Budujemy Dom

W ciągu 14 lat użytkowania kocioł gazowy miał jedną awarię

Artykuł na: 4-5 minut

W ciągu czternastu lat użytkowania kocioł miał tylko jedną awarię. W pobliżu uderzył piorun i spalił panel sterowania. Nie pomogły domowe zabezpieczenia przed przepięciami w sieci elektrycznej. Naprawa kosztowała ponad 1000 zł - mówi Janusz, który razem z Basią są Członkami Klubu Budujących Dom, a kocioł gazowy użytkują od 2004 r.

W ciągu 14 lat użytkowania kocioł gazowy miał jedną awarię
Kompaktowy wiszący kocioł
Kompaktowy wiszący kocioł zmieścił się w niedużej wnęce.

Parametry domu:

 • Parterowy, 110 m2; jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego o gr. 36 cm; dach ocieplony wełną mineralną o gr. 30 cm. 
 • Instalacja c.o. - z aluminiowymi grzejnikami na ścianach. 
 • Łazienki - 2 (2 prysznice i wanna). 
 • Komin - murowany, z wkładem stalowym. 
 • Wentylacja - grawitacyjna.

Kocioł:

 • Z otwartą komorą spalania; dwufunkcyjny, c.w.u. grzeje w sposób przepływowy; moc 10,5–24 kW; kompaktowy, wiszący; wymiary 850 × 450 × 360 mm. 
 • Gwarancja - 5 lat. 
 • Paliwo - gaz płynny propan.

Sterowanie: posługujemy się tylko fabrycznymi regulatorami na kotle oraz zaworami termostatycznymi na grzejnikach. Ręczna obsługa nie jest uciążliwa. Ze względu na zamiar maksymalnego oszczędzania gazu płynnego, od początku kocioł chodzi na minimum i rzadko to zmieniamy.

Pokrętła regulatorów ustawiamy najczęściej tak, by kocioł przepływowo podgrzewał c.w.u. do ok. 70°C, a wodę w instalacji c.o. do ok. 30°C, co daje 18-19°C w pomieszczeniach. Jeśli jest mróz, palimy w kozie. Nie ma cyrkulacji c.w.u. - kocioł celowo znajduje się blisko kuchni i łazienki, z której na co dzień korzystamy.

Decyzja: mamy w domu dwa źródła ciepła - tradycyjny kocioł przepływowy na gaz płynny oraz żeliwną kozę - ma ona, oczywiście, za zadanie obniżać koszty gazu. Planując system grzewczy i wybierając model kotła, postawiliśmy na prostotę, bo im więcej elektroniki, zaworów, pomp, tym potencjalnie więcej awarii. Na kocioł przeznaczyliśmy niedużą wnękę i m.in. dlatego wybraliśmy wiszący model kompaktowy.

Od zawsze liczy się dla nas jakość i marka - nie stać nas na buble - dlatego jest to urządzenie bez technicznych fajerwerków, za to od renomowanego producenta, który oferuje 5 lat gwarancji. Kocioł i bardzo prosta instalacja grzewcza nas nie zawiodły!

Zawory termostatyczne na grzejnikach
Właściciele operują tylko regulatorami na kotle oraz zaworami termostatycznymi na grzejnikach.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania - rady i przestrogi:

 • Janusz: W ciągu czternastu lat użytkowania kocioł miał tylko jedną awarię. W pobliżu uderzył piorun i spalił panel sterowania. Nie pomogły domowe zabezpieczenia przed przepięciami w sieci elektrycznej. Naprawa kosztowała ponad 1000 zł. Kocioł ma się dobrze, bo został prawidłowo zamontowany i włączony do instalacji c.o. przez autoryzowanego fachowca oraz od początku regularnie serwisuje go jeden firmowy technik. Serwis kosztuje 250 zł, ale widzimy, jak gruntownie i starannie się odbywa.

   

 • Basia: Do sezonu grzewczego 2016/17 często paliliśmy drewnem w kozie, lecz w obecnym przestaliśmy to robić ze względu na niską cenę gazu propan. Chcemy nareszcie odpocząć od noszenia drewna! Nie zmieniliśmy ustawień na kotle. Okazuje się, że mieszkanie w chłodnej temperaturze ok. 19°C wychodzi nam na zdrowie. Od kilku lat mamy już własny zbiornik na gaz propan - wydaliśmy 11 000 zł na niego, montaż i zatankowanie do pełna – i sami wybieramy dostawcę. Zamiast wcześniejszej ceny 2,90 zł za litr propanu, teraz płacimy średnio 1,45 zł/l. Zużywamy 2500–3000 l, tankujemy 2 razy w roku, w sierpniu i w styczniu. Nie jest to uciążliwe, więc jeśli dojdzie do nas gaz ziemny, nie wiemy, czy korzystanie z niego będzie opłacalne.

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania - koszty:

 • Kocioł 3000 zł, 13 grzejników z zaworami termostatycznymi 6000 zł. 
 • Eksploatacja - ogrzewanie i przygotowywanie c.w.u. gazem płynnym - 3600 zł, firmowy przegląd kotła 250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-03-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

21 godzin temu, Gość tadeeeeep napisał: Jakiej to firmy piec? Ja mam MC3+ od De Dietrich i też jestem zadowolony. Rozwiązanie o wiele wygodniejsze od tradycyjnych pieców, gdzie trzeba nosić węgiel i drzewo mam wątliwości.... w artykule wyraźnie pisze Cytat   Do ...

aaaa

31 Paź 2018, 07:24

Czyli kiedyś to robili to dobry towar............Termet u dzieciaków był regularnie serwisowany,w tym czasie coś tam się przepaliło i autentycznie miesiąc,dwa po upływie gwarancji konieczna była wymiana pompy.Koszt 600-700 zł.

Buster

31 Paź 2018, 06:46

W ciągu 23 lat kocioł Termet gco 19,8/4 nie miał żadnej awarii. Kosztował 700 zł i nie wymaga kosztownych przeglądów "serwisantów" co w istocie jest haraczem 

gawel

31 Paź 2018, 05:37

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich
Kocioł gazowy z serii Evodens AMC - nowość w ofercie De Dietrich W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza pojawił się nowy kondensacyjny kocioł gazowy z serii Evodens AMC. Urządzenie będzie kontynuować ...
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet
Nowy kocioł kondensacyjny EcoCondens Integra II Plus w ofercie Termet EcoCondens Integra II Plus z wbudowanym zasobnikiem jest nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, który stanowi w pełni zoptymalizowaną jednostkę ...
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu
Immergas uruchomił portal poradnikowy o ogrzewaniu domu 1 października 2018 r. wystartował portal edukacyjno-informacyjny ogrzewamdom.pl. Powstał z myślą o wszystkich, którzy rozpoczynają budowę ...

Kocioł na paliwo stałe - jaki wybrać?

Na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kocioł na paliwa stałe?

polecane produkty i technologie

Kocioł żeliwny 5. klasy Klimosz COMBI S - długowieczny i najlepszy w ochronie środowiska

Gdy mówimy o doborze kotłów do domowej instalacji centralnego ogrzewania, zawsze mamy na myśli cechy i właściwości źródła ciepła. Powszechnie słyszy się, że urządzenie grzewcze powinno być łatwe w obsłudze oraz długowieczne. Pojęcie wytrzymałości w odniesieniu do potrzeb wielu użytkowników jest więc czymś, co stanowi jedno z kryterium wyboru źródła ciepła. Odnosząc się do powyższych cech, w rozmowach z klientami słowo "żeliwo" wzbudza zainteresowanie i nierzadko przyciąga jak magnes. Dlaczego?
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".