Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kotły na paliwo stałe - prawdy i mity

Które powszechnie znane stwierdzenia dotyczące kotłów na paliwo stałe są prawdziwe, a które są mitem? Odpowiadamy na 5 prawd i mitów dotyczących kotłów.

aktualizacja: 2014-07-24 04:05:24

Kocioł na paliwo stałe nie musi wymagać codziennej obsługi

Półprawda, i to jedynie w odniesieniu do kotłów z podajnikiem paliwa. W szczególności kocioł zasypowy nadaje się na główne źródło ciepła w domu jedynie w sytuacji, gdy ciągła obecność mieszkańców pozwala na nadzór nad jego pracą oraz uzupełnianie paliwa (jeśli tak nie jest, wysoce zalecanym zabezpieczeniem jest np. niewielki kocioł elektryczny uruchamiany automatycznie, gdy kocioł stałopalny wygaśnie i temperatura spada do niebezpiecznie niskiego poziomu).

Jednak również kocioł z podajnikiem nie może być traktowany jako urządzenie niewymagające nadzoru. Załadowanie paliwa złej jakości często prowadzi do zatrzymania pracy takiego kotła. Taki sam skutek ma np. zablokowanie podajnika przez kamyk, który spowoduje zerwanie zawleczki chroniącej silnik podajnika przed uszkodzeniem. Pozostawianie urządzenia bez opieki podczas mrozów jest więc bardzo ryzykownym pomysłem.

 

W praktyce kotły zasypowe są bardzo często wykorzystywane jako urządzenia pomocnicze w stosunku do kotła gazowego – pozwalają na tzw. przepalanie w okresach przejściowych (często tanim paliwem odpadowym) i gwarantują bezpieczeństwo cieplne w razie awarii tego drugiego. Kocioł z podajnikiem jest zwykle głównym źródłem ciepła, ale należy zadbać o to, by nie pozostać bez ogrzewania w sytuacji, gdy ulegnie on uszkodzeniu (choćby przez wybór modelu, który jest w stanie pracować bez podajnika paliwa, przy zastosowaniu tzw. rusztu awaryjnego).

 

O bezobsługowości swoich wyrobów często zapewniają producenci kotłów na pellety. Niektóre z nich są rzeczywiście znakomite i prawie nie wymagają codziennego doglądania, jednak w rzeczywistości deklarowane wartości (typu – opróżnianie popielnika raz na kwartał) pozostają zwykle pobożnym życzeniem, choćby ze względu na jakość dostępnego na rynku paliwa.

Kocioł na paliwo stałe nie może współpracować z podłogówką

Nieprawda. Kotły takie mogą znakomicie sprawdzać się w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego, ale wymaga to zastosowania armatury zabezpieczającej kocioł przed przegrzaniem i korozją, oraz zapewniającej stabilizację temperatury wody grzewczej, kierowanej w obiegi podłogowe (w odpowiednie sterowniki wyposażone są liczne kotły z podajnikiem paliwa).

 

W przypadku klasycznego kotła na paliwo stałe, najlepszym wyjściem jest zainstalowanie zbiornika akumulacyjnego (buforu ciepła), który nie tylko zapewnia spełnienie powyższych wymagań (oczywiście wraz z odpowiednią automatyką), lecz także pozwala na znaczne wydłużenie okresów między kolejnymi rozpaleniami kotła (gdy jest wygaszony, instalacja grzewcza korzysta z ciepła zmagazynowanego w buforze).

Kotły na paliwo stałe nie nadają się do nowoczesnych budynków

Nieprawda. Nowoczesny kocioł może być znakomitym i dość tanim źródłem ciepła, jeśli tylko użytkownik pogodzi się z koniecznością okresowego (zwykle raz w tygodniu), czyszczenia urządzenia (w przeciwnym wypadku sprawność kotła szybko maleje, bo ciepło ucieka w komin). Co więcej, dostępne są naprawdę innowacyjne rozwiązania, jak połączenie kotła na paliwo stałe z pompą ciepła (tzw. układ biwalentny).

 

Pompa ciepła (nawet powietrzna) ogrzeje dom przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej, a kiedy przyjdzie ostry mróz, trzeba będzie „napalić w piecu”, co nie powinno być uznawane za szczególną niedogodność, bowiem mrozy – wymagające wsparcia pompy ciepła kotłem – trwają u nas zwykle najwyżej 3–4 tygodnie.

Kotły na paliwo stałe można montować tylko w instalacjach typu otwartego

Nieprawda. Już od kilku lat możliwy jest montaż takich kotłów w instalacji typu zamkniętego (ciśnieniowego), jednak pod warunkiem, że urządzenie ma atest do pracy w układzie zamkniętym, a instalacja jako całość wyposażona jest w odpowiednio podłączone urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Może cię zainteresować
Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czym można palić w kotle 5. klasy? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT
Zobacz więcej Zwiń
Oprócz miejsca na kocioł, w kotłowni trzeba wygospodarować przestrzeń na składowanie paliwa – groszku czy miału. Opał kupowany w workach nie brudzi kotłowni i łatwo go przenosić podczas rozpalania kotła (fot. L. Jampolska)

W praktyce nakłady wymagane na spełnienie tych wymagań są zwykle wyższe, niż koszty zastosowania rozwiązania tradycyjnego – wymiennika ciepła, który pełni rolę łącznika między kotłem działającym w układzie otwartym a ciśnieniową (zamkniętą) instalacją grzewczą.

Kocioł na paliwo stałe wymaga odpowiedniej kotłowni

Prawda. W odróżnieniu od np. kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, typowego kotła na paliwo stałe nie da się zamontować w przedpokoju, pralni czy spiżarce. Potrzebuje on pomieszczenia spełniającego dość rygorystyczne wymagania odnoszące się do:

  • miejsca montażu (niepalne podłoże, odpowiednia odległość od materiałów palnych, w tym składowanego paliwa);
  • zapewnienia wentylacji nawiewnej (doprowadzenie powietrza do spalania) i wywiewnej;
  • dostępności odpowiedniego przewodu kominowego (dostosowanego do temperatury i agresywności chemicznej spalin). 

O ile w budynku nie przewidziano kotłowni już na etapie projektowym, montaż kotła na paliwo stałe może być kłopotliwy lub wręcz niemożliwy.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Elektromet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły