Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Aktualności

Majsterkowanie - ostatnia deska ratunku dla męskości?

Majsterkowanie - ostatnia deska ratunku  dla męskości?

Bycie szefem czy zapewnienie bytu własnej rodzinie przestaje być domeną mężczyzny. Role te przejmują kobiety, doskonale odnajdując się w nowej sytuacji – twierdzi socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy majsterkowanie jest ostatnią ostoją męskości? Na te i inne pytania odpowiada badanie opinii "Być mężczyzną w domu" przeprowadzone przez agencję SW Research dla marki elektronarzędzi Dremel.

Coraz bardziej elastyczni

Jeszcze do niedawna w Polsce najczęściej deklarowano tradycyjny model rodziny. Opierał się on na stereotypowym podziale obowiązków – kobietom przypadało zajmowanie się domem i dziećmi, a mężczyznom praca zarobkowa. Dzisiaj większość badanych (78%) deklaruje, że charakter ich relacji jest partnerski i dzielą się pracą w domu w zależności od wymogów sytuacji czy osobistych upodobań. Podobnego zdania są zarówno kobiety (80%), jak i mężczyźni (78%).

Zjawisko komentuje socjolog dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego:

Z pewnością zmiana rodzaju związku i tak silne "zwycięstwo" charakteru partnerskiego relacji nad tradycyjnym ma wiele przyczyn. Z jednej strony zmiany społeczne wyemancypowały kobiety odnośnie podejmowania pracy zawodowej, a okoliczności gospodarcze i polityczne sprawiły, że zarobki kobiet stanowią często niebagatelną część całości dochodów rodziny. Z drugiej strony mężczyźni przestali wstydzić się tego, że gotują, sprzątają i opiekują się dziećmi.

Jeszcze w paleolicie?

Mimo zmian w sposobie myślenia, wciąż kierujemy się stereotypami.  Co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna uważają, że praca zarobkowa to domena panów. Kto z nas powinien opiekować się dziećmi i dbać o porządek w domu? Tu odpowiedzi rozłożyły się podobnie – jedna czwarta kobiet i jedna trzecia mężczyzn twierdzi, że są to zadania typowo kobiece. Czy w takim wypadku wciąż istnieją dziedziny życia, które zdominowali mężczyźni?

Majsterkowanie – jednak męska sprawa

Wedle deklaracji badanych to właśnie majsterkowania okazuje się wyjątkowo męskim zajęciem. Zdecydowana większość zarówno kobiet (76%), jak i mężczyzn (83%) twierdzi, że tą działką powinni zajmować się przede wszystkim panowie. Mężczyźni w ramach majsterkowania najczęściej przyznają się do składania mebli (83%), malowania ścian (83%) i naprawy sprzętów elektrycznych (67%). Połowa badanych mężczyzn (49%) wykonuje samemu przedmioty do domu, nieco mniej (42%) dekoruje pomieszczenia, a prawie tyle samo co naprawia samochód (41%), renowuje przedmioty (40%).

Kobieta też potrafi

Panie nie ustępują jednak panom i na tym polu. Kobiety majsterkują, choć w nieco inny sposób niż mężczyźni: 80% przepytanych pań dekoruje sprzęty lub pomieszczenia, 52% samodzielnie maluje ściany, co trzecia kobieta składa meble, a co czwarta przeprowadza renowację przedmiotów do domu.

Mężczyźni i kobiety są zgodni co do jednego – majsterkowanie to dobry sposób dla mężczyzny, by zaimponować kobiecie. Panowie majsterkując nie tylko potwierdzają pełnię swojej męskości, ale też zwiększają własną atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Badani zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych zachowań mężczyzn w oczach kobiet. Okazuje się, że bardziej interesujący jest mężczyzna, który potrafi sobie poradzić z drobnymi naprawami w domu, tzw. "złota rączka" oraz ten, który uczy kobiety nowych rzeczy.

Mężczyźni poszli ścieżką "narcystyczno-zdobywczą", deklarując, że dla kobiet u mężczyzn najważniejszy jest atrakcyjny wygląd i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, a kobiety trzymały się ścieżki "kojąco-intelektualnej", deklarując, że najbardziej atrakcyjna dla nich u mężczyzny jest opiekuńczość i inteligencja – dodaje dr Sobierajski.

Zmieniają się role kulturowe kobiet i mężczyzn. Ich podział obowiązków jest coraz bardziej niewyraźny. Zadaniem rynku jest dopasowanie się do tych zmian oraz do wymagań konsumentów.

Dlatego narzędzia Dremel kierowane są zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. Kto powiedział, że majsterkowanie, drobne naprawy czy relaks w warsztacie to czynności zarezerwowane tylko dla mężczyzn?

Nasze narzędzia pozwolą zmontować półkę czy naprawić zamek w drzwiach, ale też wygrawerować piękny wzór na szkle, wyrzeźbić figurę w drewnie czy przyozdobić cekinami poduszki. Dremel to po prostu narzędzie dla każdego – komentuje badanie Regional Brand Manager marki Bosch Anna Chmielewska.

Droga do spełnienia

Zdaniem kobiet mężczyznom poczucie samorealizacji daje udany związek, ciekawa praca i wysokie zarobki. Dla mężczyzn kolejność jest nieco odwrotna: najpierw ciekawa praca, potem wysokie zarobki, a na końcu udany związek.

Z jednej strony kobiety ciągle liczą na to, że to one i rodzina są dla mężczyzny najważniejsze, bo dla nich samych tak rzeczywiście jest. Z drugiej strony mężczyźni wysoko stawiają dobre zarobki, ponieważ ulegają stereotypowi głównego żywiciela rodziny, przedkładając to nad szczęście w relacji, udane życie seksualne czy rodzinę – podkreśla ekspert.

Czy zatem mężczyznom uda się wyjść obronną ręką z batalii o męskość? Majsterkowanie wydaje się silnym orężem.

Na zdjęciu Dr Tomasz Sobierajski

aktualizacja: 2013-06-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus Najwyższa jakość komponentów, poddawanie restrykcyjnym testom i rekomendacja zdobywców kosmosu. Na końcówki i klucze imbusowe Bondhus nie ma mocnych.
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO System 18 V to seria narzędzi akumulatorowych YATO, które zasilane są tą samą wytrzymałą baterią. Każde z urządzeń można kupić w ...
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft MASTER cut 2500, nowy stół maszynowy od Wolfcraft, jest już dostępny w Polsce. Wyróżnia go wysoka precyzja pracy, łatwość transportu, ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze