Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Porady ekspertów

Czy w pomieszczeniu bez okna i wentylacji mogę zamontować kuchenkę gazową?

Na poddaszu chciałbym urządzić kuchnię i wstawić bezpłomieniową kuchenkę gazową. Pomieszczenie nie ma okna ani podłączenia do kanału wentylacyjnego, ale myślę, że użytkowanie takiej kuchenki – podobnie jak elektrycznej – nie wymaga zapewnienia wentylacji. Czym mam rację?

Czy w pomieszczeniu bez okna i wentylacji mogę zamontować kuchenkę gazową?

Odpowiedź eksperta: Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez wentylacji, bo oprócz zapachów konieczne jest odprowadzenie pary wodnej, powstającej podczas gotowania, i spalin z kuchenki gazowej.

Kuchenka bezpłomieniowa o spalaniu katalitycznym może być eksploatowana wyłącznie w pomieszczeniach spełniających wymagania takie jak dla gazowych kuchenek tradycyjnych (z palnikami płomieniowymi). Przy spalaniu katalitycznym również powstają spaliny, są jedynie pozbawione niedopalonych cząstek tlenku węgla CO oraz mają niską zawartość tlenków azotu NOx. Kuchenkę taką można więc użytkować w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 8 m3 i wyposażonym w wentylację zapewniającą wymianę przynajmniej 70 m3/h.

Może to być wentylacja mechaniczna, np. specjalny wentylator przeznaczony do ciągłego wentylowania pomieszczeń, podłączony do sztywnego lub elastycznego przewodu wentylacyjnego, który można kominkiem wyprowadzić ponad dach lub przez ścianę domu. Trzeba też zapewnić dopływ powietrza do pomieszczenia kuchennego poprzez otwory w drzwiach albo nawiewnik w ścianie zewnętrznej.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Kuchnia z kuchenką gazową wymaga intensywnej wentylacji, zapewniającej wymianę powietrza przynajmniej 70 m3/h. Kuchenka, inaczej niż kocioł, nie ma odprowadzenia spalin i mieszają się one z powietrzem w pomieszczeniu. (fot. Ciarko)

aktualizacja: 2017-04-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool!
Płyty indukcyjne z serii W Collection - nowość od Whirlpool! Na rynku są już dostępne nowe płyty indukcyjne marki Whirlpool z linii wzorniczej W Collection. Dzięki technologii 6. Zmysł, automatycznie ...
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze