Budujemy Dom

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy niezawodne od lat!

Artykuł na: 4-5 minut

Od zawsze kupowałem do trawnika mocne kosiarki spalinowe, ale dopiero ostatnia ma korpus z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Poprzednie były ze stali i ważyły o wiele więcej. To niekorzystnie odbijało się na ich zwrotności i praca nimi na tak dużym trawniku z licznymi zakolami była dość ciężka nawet z napędem. Porysowana stal z czasem rdzewiała... - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogród użytkuje 35 lat.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy niezawodne od lat!

Ogród: powierzchnia 2800 m2; w tym trawnik – 600 m2.

 

Narzędzia spalinowe: kosiarka z napędem na koła i polem cięcia 43 cm, podkaszarka, odkurzacz do liści, opryskiwacz plecakowy, pilarka łańcuchowa.

 

Narzędzia elektryczne: nożyce do żywopłotów, akumulatorowy sekator, rozdrabniacz do gałęzi, wertykulator i aerator, myjka ciśnieniowa.

 

Narzędzia ręczne: łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy, taczki, łopaty do odśnieżania, wąż na bębnie.

 

Decyzja: ogród mam różnorodny i do jego pielęgnacji potrzebuję bogatego kompletu narzędzi. Nie to, żebym z nimi przesadzał, bo nie jestem gadżeciarzem. Są to, po prostu, niezbędne narzędzia do obsługi trawnika, żywopłotów, starodrzewu, rabat ozdobnych. Gromadzę je od kilkudziesięciu lat, ale chętnie wymieniam na nowocześniejsze. Nawet łopaty i grabie są teraz lekkie i ergonomicznie profilowane, a przez to bardzo wygodne.

 

Kupując nowy sprzęt, kładę nacisk na poręczność, solidność i trwałość. Narzędzia najczęściej używane są spalinowe, bo nie ma się po co męczyć z kablem elektrycznym. Elektrycznie tnę tylko żywopłoty, rozdrabniam gałęzie, wertykuluję trawnik. Z myślą o tych zadaniach wybrałem dobrej jakości, nieplączące się, przewody elektryczne.

Elektryczne nożyce z ostrzem o dł. 42 cm świetnie tną żywopłot z żywotników.
Elektryczne nożyce z ostrzem o dł. 42 cm świetnie tną żywopłot z żywotników.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy - rady i przestrogi:

 • Lekka zwrotna kosiarka z napędem mogłaby tylko mieć większą, niż 43 cm, szerokość koszenia.
  Lekka zwrotna kosiarka z napędem mogłaby tylko mieć większą, niż 43 cm, szerokość koszenia.
  Od zawsze kupowałem do trawnika mocne kosiarki spalinowe, ale dopiero ostatnia ma korpus z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Poprzednie były ze stali i ważyły o wiele więcej. To niekorzystnie odbijało się na ich zwrotności i praca nimi na tak dużym trawniku z licznymi zakolami była dość ciężka nawet z napędem. Porysowana stal z czasem rdzewiała.

   

  Przy korpusie z laminatu tego nie ma. Można go szybko umyć myjką ciśnieniową. Ostatnia kosiarka od ośmiu lat działa niezawodnie. Łatwo w niej wymienia się olej. Przed sezonem koszenia zdejmuję nóż do zaostrzenia. Po ostrzeniu wyważam go. Wszystko trwa 30–40 minut.

   

  Kosiarka od tego producenta godna jest polecenia, ale wybierając nową, postaram się o jeszcze szersze pole koszenia. Moja kosi na szerokość 43 cm i muszę się trochę nachodzić. Kolejna udana maszyna spalinowa to opryskiwacz plecakowy. Ma już z okładem 15 lat, a jest bezawaryjny. Daje szeroką mgłę na wysokość 7 m. Trzeba tylko stosować dobrą mieszankę paliwową, od czasu do czasu przeczyścić gaźnik, na zimę spuścić paliwo.

   

  Obecnie, wskutek zużycia, mam problem jedynie z wypinaniem się pasków. Pewnie się już wyciągnęły, więc muszę uważnie operować plecakiem, szczególnie gdy jest pełny i ciężki.

   

 • Elektryczne nożyce do żywopłotów są u mnie niezbędne. Fantastycznie tnie się nimi np. tuje. Są lekkie i poręczne, a komfortowe manewrowanie ułatwia ostrze o dł. 42 cm. Przy cięciu muszę jednak uważać na kabel elektryczny. To trudne, gdy pracuję na drabinie! Najmniej udanym wyborem okazał się rozdrabniacz, bo tnie tylko cienkie gałązki i nawet przy takich odpadach często się zapycha i staje. Przy dużej ilości materiału jest to denerwująca zabawa.

   

  Ta maszyna nadaje się na małe działki, dla hobbystów. Gałęzie o większej średnicy tnę piłą spalinową. To z kolei był świetny wybór. Pilarka jest lekka i poręczna. Mam ją kilka lat i jeszcze nie potrzebowała ostrzenia łańcucha. Słaba strona myjki ciśnieniowej to plastikowe węże.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy - koszty:

 • kosiarka 2000 zł, 
 • opryskiwacz plecakowy 1800 zł, 
 • elektryczne nożyce do żywopłotu 300 zł, 
 • pilarka 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".