Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Artykuł na: 6-9 minut
Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Które powszechnie znane stwierdzenia dotyczące kotłów na paliwo stałe są prawdziwe, a które są mitem? Odpowiadamy na 5 prawd i mitów dotyczących kotłów.

Kocioł na paliwo stałe nie musi wymagać codziennej obsługi

Półprawda, i to jedynie w odniesieniu do kotłów z podajnikiem paliwa. W szczególności kocioł zasypowy nadaje się na główne źródło ciepła w domu jedynie w sytuacji, gdy ciągła obecność mieszkańców pozwala na nadzór nad jego pracą oraz uzupełnianie paliwa (jeśli tak nie jest, wysoce zalecanym zabezpieczeniem jest np. niewielki kocioł elektryczny uruchamiany automatycznie, gdy kocioł stałopalny wygaśnie i temperatura spada do niebezpiecznie niskiego poziomu).

Jednak również kocioł z podajnikiem nie może być traktowany jako urządzenie niewymagające nadzoru. Załadowanie paliwa złej jakości często prowadzi do zatrzymania pracy takiego kotła. Taki sam skutek ma np. zablokowanie podajnika przez kamyk, który spowoduje zerwanie zawleczki chroniącej silnik podajnika przed uszkodzeniem. Pozostawianie urządzenia bez opieki podczas mrozów jest więc bardzo ryzykownym pomysłem.

 

W praktyce kotły zasypowe są bardzo często wykorzystywane jako urządzenia pomocnicze w stosunku do kotła gazowego – pozwalają na tzw. przepalanie w okresach przejściowych (często tanim paliwem odpadowym) i gwarantują bezpieczeństwo cieplne w razie awarii tego drugiego. Kocioł z podajnikiem jest zwykle głównym źródłem ciepła, ale należy zadbać o to, by nie pozostać bez ogrzewania w sytuacji, gdy ulegnie on uszkodzeniu (choćby przez wybór modelu, który jest w stanie pracować bez podajnika paliwa, przy zastosowaniu tzw. rusztu awaryjnego).

 

O bezobsługowości swoich wyrobów często zapewniają producenci kotłów na pellety. Niektóre z nich są rzeczywiście znakomite i prawie nie wymagają codziennego doglądania, jednak w rzeczywistości deklarowane wartości (typu – opróżnianie popielnika raz na kwartał) pozostają zwykle pobożnym życzeniem, choćby ze względu na jakość dostępnego na rynku paliwa.

Kocioł na paliwo stałe nie może współpracować z podłogówką

Nieprawda. Kotły takie mogą znakomicie sprawdzać się w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego, ale wymaga to zastosowania armatury zabezpieczającej kocioł przed przegrzaniem i korozją, oraz zapewniającej stabilizację temperatury wody grzewczej, kierowanej w obiegi podłogowe (w odpowiednie sterowniki wyposażone są liczne kotły z podajnikiem paliwa).

 

W przypadku klasycznego kotła na paliwo stałe, najlepszym wyjściem jest zainstalowanie zbiornika akumulacyjnego (buforu ciepła), który nie tylko zapewnia spełnienie powyższych wymagań (oczywiście wraz z odpowiednią automatyką), lecz także pozwala na znaczne wydłużenie okresów między kolejnymi rozpaleniami kotła (gdy jest wygaszony, instalacja grzewcza korzysta z ciepła zmagazynowanego w buforze).

Kotły na paliwo stałe nie nadają się do nowoczesnych budynków

Nieprawda. Nowoczesny kocioł może być znakomitym i dość tanim źródłem ciepła, jeśli tylko użytkownik pogodzi się z koniecznością okresowego (zwykle raz w tygodniu), czyszczenia urządzenia (w przeciwnym wypadku sprawność kotła szybko maleje, bo ciepło ucieka w komin). Co więcej, dostępne są naprawdę innowacyjne rozwiązania, jak połączenie kotła na paliwo stałe z pompą ciepła (tzw. układ biwalentny).

 

Pompa ciepła (nawet powietrzna) ogrzeje dom przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej, a kiedy przyjdzie ostry mróz, trzeba będzie „napalić w piecu”, co nie powinno być uznawane za szczególną niedogodność, bowiem mrozy – wymagające wsparcia pompy ciepła kotłem – trwają u nas zwykle najwyżej 3–4 tygodnie.

Kotły na paliwo stałe można montować tylko w instalacjach typu otwartego

Nieprawda. Już od kilku lat możliwy jest montaż takich kotłów w instalacji typu zamkniętego (ciśnieniowego), jednak pod warunkiem, że urządzenie ma atest do pracy w układzie zamkniętym, a instalacja jako całość wyposażona jest w odpowiednio podłączone urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Oprócz miejsca na kocioł, w kotłowni trzeba wygospodarować przestrzeń na składowanie paliwa – groszku czy miału. Opał kupowany w workach nie brudzi kotłowni i łatwo go przenosić podczas rozpalania kotła (fot. L. Jampolska)

W praktyce nakłady wymagane na spełnienie tych wymagań są zwykle wyższe, niż koszty zastosowania rozwiązania tradycyjnego – wymiennika ciepła, który pełni rolę łącznika między kotłem działającym w układzie otwartym a ciśnieniową (zamkniętą) instalacją grzewczą.

Kocioł na paliwo stałe wymaga odpowiedniej kotłowni

Prawda. W odróżnieniu od np. kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, typowego kotła na paliwo stałe nie da się zamontować w przedpokoju, pralni czy spiżarce. Potrzebuje on pomieszczenia spełniającego dość rygorystyczne wymagania odnoszące się do:

 • miejsca montażu (niepalne podłoże, odpowiednia odległość od materiałów palnych, w tym składowanego paliwa);
 • zapewnienia wentylacji nawiewnej (doprowadzenie powietrza do spalania) i wywiewnej;
 • dostępności odpowiedniego przewodu kominowego (dostosowanego do temperatury i agresywności chemicznej spalin). 

O ile w budynku nie przewidziano kotłowni już na etapie projektowym, montaż kotła na paliwo stałe może być kłopotliwy lub wręcz niemożliwy.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Elektromet

aktualizacja: 2014-07-24
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron
Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody od Stiebel Eltron Przepływowe ogrzewacze Stiebel Eltron nie tylko zadbają o temperaturę wody, ale także zadbają o niższe rachunki.
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem!
Nowe modele kotłów SAS - niska kotłownia to już nie problem! Wkrótce oferta kotłów 5 klasy firmy SAS powiększy się o kolejne dwa modele - kocioł SPARK na eko-groszek i BIO SPARK na pelet o mocach ...
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu
Immergas na targach INSTALACJE w Poznaniu Podczas tegorocznych targów INSTALACJE Immergas zaprezentuje swoją ofertę w dwóch miejscach: w pawilonie nr 5, stoisko nr 72, jak również ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

topowe produkty

Ekologiczne kotły - co należy o nich wiedzieć?

Zaawansowane konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. pozwalają uzyskać lepsze parametry spalania, są wydajniejsze energetycznie i bardziej przyjazne dla środowiska. Ekologiczne kotły z certyfikatem 5 KLASA ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji, przez co korzystnie wpływają na środowisko, w którym żyjemy. 
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze