Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wysokość i szerokość blatów kuchennych

Jaką dobrać wysokość i szerokość blatów w kuchni? Dlaczego tak ważne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników regularnie korzystających z kuchni?

aktualizacja: 2023-08-29 09:50:35

Wysokość blatów w kuchni

Standardowo wynosi ona 85 cm, ale dłuższa praca przy takim blacie dla kogoś o wzroście nieco wyższym niż przeciętny będzie już niewygodna, a jeśli użytkownik przekracza 180 cm - prawdopodobnie zakończy się bólem pleców. Warto więc rozważyć umieszczenie blatów na wysokości 90 cm, a jeśli wszyscy stali użytkownicy są wysocy - nawet jeszcze wyżej.

Czynności podczas przygotowywania posiłków wymagają zmiennego ułożenia ciała - a więc i różnej wysokości płaszczyzny roboczej. I tak zarówno płyta grzewcza, jak i blaty przeznaczone na czynności wymagające użycia siły (jak chociażby ugniatanie ciasta) powinny znaleźć się nieco niżej, tak aby umożliwić pracę z bardziej wyprostowanymi rękami, co zagwarantuje wolniejsze męczenie się. Z kolei przestrzeń do zmywania i sam zlewozmywak należy dodatkowo podnieść w stosunku do standardowych blatów.

Przykładowo dla osoby o wzroście 165 cm płyta grzewcza powinna znaleźć się na wysokości około 80-85 cm, blaty robocze 90-95 cm, a blat do zmywania na około 1-1,05 m. Ale już dla osoby o wzroście 190 cm wszystkie te blaty trzeba ulokować przynajmniej 10 cm wyżej. Pozostaje jeszcze kwestia estetyki takich "schodków" w kuchni - ale z tą akurat dobry architekt wnętrz poradzi sobie bez problemu.

Szerokość blatów w kuchni

Tu rozwiązanie zależy w zasadzie od dwóch czynników. Pierwszym jest oczywiście wzrost użytkowników, drugim natomiast to, czy chcemy mieć wiszące szafki i jaką rolę mają pełnić. Jeśli mają się w nich znajdować przedmioty używane codziennie - warto umieścić je niżej, w wygodnym zasięgu ręki. Taka wysokość to około 45-50 cm nad blatem. Tak nisko umieszczona szafka będzie jednak zasłaniać sporą część płaszczyzny roboczej (nawet osobom niezbyt wysokim).

Rozwiązaniem jest poszerzenie blatu ze standardowych 60 cm do około 80 cm. Możemy to zrobić jednak wyłącznie wtedy, kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca w kuchni. Minimalna wygodna szerokość przejścia to około 120 cm - aby swobodnie mogły się minąć dwie osoby. Jest to wartość uśredniona. Jeśli kuchni miałyby używać osoby o nieco większej tuszy - również należy to uwzględnić.

fot. otwierająca: materiały prasowe FERRO

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: dr inż. architekt Piotr Kmiecik: Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Współpraca: projektantka wnętrz mgr inż. arch. Ewa Słota

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image