Budujemy Dom

Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Artykuł na: 6-9 minut
Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Które powszechnie znane stwierdzenia dotyczące kotłów na paliwo stałe są prawdziwe, a które są mitem? Odpowiadamy na 5 prawd i mitów dotyczących kotłów.

Kocioł na paliwo stałe nie musi wymagać codziennej obsługi

Półprawda, i to jedynie w odniesieniu do kotłów z podajnikiem paliwa. W szczególności kocioł zasypowy nadaje się na główne źródło ciepła w domu jedynie w sytuacji, gdy ciągła obecność mieszkańców pozwala na nadzór nad jego pracą oraz uzupełnianie paliwa (jeśli tak nie jest, wysoce zalecanym zabezpieczeniem jest np. niewielki kocioł elektryczny uruchamiany automatycznie, gdy kocioł stałopalny wygaśnie i temperatura spada do niebezpiecznie niskiego poziomu).

Jednak również kocioł z podajnikiem nie może być traktowany jako urządzenie niewymagające nadzoru. Załadowanie paliwa złej jakości często prowadzi do zatrzymania pracy takiego kotła. Taki sam skutek ma np. zablokowanie podajnika przez kamyk, który spowoduje zerwanie zawleczki chroniącej silnik podajnika przed uszkodzeniem. Pozostawianie urządzenia bez opieki podczas mrozów jest więc bardzo ryzykownym pomysłem.

 

W praktyce kotły zasypowe są bardzo często wykorzystywane jako urządzenia pomocnicze w stosunku do kotła gazowego – pozwalają na tzw. przepalanie w okresach przejściowych (często tanim paliwem odpadowym) i gwarantują bezpieczeństwo cieplne w razie awarii tego drugiego. Kocioł z podajnikiem jest zwykle głównym źródłem ciepła, ale należy zadbać o to, by nie pozostać bez ogrzewania w sytuacji, gdy ulegnie on uszkodzeniu (choćby przez wybór modelu, który jest w stanie pracować bez podajnika paliwa, przy zastosowaniu tzw. rusztu awaryjnego).

 

O bezobsługowości swoich wyrobów często zapewniają producenci kotłów na pellety. Niektóre z nich są rzeczywiście znakomite i prawie nie wymagają codziennego doglądania, jednak w rzeczywistości deklarowane wartości (typu – opróżnianie popielnika raz na kwartał) pozostają zwykle pobożnym życzeniem, choćby ze względu na jakość dostępnego na rynku paliwa.

Kocioł na paliwo stałe nie może współpracować z podłogówką

Nieprawda. Kotły takie mogą znakomicie sprawdzać się w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego, ale wymaga to zastosowania armatury zabezpieczającej kocioł przed przegrzaniem i korozją, oraz zapewniającej stabilizację temperatury wody grzewczej, kierowanej w obiegi podłogowe (w odpowiednie sterowniki wyposażone są liczne kotły z podajnikiem paliwa).

 

W przypadku klasycznego kotła na paliwo stałe, najlepszym wyjściem jest zainstalowanie zbiornika akumulacyjnego (buforu ciepła), który nie tylko zapewnia spełnienie powyższych wymagań (oczywiście wraz z odpowiednią automatyką), lecz także pozwala na znaczne wydłużenie okresów między kolejnymi rozpaleniami kotła (gdy jest wygaszony, instalacja grzewcza korzysta z ciepła zmagazynowanego w buforze).

Kotły na paliwo stałe nie nadają się do nowoczesnych budynków

Nieprawda. Nowoczesny kocioł może być znakomitym i dość tanim źródłem ciepła, jeśli tylko użytkownik pogodzi się z koniecznością okresowego (zwykle raz w tygodniu), czyszczenia urządzenia (w przeciwnym wypadku sprawność kotła szybko maleje, bo ciepło ucieka w komin). Co więcej, dostępne są naprawdę innowacyjne rozwiązania, jak połączenie kotła na paliwo stałe z pompą ciepła (tzw. układ biwalentny).

 

Pompa ciepła (nawet powietrzna) ogrzeje dom przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej, a kiedy przyjdzie ostry mróz, trzeba będzie „napalić w piecu”, co nie powinno być uznawane za szczególną niedogodność, bowiem mrozy – wymagające wsparcia pompy ciepła kotłem – trwają u nas zwykle najwyżej 3–4 tygodnie.

Kotły na paliwo stałe można montować tylko w instalacjach typu otwartego

Nieprawda. Już od kilku lat możliwy jest montaż takich kotłów w instalacji typu zamkniętego (ciśnieniowego), jednak pod warunkiem, że urządzenie ma atest do pracy w układzie zamkniętym, a instalacja jako całość wyposażona jest w odpowiednio podłączone urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Oprócz miejsca na kocioł, w kotłowni trzeba wygospodarować przestrzeń na składowanie paliwa – groszku czy miału. Opał kupowany w workach nie brudzi kotłowni i łatwo go przenosić podczas rozpalania kotła (fot. L. Jampolska)

W praktyce nakłady wymagane na spełnienie tych wymagań są zwykle wyższe, niż koszty zastosowania rozwiązania tradycyjnego – wymiennika ciepła, który pełni rolę łącznika między kotłem działającym w układzie otwartym a ciśnieniową (zamkniętą) instalacją grzewczą.

Kocioł na paliwo stałe wymaga odpowiedniej kotłowni

Prawda. W odróżnieniu od np. kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, typowego kotła na paliwo stałe nie da się zamontować w przedpokoju, pralni czy spiżarce. Potrzebuje on pomieszczenia spełniającego dość rygorystyczne wymagania odnoszące się do:

 • miejsca montażu (niepalne podłoże, odpowiednia odległość od materiałów palnych, w tym składowanego paliwa);
 • zapewnienia wentylacji nawiewnej (doprowadzenie powietrza do spalania) i wywiewnej;
 • dostępności odpowiedniego przewodu kominowego (dostosowanego do temperatury i agresywności chemicznej spalin). 

O ile w budynku nie przewidziano kotłowni już na etapie projektowym, montaż kotła na paliwo stałe może być kłopotliwy lub wręcz niemożliwy.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Elektromet

aktualizacja: 2014-07-24

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT
Wszystkie kotły ATMOS w 5 klasie z dodatkowym certyfikatem EKODESIGN=EKOPROJEKT 1. Kocioł zgazujący drewno DC70GSX w nowoczesnej wersji uzyskał powiększoną do 280l komorę załadowczą. Maksymalna długość polan spalanych ...
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie
Kocioł KOTREM i-Bio - 500 l w standardzie Zasobnik o pojemności 500 l w standardzie, klasa energetyczne A++ to tylko początek zalet kotła pelletowego i-Bio firmy KOTREM z Kłobucka.
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce
De Dietrich świętował 20-lecie działalności w Polsce Firma De Dietrich Technika Grzewcza od 20 lat obecna jest na polskim rynku. Niewielki oddział z kilkuosobową załogą na przestrzeni lat przerodził ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze