Budujemy Dom

Wymiana starego kotła gazowego na nowy

Artykuł na: 6-9 minut
Wymiana starego kotła gazowego na nowy

Najczęstszą operacją w ramach modernizacji instalacji grzewczej jest wymiana kotła. Ze względu na liczbę możliwych przypadków, jest to tzw. temat rzeka. Tym niemniej można wskazać kilka prawidłowości, o których warto pamiętać.

Wymiana na kocioł z zamkniętą komorą spalania

Jeżeli mowa o kotle gazowym w łazience czy kuchni, sprawa wydaje się oczywista. Nowy musi mieć nie większe rozmiary niż stary, najlepiej też, gdy ma identyczny układ przyłączy, bo jeśli będzie on odmienny, to trzeba będzie mocno zrujnować pomieszczenie. Zawsze więc przed zakupem nowego urządzenia należy sprawę skonsultować z instalatorem (hydraulikiem), który będzie je montował.

W instalacjach sprzed kilkunastu laty i dawniejszych bardzo często spotyka się kotły z otwartą komorą spalania, a więc pobierające powietrza z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Remont takiej instalacji powinien być zawsze połączony z wymianą kotła na kocioł z zamkniętą komorą spalania, czyli taki, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz budynku (albo za pośrednictwem przewodu powietrzno-spalinowego typu rura w rurze, który możemy utworzyć w istniejącym przewodzie kominowym, albo za pośrednictwem oddzielnego przewodu ssącego, który prowadzimy np. przez ścianę).

Rozwiązanie takie jest lepsze z dwóch powodów. Nie tylko znacznie polepsza warunki pracy kotła, który nie musi już znosić np. oparów kuchennych (a więc wydłuża jego żywotność!), lecz także eliminuje zjawisko zasysania do domu zimnego powietrza (jeśli ktoś nawet zatkał otwór nawiewowy w kuchni szmatą, to kocioł i tak powietrze zassie, choćby przewodem wentylacyjnym, w przeciwnym wypadku nie będzie działał).

Wybór kotła gazowego w remontowanej instalacji

Gazowy kocioł kondensacyjny jest zwykle niewielkim urządzeniem. Poza tym ma zamkniętą komorę spalania i nie wymaga kotłowni, można więc go powiesić np. w pomieszczeniu gospodarczym czy nawet w kuchni (fot. Immergas)

W Polsce wciąż jeszcze można nabyć urządzenia tradycyjne i kondensacyjne, ale warto pamiętać, że w każdej sytuacji bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie będzie kocioł kondensacyjny.

Nawet w przypadku tradycyjnych, wysokotemperaturowych instalacji grzejnikowych będzie miał w skali roku wyższą sprawność od urządzenia o klasycznej konstrukcji. Jest tak dlatego, że z maksymalnym zapotrzebowaniem na ciepło mamy do czynienia jedynie podczas dużych mrozów, czyli zwykle przez 2-3 tygodnie w roku. W pozostałym czasie, kocioł będzie pracował w warunkach kondensacji, zatem będzie zużywał mniej gazu.

Różnica w cenie między kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi jest już dziś na tyle niewielka, że większy wydatek powinien zwrócić się już po 3-4 latach, a więc w czasie dużo krótszym, niż żywotność urządzenia.

Powyższe uwagi odnoszą się oczywiście także do sytuacji, kiedy wymieniamy na nowy kocioł zamontowany w wydzielonej kotłowni, choć mamy wtedy zwykle dużo większą swobodę, jeżeli chodzi o modyfikację przyłączy, mniejszym problemem jest też istnienie nawiewu, dostarczającego powietrze do spalania. W polskich realiach dość często nowoczesny kocioł wiszący ma zastąpić stary kocioł stojący.

Nie rezygnuj ze starego kotła w remontowanej instalacji

Otóż gorąco namawiam, aby jeśli to tylko możliwe (przy wydzielonej kotłowni nie ma z tym większego problemu) nowoczesne urządzenie przyłączyć równolegle (wymaga to tylko użycia tanich zaworów zwrotnych) do starego kotła, o ile jest on technicznie sprawny. Dzięki temu w razie awarii nowego kotła, będziemy mogli uruchomić stary i spokojnie czekać na przyjazd serwisanta. W czasie mrozów, będzie to nieocenioną zaletą tak zmodernizowanej kotłowni.

W przypadku montażu nowego kotła w starej instalacji grzewczej, standardowy filtr osadzany na przewodzie powrotnym obiegu centralnego ogrzewania może okazać się niewystarczający do skutecznej ochrony kotła przed osadami, może też zatykać się, pomimo wcześniejszego odszlamienia i przepłukania instalacji grzewczej (które zawsze jest w takiej sytuacji obowiązkowe!).

Aby uchronić się przed problemami, należy zastosować tzw. odmulacz. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaś zamontowanie między kotłem a instalacją sprzęgła hydraulicznego, nawet jeśli nie jest to konieczne dla prawidłowej pracy obiegów grzewczych (rysunek).

Sprzęgło hydrauliczne pozwala na połączenie kilku źródeł ciepła i obiegów grzewczych, ale nie tylko.
Sprzęgło hydrauliczne pozwala na połączenie kilku źródeł ciepła i obiegów grzewczych, ale nie tylko. Równie ważna jest możliwość centralnego odpowietrzania i odmulania całej instalacji. W przypadku montażu sprzęgła między nowym kotłem i starą instalacją, unika się zwykle problemów związanych z zanieczyszczaniem nowego urządzenia

Sprzęgło pełni wtedy rolę bardzo skutecznego odmulacza (oczywiście należy przy tym pamiętać o okresowym usuwaniu zgromadzonego szlamu). Zwykle jest to wariant lepszy niż zastosowanie wymiennika ciepła całkowicie separującego kocioł od starej instalacji, bowiem jeśli jest ona mocno zanieczyszczona, to błyskawicznie zamula się także wymiennik.

W każdej sytuacji, montaż nowego kotła w starej instalacji należy jednak poprzedzić jej starannym odszlamianiem i płukaniem.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca Vaillant

aktualizacja: 2017-04-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Są utarte przekonania i tego nie zmienimy jedną ustawą i okazją do zmiany poglądów Generalnie prądu się ludzie nie boją natomiast boją się rachunków za prąd. Teraz poszła fama, że prąd pójdzie w górę i kojarzy mi się to z propagandą z czasów minionego ustroju. ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

06 Lis 2018, 08:31

W statystykach gaz jest bezpieczniejszy niż prąd, mniej jest wypadków z gazem, a jakoś nikt nie pisze że dobrowolnie rezygnuje z prądu bo się go boi.  Wiele młodych pań pisuje wprawdzie na różnych forach, że bardzo boi się promieniowania od linii elektrycznych przebiegających ...

retrofood

06 Lis 2018, 07:03

Kotły na pellet (pelet) to jedna z opcji na drodze do wyboru nowego, ekologicznego źródła ogrzewania. Wracając do rozkopywania podwórka - czasami nie ma takiej potrzeby ani możliwości z uwagi na brak infrastruktury gazowej w gminie. Wtedy decyzja o paleniu pelletem zamiast wątpliwej ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

31 Paź 2018, 12:13

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus
Kocioł kondensacyjny Logamax plus GB122K marki Buderus Logamax plus GB122K marki Buderus to kocioł kondensacyjny dla osób oczekujących komfortu, ekonomicznej i ekologicznej pracy urządzenia grzewczego ...
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty!
Konkurs De Dietrich - Źródło domowego ciepła rozstrzygnięty! Przez kilka ostatnich miesięcy trwał jubileuszowy konkurs "De Dietrich - Źródło domowego ciepła", zainicjowany na 20-lecie firmy De Dietrich ...
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Poznaj zalety ekologicznego paliwa firmy Biomasa Partner Group

Biomasa Partner Group jest wiodącym producentem i preferowanym dostawcą certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus i Din Plus, brykietu drzewnego, najwyższej jakości surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki. Wyróżnia ją oferta produktów o dużej różnorodności - pellet o różnym przekroju cenowy i parametrowym, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".