Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Projekt mebli kuchennych - stolarz zawsze wie najlepiej

Projekt mebli kuchennych - stolarz zawsze wie najlepiej

Stolarze mają to do siebie, że wiedzą lepiej, co jest potrzebne zleceniodawcom. Nasz, zamiast uchylnych górnych szafek, zrobił szafki ze zwykłymi drzwiami. Był rozczarowany, że ich nie chcemy - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 4 lata temu.

Nad płytą indukcyjną zamontowano, na wysokości optymalnej dla użytkowników, okap wyspowy
Nad płytą indukcyjną zamontowano, na wysokości optymalnej dla użytkowników, okap wyspowy

Parametry:

 • I kuchnia – 6 m2, zabudowa dwurzędowa, szufelka centralnego odkurzania, wentylacja mechaniczna; przy kuchni spiżarnia – 2 m2. 
 • II kuchnia (letnia w budynku gospodarczym) – 18 m2.

Położenie: w centrum domu, otwarta na jadalnię i salon.

Sprzęt: klasa A+ i A++, do zabudowy (oprócz zmywarki), od różnych producentów; płyta indukcyjna, elektryczny piekarnik, lodówka, zmywarka o szer. 60 cm, okap wyspowy ze stali nierdzewnej, filtr wody (osmoza), w spiżarni – zamrażarka, mikrofalówka, urządzenie do pieczenia chleba.

Meble: szafki – z płyty MDF, fornirowanej drewnem dębowym, blaty – z granitu.

Liczba użytkowników: 4 osoby, w tym dwoje dzieci.

Decyzja: na etapie budowy domu zmniejszyliśmy szerokość kuchni, żeby odległość między dwurzędową zabudową była komfortowa, bez zbędnego chodzenia. Utraconą przestrzeń spożytkowaliśmy, dobudowując łazienkę. Nie żałujemy tej decyzji. Projektując z architektem cały dom, od razu chciałam mieć przy kuchni spiżarnię z oknem. Początkowo miała nie mieć drzwi, ale okazały się potrzebne.

Samodzielnie, na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zaprojektowaliśmy z mężem ciągi w kuchni. Płytę indukcyjną świadomie umiejscowiliśmy na blacie zwróconym w stronę salonu i jadalni. Natomiast zlew i zmywarkę – przy ścianie sąsiadującej z łazienką, żeby rury hydrauliczne były krótkie.

Szafki wykonał, na zamówienie, polecony stolarz. Najpierw upewniliśmy się, czy wyposaża je w nowoczesne prowadnice i systemy jezdne. Dobraliśmy uchwyty podobne do klamek. Aby zabudowa wyglądała lżej, górne szafki nie dotykają sufitu.

Letnią kuchnię używaliśmy zaraz po zakupie działki, kiedy przyjeżdżaliśmy na weekendy. Obecnie przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i kiedy nie ma prądu. Wyposażyliśmy ją w kuchnię węglową.

Kuchnia, ulokowana w centrum domu, została połączona z jadalnią i salonem Do kuchni z dwurzędowym ciągiem przylega spiżarnia z oknem
Kuchnia, ulokowana w centrum domu, została połączona z jadalnią i salonem Do kuchni z dwurzędowym ciągiem przylega spiżarnia z oknem

Projekt mebli kuchennych - porady i przestrogi:

 • Letnia kuchnia, wyposażona m.in. w piec węglowy i elektryczną kuchenkę, przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i do gotowania „wonnych” potraw
  Letnia kuchnia, wyposażona m.in. w piec węglowy i elektryczną kuchenkę, przydaje się podczas przyjęć w ogrodzie i do gotowania "wonnych" potraw
  Super, że kuchnia nie jest oddzielona od reszty pomieszczeń dziennych. Zamknięta kuchnia izoluje, co nie jest fajne nie tylko ze względu na małe dzieci. Chcemy mieć ciągły kontakt ze sobą i z gośćmi. Prace kuchenne nie przeszkadzają wypoczywającym w salonie.

  Osprzęt kuchni jest nowoczesny i cichy. Ale celowo wybieraliśmy sprzęty z małą ilością programów. W praktyce wykorzystuje się 2–3 programy, a nie 10. Okap wyspowy rzadko włączamy na wysoki bieg, bo zapachy wyciąga wentylacja mechaniczna. Zmywarki nie zabudowywaliśmy, bo wybraliśmy model z wyświetlaczem, m.in. czasu pracy.

  Będąc jeszcze parą, używaliśmy zmywarki o szer. 45 cm, po powiększeniu rodziny kupiliśmy "sześćdziesiątkę". Dobry krok. Część sprzętu, np. zamrażarkę i mikrofalę, umieściliśmy w spiżarni, a część, np. lodówkę, zabudowaliśmy.

  Chcieliśmy, żeby meble kuchenne uzupełniały wystrój salonu i jadalni, któremu zaszkodziłby widok sprzętu AGD. Wskutek zabudowy pojemność każdej lodówki się zmniejsza, co warto brać pod uwagę. Fornirowane meble kuchenne są łatwe do mycia. Nic się z nimi złego nie dzieje, wciąż wyglądają jak nowe.

  Stolarze mają to do siebie, że wiedzą lepiej, co jest potrzebne zleceniodawcom. Nasz, zamiast uchylnych górnych szafek, zrobił szafki ze zwykłymi drzwiami. Był rozczarowany, że ich nie chcemy. W końcu dogadaliśmy się, że wykorzystamy je w spiżarni, a on zrobi nowe, dając upust.

 • Mąż namówił mnie na płytę indukcyjną, twierdząc, że gotowanie zajmie nam mniej czasu. Miał rację. Akurat dostaliśmy w prezencie ślubnym odpowiednie garnki, więc wszystko dobrze się zgrało. On również zadbał, żeby w kuchni, a nawet w spiżarni, była wystarczająca ilość gniazd elektrycznych. Używamy sporo drobnego sprzętu, więc się przydają.

Projekt mebli kuchennych - koszty:

 • sprzęt AGD – 15 000 zł, 
 • meble z montażem – 12 000 zł, 
 • blaty – 600 zł/m2.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Moją uwagę przykuł okap. Jakich jest wymiarów?

Gość Joanna

27 Sty 2015, 23:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze