Czy instalacja zbiorników buforowych jest koniecznością?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy instalacja zbiorników buforowych jest koniecznością?

W projektach instalacji grzewczej często umieszczane są zbiorniki buforowe, ale nie znalazłem dotychczas informacji, czy są one konieczne, czy pełnią rolę wyposażenia dodatkowego. Mam zamiar ogrzewać dom kotłem zgazyfikującym drewno. Czy powinienem zainstalować taki zbiornik i jaką ma mieć pojemność?

aktualizacja: 2023-11-21 12:07:21

Odpowiedź eksperta: Zbiorniki buforowe w instalacjach centralnego ogrzewania pełnią funkcję magazynu energii cieplnej, co umożliwia równomierne zasilanie instalacji grzewczej, niezależnie od tego, czy kocioł pracuje, czy też jest wygaszony. Poza tym zbiornik pozwala na dostosowanie temperatury wody zasilającej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Jeżeli decyduje się Pan na kocioł zgazyfikujący drewno, konieczne będzie zamontowanie zbiornika buforowego, gdyż musi on działać przy dostatecznie wysokiej temperaturze wody w obiegu grzewczym i wymaga częstego uzupełniania paliwa. Wysoka temperatura pracy kotła jest niezbędna do podtrzymania procesu zgazowania drewna, zbyt niska prowadzi do wychłodzenia komory spalania i samoczynnego wygasania urządzenia. Ponieważ zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu zmienia się zależnie od pogody, to również woda w obiegu grzewczym musi miewać różną temperaturę.

Dzięki zbiornikowi buforowemu i podłączonemu zaworowi mieszającemu - można regulować temperaturę zasilania grzejników w szerokim zakresie, utrzymując jednocześnie wysoką temperaturę w obiegu kotłowym. Standardowa pojemność zbiorników buforowych wynosi 500-1000 l, dobiera się ją do mocy grzewczej kotła oraz przewidywanej częstotliwości rozpalania i uzupełniania paliwa.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zbiornik buforowy konieczny w instalacji grzewczej z kotłem zgazyfikującym drewno (fot. Galmet)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image