producentów (150-200 zł kosztuje termostat przewodowy, pozwalający na ustawianie temperatury dziennej i nocnej z programem czasowym dla całego tygodnia; urządzenia bezprzewodowe są mniej więcej o połowę droższe).

Praca termostatu polega na wyłączaniu kotła w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy zadaną wartość.

Bezprzewodowy termostat pokojowy sterujący pracą kotła
Bezprzewodowy termostat pokojowy sterujący pracą kotła ma zwykle kilka funkcji, umożliwiających: stałe (w zależności od pory dnia, dni tygodnia) lub okresowe (na czas mycia okien czy wyjazdów urlopowych) ustawianie żądanej temperatury. (fot. Cz. Dąbrowski)
Czujkę odbierającą sygnał z termostatu pokojowego montuje się blisko kotła
Czujkę odbierającą sygnał z termostatu pokojowego montuje się blisko kotła. (fot. Cz. Dąbrowski)
Może cię zainteresować
Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ile prądu zużywa piec na pellet? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Czym można palić w kotle 5. klasy?
Zobacz więcej Zwiń

Regulacja kotła gazowego i olejowego - sposoby obniżenia kosztów ogrzewania

Warto wiedzieć o kilku rzeczach, pozwalających zmniejszyć wydatki na ogrzewanie bez zbytniego uszczerbku na wygodzie. Pierwsza i chyba najważniejsza informacja to: uczucie komfortu cieplnego nie zależy jedynie od temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale jest wypadkową temperatury wszystkich obiektów w naszym otoczeniu.

Termostat pokojowy nie zwalnia z obowiązku regulacji kotła c.o.
 

To właśnie dlatego w wyziębionym domu nie czujemy się dobrze nawet wtedy, gdy system grzewczy nagrzeje powietrze, ale mury pozostają zimne. I dlatego też niedościgłym wzorcem urządzenia grzewczego pozostaje dla wielu promieniujący ciepłem piec kaflowy.

Wynika z tego ważna informacja dla osób, które korzystają z prostych regulatorów pokojowych, zawierających termostat działający na zasadzie włącz/wyłącz (a takich właśnie urządzeń jest w naszych domach najwięcej). Otóż termostat pokojowy nie zwalnia z obowiązku regulacji kotła c.o., czyli ustawiania temperatury wody grzewczej.

Dla wszystkich jasne jest, że trzeba ją podnieść, kiedy pracujący nieprzerwanie kocioł nie jest w stanie ogrzać pomieszczeń do wymaganej temperatury. Nie każdy jednak pamięta o tym, by zmniejszyć temperaturę wody w kotle, gdy na dworze jest cieplej. Prowadzi to do sytuacji, w której kocioł - działając ze zbyt dużą mocą - szybko ogrzewa pomieszczenia do temperatury powodującej zadziałanie termostatu (czyli wyłączenie ogrzewania), a potem następuje przerwa, podczas której chłodne grzejniki wywołują nieprzyjemne wrażenie, że dom nie jest ogrzewany.

Szczególnie dokuczliwe jest to w okresach przejściowych (jesień, przedwiośnie) i właśnie w przypadku instalacji grzejnikowych (ogrzewanie podłogowe, ze względu na dużą bezwładność cieplną, sprawdza się w takiej sytuacji o wiele lepiej).

Właściwe postępowanie polega na tym, by utrzymywać temperaturę wody grzewczej na minimalnym poziomie, gwarantującym osiągnięcie komfortu cieplnego. Łatwiej o to w sytuacji, gdy grzejniki są nieprzerwanie ciepłe, a nie na przemian gorące i zimne. Pamiętajmy - termostat nie steruje palnikiem kotła, a jedynie zabezpiecza pomieszczenia przed przegrzaniem. Jeśli nie chcemy lub nie możemy regulować kotła, powinniśmy wyposażyć go w regulator pogodowy.

Regulator pogodowy sterujący kotłami gazowymi lub olejowymi
Regulator pogodowy pozwala na sterowanie kotłów olejowych lub gazowych oraz obsługę dwóch obiegów grzewczych z zaworami mieszającymi i zasobnikiem wody użytkowej. (fot. P.W. KEY)

Wróćmy do problemu ustawiania pożądanej temperatury na termostacie czy regulatorze pokojowym. Jak już powiedzieliśmy, nie da się jednoznacznie wskazać właściwej wartości. Warto wszakże wiedzieć o tym, że producenci urządzeń grzewczych zgodni są co do jednego: podniesienie temperatury w domu o jeden stopień zwiększa wydatki na jego ogrzewanie o 6%, o tyle też zapłacimy mniej, gdy zdecydujemy się na temperaturę o jeden stopień niższą. Za punkt odniesienia przyjmuje się zwykle 20°C i taką fabrycznie ustawia na regulatorach jako temperaturę dzienną (komfortową) większość wytwórców.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jaka w takim razie powinna być temperatura nocna, określana też często mianem zredukowanej (ekonomicznej)? W tym przypadku nie ma mowy o zgodności - wskazania różnych producentów są bardzo odmienne. W urządzeniach niemieckich nastawa oszczędna to często 14-15 stopni - dla większości Polaków są to raczej wartości nie do przyjęcia. Mam zresztą wrażenie, że także w warunkach niemieckich sprawdzają się one raczej w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, niż w domu wolno stojącym, a i to tylko wtedy, kiedy sąsiad z dołu grzeje u siebie do 20°C przez całą dobę...

Do mnie bardziej przemawiają ci wytwórcy sprzętu grzewczego, którzy zalecają, by temperatura komfortowa nie różniła się od zredukowanej bardziej niż o 3°C. Zapobiega to bowiem wyziębianiu pomieszczeń, a w konsekwencji - pracy kotła z pełną mocą po każdorazowym przejściu z trybu ekonomicznego na komfortowy.

Wiele zależy przy tym od specyfiki danego budynku i wydaje się, że nie ma innej metody, jak próby samodzielnej zmiany nastaw i wypracowania własnej "polityki grzewczej" na podstawie obserwacji termometrów i gazomierza. Na pewno sporo można osiągnąć, odpowiednio dobierając parametry czasowe dla temperatury komfortowej i zredukowanej, bo np. nawet znaczne pogorszenie komfortu cieplnego w ciągu dnia nie ma żadnego znaczenia, jeśli wszyscy domownicy są wtedy w pracy albo szkole.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: UST-M

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły