Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Łazienka doskonała

Po wymianie instalacji w łazience przyszedł czas na malowanie, położenie nowych okładzin ściennych i obudowanie wanny. Na jakie prace należy się przygotować?

Okładziny ścian i podłogi

Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej
Kafelki od góry do dołu – modne połączenie płytek z mozaiką w jednej tonacji kolorystycznej
(fot. Villeroy&Boch)

Płytkom ceramicznym do wykańczania ścian łazienki nie stawia się szczególnych wymagań, gdyż nie są one narażone na zmienne warunki atmosferyczne i gwałtowne zmiany temperatury. Na podłogę należy wybierać płytki zmniejszające niebezpieczeństwo poślizgnięcia się, a więc jeśli szkliwione, to również o fakturowanej powierzchni.

Nowymi płytkami możemy pokryć ściany i podłogi bezpośrednio na starym podłożu, jeśli jest ono w bardzo dobrym stanie, tzn. nie dopadają stare płytki, farba nie odstaje, czy kruszy się tynk. W przeciwnym razie należy powierzchnie pod nowe płytki odpowiednio przygotować.

Ściany malowane olejno. Ściany pokryte tynkiem cementowo-wapiennym i cienką warstwą farby mogą być podłożem do przyklejania płytek przy użyciu elastycznych zapraw klejowych.

Pomalowaną powierzchnię trzeba tylko zmatowić gruboziarnistym papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność zaprawy klejowej. Warto też wykonać siatkę płytkich nacięć (np. ostrym skrobakiem lub dłutem), aż do odsłonięcia tynku.

Jeśli na ścianie nałożonych jest wiele warstw farby i widoczne są spękania powierzchni oraz złuszczenia, konieczne jest całkowite lub częściowe usunięcie takiej powłoki. Jest to bardzo pracochłonne i uciążliwe (wymaga opalania lub zmiękczania powłok środkami chemicznymi, aby dały się zeskrobać), dlatego częściej wykonuje się bruzdowanie powierzchni ściany za pomocą szlifierki lub dłutownicy.

Bruzdy powinny mieć głębokość około 5 mm i równomiernie pokrywać co najmniej 60% powierzchni. Na ścianach ze słabymi tynkami bruzdy trzeba dwukrotnie pokryć środkiem gruntującym, aby zwiększyć wytrzymałość tynku. Następnie zagłębienia wypełnia się elastyczną zaprawą klejową i po jej związaniu można już układać glazurę przy użyciu takiej samej zaprawy.

W stylizowanym wnętrzu – z pasiastą tapetą dobrze współgrają wszystkie elementy
 W stylizowanym wnętrzu – z pasiastą tapetą dobrze współgrają wszystkie elementy: wanna na nóżkach, ubrane krzesło, obrazki, lampki i kwiatki w oknie (fot. Villeroy&Boch)


Zniszczone tynki. Ściany pokryte nierównym lub słabym tynkiem wapiennym, który sypie się przy skrobaniu tępym narzędziem lub nawet palcem, wymagają całkowitego usunięcia tynku aż do muru i powtórnego otynkowania. Układanie nowej wyprawy ułatwiają listwy tynkarskie, które po wyrównaniu zostawia się w tynku.

Do przygotowania zniszczonych i nierównych ścian pod okładzinę z płytek można też zastosować wodoodporne płyty gipsowo- kartonowe. Na takiej ścianie wierci się otwornicą do muru siatkę otworów o średnicy 5 cm i w rozstawie 30 cm aż do powierzchni cegieł.

Po ich zagruntowaniu wypełnia się je plackami gipsowej zaprawy klejowej i dociska płytę gipsowo-kartonową. Ilość zaprawy powinna być tak dobrana, aby po równym ustawieniu płyty przykleiła się we wszystkich punktach.

Płyty można dodatkowo przymocować kołkami rozporowymi do tzw. szybkiego montażu, umieszczonymi w niektórych punktach przyklejenia. Po zaspoinowaniu styków płyt i zaimpregnowaniu powierzchni można przystąpić do układania płytek. W porównaniu z całkowitym usuwaniem tynku technologia ta jest znacznie mniej uciążliwa (mniejsze zapylenie, mniej usuwanego materiału) i umożliwia pokrywanie ściany płytkami już następnego dnia.

Stare okładziny z płytek. Jeśli są brzydkie i zniszczone, ale mocno trzymają się podłoża, nie trzeba ich usuwać ani ze ścian, ani z podłóg. W razie wątpliwości w kilku miejscach można je odkuć i sprawdzić, czy na oderwanych fragmentach płytek pozostają przyklejone reszki zaprawy.

Szarości i beże zestawione z czerwienią Szarości i beże zestawione z zielenią
Nowe trendy – szarości i beże zestawione z zielenią czy czerwienią; płytki kładziemy na jak najmniejszą fugę (fot. Marazzi)


Nierówności do 5 mm można usunąć nakładając warstwę z zaprawy klejowej, ale na podłodze większe odchylenia wymagają wykonania wylewki samopoziomującej. Jej grubość w najcieńszym miejscu nie powinna być mniejsza niż 5 mm, a podłoże przed wylaniem musi być dokładnie zagruntowane.

Prawdziwy salon łazienkowy – część kąpielową i toaletkę rozdzielono różnicując wykończenie ścian i podłóg
Prawdziwy salon łazienkowy – część kąpielową i toaletkę rozdzielono różnicując wykończenie ścian i podłóg (fot. Villeroy&Boch)

Ściany i podłogi bez izolacji przeciwwilgociowej. W starszych domach w łazienkach często nie ma właściwej izolacji przeciwwilgociowej ani na podłodze, ani na ścianach.

Przed ułożeniem płytek trzeba wtedy nałożyć na podłoże 2-3 warstwy preparatu uszczelniającego, nazywanego popularnie płynną folią. Izolację taką wykonuje się na całej podłodze i na wszystkich ścianach do wysokości około 20 cm. W obrębie brodzika i wanny ściany pokrywa się izolacją do wysokości około 2 m.

W narożach i na styku podłogi ze ścianami dodatkowo wstawia się paski specjalnej folii, wtapiając ją w preparat uszczelniający. Na tak wykonanej izolacji przeciwwilgociowej można już bezpośrednio przyklejać płytki ceramiczne.

Przyklejanie nowych okładzin. Do przyklejania płytek w łazience najlepiej użyć zapraw klejowych o podwyższonej elastyczności, a do mocowania na starych okładzinach – elastycznej zaprawy klejowej na tzw. trudne podłoża. Takiej zaprawy używa się również wtedy, gdy pod płytkami są ułożone podłogowe maty grzewcze.

Wanna i kabina prysznicowa w jednym

Pustak szklany
(fot. Vitrosilicon)
Wannę, która służy też jako natrysk, można wyposażyć w osłony zapobiegające rozpryskiwaniu się wody. Do wyboru mamy:
 • zasłonki z folii lub tkaniny impregnowanej,
 • składane parawany,
 • obmurowanie części wanny do wysokości ok. 2 m – na przykład ścianką z pustaków szklanych.

Zasłonki zawiesza się na drążkach umocowanych z obu stron do ściany lub z jednej strony do ściany, a z drugiej do sufitu. Parawany o podobnej konstrukcji jak drzwi kabin prysznicowych mogą być przesuwne, składane lub uchylne i montuje się je do ściany przy jednym z boków wanny.

Zabudowę części wanny można też wykonać z pustaków szklanych, dzięki czemu nie ograniczymy dostępu światła. Ścianka taka powinna być zbrojona w pionie i poziomie prętami stalowymi ułożonymi w spoinach.

Łazienka - wanna i prysznic
Łazienka - wanna i prysznic Łazienka - wanna i prysznic
(fot. Praktiker)

Obudowa wanny

Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia
Dobrze zaprojektowana łazienka zapewnia nam komfort, warunki do relaksu, ale też przyjemne odczucia wizualne (fot. Cerrol)

Wannę najczęściej ustawia się w narożniku łazienki i obudowuje jedynie dwa jej boki. Obudowa może mieć kształt prosty lub łukowy, a wykonać ją można na cztery sposoby:

 • zamontowanie gotowej, zdejmowalnej osłony z laminatu – mocowanej zatrzaskowo do wsporników wanny. Można ją kupić jako dodatkowe wyposażenie niektórych modeli wanien. Zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie łatwego dostępu do całej powierzchni pod wanną, a więc w razie awarii łatwo dokonać naprawy i zebrać wylaną wodę;

 • zamontowanie gotowej obudowy styropianowej – sprzedawanej do niektórych modeli wanien i pełniącej jednocześnie dwie funkcje – izolacji cieplnej (dzięki czemu woda w wannie wolniej stygnie) oraz podłoża pod płytki. Dla zapewnienia dostępu do podłączeń trzeba wyciąć fragment obudowy. Takie kształtki są jednak drogie;.

 • obmurowanie – najczęściej stosowane nie tylko do wanien prostokątnych, ale i zaokrąglonych. Do murowania doskonale nadają się kształtki z betonu komórkowego grubości 5-6 cm, które łączy się na zaprawę klejową: łatwo je przycinać na wymagany wymiar oraz szlifować, nadając pożądany kształt zaokrągleniom;

 • obudowa z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych mocowanych do stelaża – w ten sposób można obudowywać wanny prostokątne, jak i o kształtach zaokrąglonych. Stelaż składa się z profili typu U mocowanych do podłogi, słupków typu C oraz górnego zwieńczenia z takiego samego profilu jak przypodłogowy. Zależnie od kształtu wanny używa się profili poziomych zwykłych lub z nacięciami, które można wyginać. Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a także gipsowo-włóknowe są wytrzymałe i nie pęcznieją pod wpływem wilgoci. Przed zamocowaniem płyt warto ich wewnętrzną powierzchnię zabezpieczyć preparatem gruntującym, co zmniejszy ich nasiąkliwość. Przed zamocowaniem do krzywoliniowej obudowy należy płyty nawilżyć, by móc je wyginać. Całą obudowę wanny można wykonać z jednej płyty.

Otwory rewizyjne. Gdy obudowa wanny jest stała, trzeba zapewnić dostęp do syfonu, by można go było oczyścić czy wymienić. Typowym rozwiązaniem jest wstawienie w obudowę płytki maskującej z magnesami lub mniej estetyczne – wstawienie drzwiczek rewizyjnych.

Etniczna dżungla – soczysty koloryt drewna, bogactwo egzotycznych roślin, owal wanny jak jajo dinozaura
Etniczna dżungla – soczysty koloryt drewna, bogactwo egzotycznych roślin, owal wanny jak jajo dinozaura (fot. Hansgrohe)

Aby zapewnić dostęp do podłączenia armatury stojącej, mocowanej na obrzeżu wanny lub w obudowie, warto wykonać otwór rewizyjny w ścianie od strony sąsiedniego pomieszczenia, do której przylega wanna: dzięki temu w razie awarii nie trzeba będzie rujnować obudowy.

Otwór ten można zamaskować płytą gipsowo-kartonową, praktycznie nie wyróżniającą się na tle ściany, a łatwą do zdjęcia.

Zabezpieczenie ścian w łazience przed zawilgoceniem. Jeśli wanna stoi przy ścianie i służy też do brania prysznica, ściana, do której przylega, łatwo może ulec zawilgoceniu.

Nie chroni przed nim nawet okładzina z płytek ceramicznych, gdyż woda łatwo przenika przez wypełnienie spoin. Dlatego przed ułożeniem płytek ściany powinny być pokryte izolacją przeciwwilgociową.

Trzeba też zadbać o skuteczne uszczelnienie styku wanny ze ścianą. Popularne uszczelnienia z masy silikonowej dość szybko ulegają zabrudzeniu, które trudno usunąć.

Lepiej zastosować uszczelnienia dwuwarstwowe – silikon, a następnie taśma brzegowa. Taśmy takie, choć teoretycznie samoprzylepne, często się odklejają, dlatego dobrze jest je mocować dodatkową warstewką silikonu.

Wykończenie obudowy. Obudowy wanny najczęściej okłada się płytkami ceramicznymi. Do ich mocowania należy używać klejów elastycznych, a spoiny wypełniać masą uelastycznioną.

 Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli
 Murki, wnęki i półki pozwalają urządzić łazienkę niemal bez udziału mebli
(fot. Ceramika Tubądzin)


Na obudowach krzywoliniowych płytki powinny mieć możliwie małe wymiary, które łatwiej wpasowują się w regularne łuki, podczas gdy większe tworzą zarys wielokąta.

Polecane są zwłaszcza modne obecnie mozaiki; szerokość większych płytek nie powinna przekraczać 10 cm.

Można też szersze płytki przycinać, ale konieczne wtedy będzie oszlifowanie miejsc ich cięcia, aby nadać im estetyczny wygląd i zetrzeć ostre krawędzie, o które można by się skaleczyć.

 

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka

 

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

mało drewna. egzotyczne drewno na wannach, brodzikach... bambus, wenge, merbau, teak, makore...

Gość bell

26 Lis 2008, 23:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze