Co wpływa na sprawność kotłów kondensacyjnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:16
Co wpływa na sprawność kotłów kondensacyjnych?

 

Odpowiedź eksperta:
Temperatura wody grzewczej. Im jest niższa, tym większą kocioł osiąga sprawność – najwyższą wtedy, gdy temperatura wody wynosi 40–50°C. Dlatego też kotły kondensacyjne przeznaczone są przede wszystkim do instalacji niskotemperaturowych – zwłaszcza ogrzewania podłogowego.

 

Zawartość CO, czyli tlenku węgla w spalinach. Nawet małe ilości CO w spalinach świadczą o dużych stratach ciepła: od 5 do 7% na każdy procent zawartości CO. Jeżeli więc np. w spalinach przez 3 tygodnie pojawiał się CO w stężeniu 3%, uzyskamy w tym czasie od 15 do 21% mniej ciepła, niż powinniśmy.

 

Długość komina. Przebieg spalania zależy przede wszystkim od długości komina lub przewodów powietrzno-spalinowych: długość ta powinna być taka, jak podano w instrukcji technicznej kotła. Zanim go kupimy, powinniśmy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie spełnić ten wymóg.

 

Rodzaj zastosowanego w kotle palnika. Oferowane są zazwyczaj kotły z palnikiem wentylatorowym, chociaż tańsze i starsze wersje kotłów mogą być wyposażone w palnik atmosferyczny lub w palnik z komorą wstępnego zmieszania. Palniki wentylatorowe dzielą się na jedno- i dwustopniowe oraz modulowane. Najlepsze z nich są palniki modulowane, które umożliwiają dostosowanie dopływu powietrza do ilości gazu przepływającego przez palnik, co zwiększa sprawność kotła.

 

Najmniej ekonomiczne są palniki atmosferyczne (stosowane w kotłach z otwartą komorą spalania), w których powietrze do spalania dostarczane jest w nadmiarze, co zmniejsza sprawność odzysku ciepła w procesie kondensacji pary wodnej. Palniki ze wstępnym zmieszaniem są rozwiązaniem pośrednim między palnikiem atmosferycznym a wentylatorowym – stworzono je specjalnie do kotłów kondensacyjnych; sprawność kotła z takim palnikiem jest również pośrednia.

 

Skład doprowadzanej do kotła mieszaniny gazu i powietrza. Na rynku dostępne są kotły, w których specjalne układy elektroniczne stale regulują proporcje mieszaniny palnej, badając zawartość tlenku węgla w spalinach. Dzięki temu w czasie eksploatacji uzyskujemy oszczędności na zużyciu paliwa.

Zdaniem naszych Czytelników

Komin może działać jak wymiennik ale w zasadzie wymiana ciepła może zachodzić między zewnetrzna ścianka komina a kanałem lub/i wewnętrzna ścianką przewodu o mniejszej średnicy a powietrzem pobieranym przez kocioł. Przy tych przepływach szczerze wątpię by zdążyła zajść ...

Gość Marcin

23 Feb 2021, 12:01

Czy długość komina wpływa na wydajność pieca kondensacyjnego tzw. Rura w rurze. Czy komin działa jak wymiennik.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image