Budujemy Dom

Kotły na węgiel i pellet z dopłatą z Programu Czyste Powietrze ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Rządowy program Czyste Powietrze ma ułatwić Polakom termomodernizację domów, wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła i automatycznie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Jego budżet to 103 mld zł - 63,3 mld zł zostaną wypłacone w formie dotacji, 39,7 mld zł przeznaczono na pożyczki na preferencyjnych zasadach. Wnioski o dofinansowanie można składać od 19 września 2018 r. do końca czerwca 2027 r. we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kotły na węgiel i pellet z dopłatą z Programu Czyste Powietrze

O dopłaty mogą występować właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz ci, którzy rozpoczęli ich budowę zgodnie z obowiązującymi przepisami. W zależności od dochodu inwestor dostanie zwrot od 30 do 90% środków wyłożonych na termomodernizację, czyli np. zakup nowego kotła czy ocieplenie ścian. Wysokość dopłat powiązano z dochodem na osobę w gospodarstwie domowym.

Najwyższa dotacja, do 90% trafi do tych gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód netto liczony na osobę nie przekracza 600 zł. Najniższa dopłata, do 30%  przysługuje przy dochodzie powyżej 1600 zł netto na osobę.

Właściciele domów już użytkowanych mogą się ubiegać między innymi o dopłaty do demontażu starego paleniska (kotła na węgiel, biomasę, pieca kaflowego, kominka, kozy) oraz do zakupu i montażu nowego źródła ciepła, którym może być między innymi kocioł na paliwo stałe. Na etapie budowy dotacja przysługuje wyłącznie na zakup i montaż urządzenia grzewczego (z przyłączami).

Podstawowym warunkiem umożliwiającym dofinansowanie innych przedsięwzięć, przewidzianych w programie Czyste Powietrze, takich jak ocieplenie ścian czy wymiana okien (tylko w domach użytkowanych) jest wyrzucenie kopciucha i montaż nowego, ekologicznego źródła ciepła!

Minimalny poniesiony koszt, uprawniający do wystąpienia o dopłatę, to 7 tys. zł. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia wynoszą 53 tys. zł (inwestor dostanie do 47,7 tys. zł).

Maksymalny koszt zakupu i montażu kotła na węgiel, wraz z systemem odprowadzania spalin, na który można dostać dofinansowanie, określono na 10 tys. zł. W przypadku kotła na biomasę jest to 20 tys. zł.

Co ważne, żeby liczyć na wsparcie z programu, montowany kocioł na paliwo stałe musi spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt/ecodesign wymogi od 01.01.2020 r.). Jeśli inwestor nie korzysta z dotacji, może kupić kocioł klasy 5. Dopłata do kotła na paliwo stałe przysługuje pod warunkiem, że nie jest możliwe albo uzasadnione ekonomicznie przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

W ofercie firmy Thermostahl znajdziemy kotły spełniające wymogi programu Czyste Powietrze:

  • Kocioł do spalania węgla ekogroszek BIOCARBON

To np. przeznaczony do spalania węgla ekogroszek kocioł BIOCARBON, z żeliwnym palnikiem retortowym i ślimakowym podajnikiem paliwa. Charakteryzuje go bardzo wysoka sprawność cieplna (89%) i niska emisja zanieczyszczeń. Kocioł wyposażono w automatykę pogodową z obsługą zaworu mieszającego, pompy CO oraz CWU. Jest opcja podłączenia dodatkowych modułów zaworu mieszającego oraz modułu internetowego. Automatyka dobiera parametry pracy oraz moduluje moc kotła w zależności od paliwa i jego temperatury. Stwarza też możliwość podłączenia termostatów pokojowych. Kocioł może być wyposażony w system automatycznego odpopielania oraz czujnik kontroli obrotu podajnika.

Kocioł BIOCARBON spełnia wymagania dotyczące ochrony środowiska 5 klasy, a urządzenia o mocy 15, 20, 24 i 60 kW także wymagania ECO DESIGN.

Kocioł do spalania węgla ekogroszek BIOCARBON

  • Ekologiczne kotły do spalania pelletu EKOPLEX i EKOPLEX PLUS

Wymagania klasy 5 i ECO DESIGN spełniają również ekologiczne kotły do spalania pelletu EKOPLEX i EKOPLEX PLUS, wyposażone w nowoczesny palnik pelletowy z wewnętrznym, ślimakowym podajnikiem paliwa. Sprawność cieplna wynosi w ich wypadku 90%. Wymiennik jest automatycznie odpopielany i czyszczony pneumatycznie. Jest możliwość zastosowania palnika z automatycznym zgarniaczem szlaki. Standardowo palnik ma zapalarkę i fotoelement do kontroli płomienia.

    Ekologiczne kotły do spalania pelletu EKOPLEX i EKOPLEX PLUS

Thermostahl logo
THERMOSTAHL Poland Sp. z o.o.

Al. Wojska Polskiego 42B
05-800 Pruszków
Tel./Fax: (+48 22) 758 40 96
Tel. kom.: (+48) 692 460 887
thermostahl@thermostahl.pl
thermostahl.pl
aktualizacja: 2018-10-18
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".