Budujemy Dom

Jakie są dopłaty do likwidacji pieców węglowych?

Artykuł na: 6-9 minut

Samorządy nie tylko stawiają wymagania dotyczące kotłów i paliwa. Co ważniejsze, dopłacają do modernizacji systemów grzewczych. W zależności od gminy dofinansowanie może dotyczyć podłączenia do sieci ciepłowniczej czy gazowej, albo zakupu nowoczesnego kotła. Na ogół jest to 50 do 80% kosztów wymiany starego pieca.

Jakie są dopłaty do likwidacji pieców węglowych?

W Krakowie, do końca ubiegłego roku władze miasta gwarantowały dotację do likwidacji pieców węglowych na poziomie 100% (do 8 tys. zł na nowe źródło ogrzewania, plus dodatkowo do 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni za montaż nowej instalacji c.o.). Dlatego też Krakowianie tylko w ostatnim roku wnioskowali o dofinansowanie wymiany blisko 8,5 tys. urządzeń grzewczych. Żeby ich zmobilizować do jak najszybszego podjęcia działań, dopłaty maleją. W tym roku jest to 80% wartości inwestycji, w przyszłym będzie 60%.

Kominek spełniający wymagania ekoprojektu
Kominki spełniające wymagania ekoprojektu, a tylko takie będzie można instalować w województwie śląskim po 1 stycznia 2023 r., już są na rynku. (fot. Galeria Kominków)

Mieszkańcy, których dochód nie przekracza 3170 zł netto (samotnie gospodarujący) oraz 2313 zł netto na osobę (gospodarujący w rodzinie), mogą liczyć na comiesięczne dopłaty do rachunków za ogrzewanie po rezygnacji z opalania węglem i drewnem. W 2016 r. udzielono ponad 900 takich świadczeń na kwotę 900 tys. zł.

 

W Warszawie dofinansowanie wymiany starego pieca węglowego na nowoczesne źródło ciepła opalane gazem to maksymalnie 75% wartości inwestycji i 7 tys. zł.Do likwidacji starego pieca połączonej z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej ratusz dokłada 10 tys. zł. To dopłaty dla osób fizycznych, wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych jest dwa razy wyższe.

 

Gdańsk dofinansowuje wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne: gazowe, elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, w kwocie do 5 tys. zł, do 100% wartości wydatków.Jeśli domu jednorodzinnego nie da się podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, dotacja w wysokości 1000 zł może być przyznana na nowe kotły na ekogroszek lub pelety z automatycznym podajnikiem paliwa. W 2016 r. w Gdańsku przyznano 180 dotacji na wymianę źródła ciepła.

 

Do zlikwidowanego w ubiegłym roku ogólnopolskiego programu Kawka, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, raczej nie będzie powrotu. A szkoda, bo z chwalonego przez ekologów i samorządowców finansowania skorzystało przeszło 60 miast z 12 regionów. Za 637 mln zł zlikwidowano blisko 34,5 tys. pieców węglowych, które zastąpiono przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych lub niskoemisyjnymi źródłami ciepła: kotłami gazowymi, pompami ciepła, ogrzewaniem elektrycznym.

Skąd brać pieniądze na walkę ze smogiem?

Samorządowcy zwracają uwagę, że dopłaty – niewątpliwie potrzebne – nie zawsze trafiają tam, gdzie trzeba. Jeśli kogoś stać na położenie kamiennej kostki brukowej za 60 tys. zł, czy powinniśmy dopłacać mu do wymiany kotła, którą sam sobie z łatwością sfinansuje?– pytał burmistrz miasteczka z południa Polski.

 

Według Instytutu Badań Strukturalnych, ubóstwo energetycznedotyka 10% polskich rodzin – to przeszło 4 mln obywateli. Możemy o nim mówić, gdy opłaty za energię zagrażają zaspokajaniu innych podstawowych potrzeb rodziny, takich jak zakup żywności czy leków. Na jego zaistnienie wpływają jednak nie tylko marne dochody, ale także niska efektywność cieplna budynku i powierzchnia mieszkania. Istnieje ryzyko, że przepisy dopuszczające do użycia jedynie najlepsze, ale też najdroższe kotły, dodatkowo opalane drogim paliwem, mogą liczbę Polaków, których dotyka ten problem, zwiększyć.

 

Na walkę z nierozłącznie ze sobą związanymi smogiem i ubóstwem energetycznym mają być przeznaczone pieniądze z uchwalonej we wrześniu przez Sejm tzw. opłaty za foliówki.Posłowie zdecydowali, że za jednorazowe torby foliowe wydawane w sklepach po 1 stycznia 2018 r. trzeba będzie płacić – maksymalnie złotówkę, choć ministerstwo środowiska zapowiedziało, że będzie to 20 gr. Z opłaty wyłączone będą lekkie torby używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem.

 

Wicepremier Morawiecki ma plan, jak zagospodarować te pieniądze: Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na dopłaty dla ludzi, których dzisiaj nie stać i palą byle czym w byle czym, w byle jakich kotłach i byle jakim paliwem. Żeby zmniejszyć ten dystans, to ubóstwo energetyczne, oznaczymy te pieniądze w budżecie. W najbliższych latach ma to być w sumie kilkaset mln zł, których dystrybucją zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

 

Dla ograniczenia smogu i ubóstwa energetycznego kluczowe może być jednak wsparcie programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, o czym na razie zbyt wiele się nie mówi. Zdecydowana większość z nich jest bowiem przestarzała i zużywa 2–3 razy więcej energii, niż domy stawiane współcześnie.

Tylko co 4 dom jest dobrze ocieplony.
W naszym kraju na ogrzewanie zużywamy 40% wytwarzanej energii. Tylko co 4 dom jest dobrze ocieplony. (fot. Termo Organika)

Tematy uzupełniające

Jak Polacy ogrzewają domy? Jak Polacy ogrzewają domy?

 

Mamy w kraju przeszło 5 mln domów jednorodzinnych. Co piąty z nich wybudowano przed rokiem 1945, połowę do 1989, 10% w ostatnim dziesięcioleciu. Z reguły, im budynek starszy, tym bardziej energochłonny.
Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach? Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach?

 

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mogą zlecić kontrolę domowej kotłowni. Przeczytaj, jaka kara grozi za złamanie zakazu palenia śmieci w domowej kotłowni.

Janusz Werner
fot. otwierająca: tomaszzz / pixabay.com

aktualizacja: 2018-09-19

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Poznaj zalety ekologicznego paliwa firmy Biomasa Partner Group

Biomasa Partner Group jest wiodącym producentem i preferowanym dostawcą certyfikowanego pelletu drzewnego En Plus i Din Plus, brykietu drzewnego, najwyższej jakości surowca do produkcji pelletu oraz biomasy drzewnej na cele energetyczne. Firma świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki. Wyróżnia ją oferta produktów o dużej różnorodności - pellet o różnym przekroju cenowy i parametrowym, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".