Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Baterie łazienkowe

Wybór baterii łazienkowych to nie tylko względy estetyczne, ale także możliwość oszczędzania (lub marnowania) wody w przyszłości. Dlatego zastanówmy się nad naszymi preferencjami i odpowiednio połączmy to co piękne, z tym co funkcjonalne.
Nowoczesna bateria umywalkowa
Nowoczesna bateria umywalkowa (fot. Hansa Polska)

Wykańczanie wnętrz to zazwyczaj najprzyjemniejsza część budowy lub remontu domu. Chociaż czasem potrafi przyprawić o ból głowy...

Zwłaszcza w łazience wybór jest trudny, gdyż nietrafione decyzje oznaczają uciążliwy remont. Wybór baterii to jednak nie tylko względy estetyczne, ale także możliwość oszczędzania (lub marnowania) wody w przyszłości. Dlatego zastanówmy się nad naszymi preferencjami i odpowiednio połączmy to co piękne, z tym co funkcjonalne.

Jeden uchwyt czy dwa pokrętła?

Przy kupnie baterii pierwszym pytaniem jest, czy wolimy baterie jedno- czy dwuuchwytowe. Wybór zależy wprawdzie od naszego gustu, ale rodzaj baterii będzie miał wpływ na oszczędność wody w przyszłości.

Baterie dwuuchwytowe zna chyba każdy. Obecnie są trwałe i estetycznie wykończone, a wzornictwo każdy dopasuje do swojego gustu. Są wśród nich zarówno modele bardzo nowoczesne, jak i w stylu retro czy przypominające baterie z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych są uszczelki przy pokrętłach oraz przy połączeniu z instalacją zimnej i ciepłej wody.

W stylowej łazience nic nie zastąpi klasycznej baterii dwuuchwytowej.
(fot. Hansgrohe)
Stosowane dawniej uszczelki gumowe są obecnie zastępowane uszczelkami silikonowymi, ale te również dość szybko się niszczą. Gdy na baterii pojawi się osad kamienia, to znak, że już pora na wymianę. Najczęściej dotyczy uszczelki przy pokrętle do ciepłej wody – pod wpływem temperatury niszczy się ona szybciej.

Chociaż jakość baterii dwuuchwytowych wzrosła, nie są one rozwiązaniem sprzyjającym oszczędzaniu wody. Przy każdorazowym odkręceniu kurków musimy od nowa regulować jej temperaturę. Zakręcenie kranu również zajmuje chwilę. Zanim się ustali temperatura wody, musimy poczekać, to zaś oznacza każdorazowo dodatkowe jej zużycie.

Ułatwieniem wprowadzonym przez producentów jest ograniczenie zakresu obrotu pokrętła do 270° lub nawet 180°, dzięki czemu możemy szybciej uzyskać pożądany strumień wody.

Dużo bardziej popularne są baterie jednouchwytowe, zwane też mieszakowymi. Są one łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Zarówno temperaturę, jak i ilość wypływającej wody, regulujemy za pomocą jednego uchwytu. Podnosząc uchwyt do góry uruchamiamy wypływ wody i zwiększamy jej strumień, a przekręcając uchwyt w lewo lub w prawo zmieniamy temperaturę wody. Baterie te pozwalają na znaczne zaoszczędzenie zużycia wody w stosunku do baterii dwuuchwytowych.

Do wnętrz nowoczesnych wybieramy zwykle prostotę i funkcjonalność czyli baterię jednouchwytowąDo wnętrz nowoczesnych wybieramy zwykle prostotę i funkcjonalność czyli baterię jednouchwytową
 fot. Oras fot. Kludi
 Do wnętrz nowoczesnych wybieramy zwykle prostotę i funkcjonalność czyli baterię jednouchwytową, którą dla wygody możemy wyposażyć w wylewkę prysznicową.

Zarówno w bateriach jedno-, jak i dwuuchwytowych stosowane są trwałe głowice ceramiczne, na których szczelność producenci udzielają nawet 5-letniej gwarancji.

Woda ze ściany czy z umywalki?

Miejsce montażu baterii zależy od wysokości, na jakiej zakończone są rury do zimnej i ciepłej wody. Baterie ścienne montuje się do ściany, gdy rury wyprowadzone są powyżej przyborów, a baterie sztorcowe mocujemy do przyborów sanitarnych, gdy instalacja wodna zakończona jest poniżej tych przyborów.

W nowych instalacjach stosuje się zazwyczaj oba rodzaje baterii – sztorcowe mocowane do umywalek i bidetów, ścienne montowane nad wannami i w kabinach prysznicowych. W starych instalacjach zazwyczaj wszystkie baterie były typu ściennego.

Galeria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowychGaleria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowychGaleria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowych
 (fot. Graff) (fot. Graff) (fot. Hansa)
Galeria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowychGaleria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowychGaleria form, od oszczędnej elegancji prostych, niezmiernie popularnych i wygodnych baterii jednouchwytowych, po ekstrawagancję głowic kaskadowych. Niektóre z nich wyglądają tak niecodziennie, że w ich funkcję możemy uwierzyć dopiero wówczas, gdy popłynie z nich woda
 (fot. Hansa) (fot. Kludi)

Również w nowych, ale małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na większą umywalkę, do której można byłoby przymocować baterię sztorcową, stosujemy baterie ścienne. Pamiętajmy, że baterie ścienne mniej się brudzą i dzięki temu pozwolą zaoszczędzić czas przeznaczony na utrzymanie łazienki w czystości. Za to baterie sztorcowe nie zajmują miejsca na ścianie i możemy umieścić tam np. lustro.

Jeden otwór, dwa otwory...

Staromodne kurki w nowoczesnej adaptacji – ścienna dwuotworowa bateria Symetric
 Staromodne kurki w nowoczesnej adaptacji – ścienna dwuotworowa bateria Symetric; rozwiązanie coraz rzadziej spotykane, a przecież oryginalne (fot. Armatura Kraków)

Bateria sztorcowa? Tak, ale jedno- czy wielootworowa?

Mamy do wyboru dość ciekawe rozwiązania – zamiast tradycyjnej baterii jednootworowej możemy wybrać baterie dwu-, trzy- lub czterootworowe. Są one rzadziej stosowane – głównie ze względu na cenę – ale mogą dodać niepowtarzalnego uroku naszej łazience.

 • Baterie jednootworowe, jedno- i dwuuchwytowe – zajmują niewiele miejsca, więc są chętnie i często kupowane. Najczęściej spotyka się je w wersjach umywalkowej i bidetowej, chociaż bywają także jednootworowe baterie wannowe. Producenci prześcigają się w oryginalnych projektach baterii, z których większość jest właśnie jednootworowa.

 • Baterie dwuotworowe – są również dostępne w wersji jedno- i dwuuchwytowej, ale bardzo rzadko stosowane. Najczęściej są to baterie umywalkowe lub wannowe

 • Baterie trzyotworowe – są to zazwyczaj utrzymane w nowoczesnej stylistyce baterie umywalkowe i bidetowe, chociaż można kupić także takie, które są stylizowane na lata 20. Mają dwa pokrętła i wylewkę. Są też trzyotworowe baterie wannowe, w których wylewka jest jednocześnie wyciąganym prysznicem.

 • Baterie czterootworowe – są wyłącznie bateriami wannowymi, w których na obrzeżu wanny, oprócz dwóch pokręteł i wylewki, montowana jest oddzielnie główka prysznicowa. Wąż chowany jest pod wanną za pomocą specjalnego mechanizmu.

A nad wanną

Oprócz omówionych baterii wannowych, takich samych jak w przypadku umywalek, są baterie ścienne – dwuotworowe w wersji natynkowej lub podtynkowej, albo trzyotworowe podtynkowe, chociaż te ostatnie zdarzają się bardzo rzadko.

W wersji natynkowej, zakończonej rozetkami, korpus baterii znajduje się na zewnątrz, w bateriach podtynkowych jest ukryty pod tynkiem. Na zewnątrz znajdują się jedynie pokrętła i wylewka. Baterie podtynkowe dostępne są wyłącznie jako wannowe lub prysznicowe.

Głowice deszczowe pojawiły się stosunkowo niedawno, ale zdążyły już zdobyć liczne grono zwolenników
Głowice deszczowe pojawiły się stosunkowo niedawno, ale zdążyły już zdobyć liczne grono zwolenników. Nic dziwnego – dzięki nim poranna czy wieczorna toaleta to nie zwykły prysznic. Te olbrzymie tarcze natryskowe „obsypują” nas kaskadą lekkich napowietrzonych kropli; trudno oprzeć się wrażeniu, że dopadł nas prawdziwy, ciepły i ożywczy wiosenny deszcz (fot. Hansa)

Chcesz oszczędzać wodę?

Podstawowym rozwiązaniem służącym oszczędzaniu wody jest perlator, stosowany w większości baterii umywalkowych i bidetowych. Jest to układ sitek bardzo mocno napowietrzających wypływającą z baterii wodę. Dzięki temu, że bąbelki zwiększają jej objętość, strumień nie zmienia się i mamy wrażenie, że wody płynie bardzo dużo.

Mniej wody zużywa bateria jednouchwytowa – można zaoszczędzić nawet do 25% przy każdorazowym uruchomieniu baterii – w stosunku do baterii dwuuchwytowych. Ponadto baterie jednouchwytowe mają inne rozwiązania, które zapewniają dodatkową oszczędność wody. Są to: oporowy ogranicznik wypływu i temperatury wody oraz tzw. eko-przycisk.

Rozwiązaniem droższym, ale dającym duże oszczędności wody, jest bateria termostatyczna. Temperatura wody wypływającej nie przekracza wartości ustawionej na termostacie. Baterie termostatyczne także mogą mieć wbudowany eko-przycisk i blokadę ilości wypływającej wody.

Produkowane są w wersjach wannowej, umywalkowej i prysznicowej, ale najczęściej stosowane są w kabinach prysznicowych – tam zapewnienie stałej temperatury wypływającej wody podnosi komfort mycia.

Rozwiązaniem najmniej popularnym w Polsce, chociaż zapewniającym duże oszczędności, jest bateria bezdotykowa. Uruchamia się ona, gdy podsuniemy ręce pod wylewkę. Wyłączenie odbywa się po określonym upływie czasu, np. po 20 sekundach, albo po zabraniu rąk spod strumienia wody. Baterie te muszą być podłączone do prądu albo zasilane baterią o napięciach 6V lub 9V.

A może odrobina luksusu?

 Bateria stojąca o czystej „graficznej” konstrukcji to ostatni krzyk łazienkowej mody
 Bateria stojąca o czystej „graficznej” konstrukcji to ostatni krzyk łazienkowej mody. (fot. Inalco)
Producenci oferują dodatki, które możemy kupić razem z baterią. Niektóre są tak podstawowe, że przyjmujemy je jako standard, o istnieniu innych warto wiedzieć, żeby je ewentualnie dokupić.

Większość baterii umywalkowych i bidetowych wyposażona jest w automatyczny korek. Wystarczy podnieść umieszczoną z tyłu baterii dźwignię i odpływ wody jest zablokowany. Możemy kupić także baterię umywalkową z wyciąganą wylewką albo z tzw. bidettą, czyli dodatkowym wężem prysznicowym zakończonym malutką główką prysznicową.

Warto się na nią zdecydować, np. gdy nie mamy w łazience miejsca na bidet, a miska ustępowa znajduje się w pobliżu umywalki. Dostępne są także baterie umywalkowe o wydłużonym uchwycie, które można uruchamiać łokciem. Są idealne do łazienek, w których myjemy ręce po pracach brudnych – w ogródku, w domowym warsztacie itp.

Baterie wannowe są przeważnie wyposażane w automatyczny przełącznik strumienia wody, dzięki któremu po zakręceniu kranu i ponownym uruchomieniu woda zawsze popłynie z wylewki, a nie z prysznica. A my nie zalejemy łazienki albo siebie.

Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, że na oszczędzanie wody ma wpływ także główka prysznicowa. Jeżeli jest dobrze zaprojektowana, zwiększa oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Ponadto w niektórych rozwiązaniach można ustawić nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak i mocne – w postaci biczów wodnych.

Iwona Małkowska

aktualizacja: 2009-06-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z tym mniejszym zużyciem jednouchwytowej to chyba przy optymistycznym założeniu, że wszyscy domownicy będą przekręcać uchwyt na maksa wtedy kiedy będą potrzebować tylko wody zimnej. Z doświadczenia wiem, że z reguły używa się pozycji gdzieś po środku, przez co płacimy za ...

Gość sap

27 Maj 2016, 07:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze