Budujemy Dom

Wybieramy do ogrodu: kosiarkę elektryczną, spalinową lub traktorek

Artykuł na: 6-9 minut

Kosiarka jest jednym z najważniejszych urządzeń do pielęgnacji ogrodu, bo na każdej działce znajdziemy przynajmniej skrawek trawnika. Wymaga on regularnego strzyżenia i dość złożonej pielęgnacji. Wybór kosiarek jest dziś ogromny - od małych urządzeń z napędem ręcznym lub elektrycznym, po ogrodowe traktorki. Różnią się one przede wszystkim efektywnością i sposobem obsługi.

Wybieramy do ogrodu: kosiarkę elektryczną, spalinową lub traktorek
Tagi: kosiarki

WYBIERAMY KOSIARKĘ - EFEKTYWNOŚĆ

Niektóre modele kosiarek elektrycznych wyposażone są w akumulator, który zapewnia energię na kilka godzin. GARDENA
Niektóre modele kosiarek elektrycznych wyposażone są w akumulator, który zapewnia energię na kilka godzin. FOT. GARDENA

Stanowi podstawową różnicę między kosiarkami różnego typu. Moc urządzeń elektrycznych wynosi 700-1600 W, zaś szerokość koszenia - zwykle 30-40 cm. Sprawdzają się zatem w przypadku niezbyt dużej murawy - do 500 m2.

Niewielkie trawniki o funkcji reprezentacyjnej, zakładane przed domem i służące jedynie do ozdoby, bywają koszone przy użyciu tzw. kosiarki ręcznej (bębnowej), która nie jest wyposażona w silnik. Urządzenie jest ciche i ma nieskomplikowaną budowę. Przycina trawę bardzo nisko, bez szarpania źdźbeł (dzięki czemu nie żółkną) - co umożliwia uzyskanie efektu trawnika dywanowego. Nie nadaje się jednak do koszenia nierównego terenu, o powierzchni większej niż 50 m2, oraz źdźbeł dłuższych niż 8 cm.

Do dużych trawników (powyżej 500 m2) oraz wysokiej i zachwaszczonej trawy polecane są kosiarki spalinowe, wyposażone przeważnie w silnik o mocy 3,5-6 KM. Szerokość robocza może wynosić nawet 56 cm.

Jeśli powierzchnia murawy przekracza 3000 m2, warto zainwestować w kosiarkę-traktorek z silnikiem o mocy 10-18 KM. Ma podwójny zespół tnący o łącznej szerokości roboczej 70-150 cm, oraz kilka biegów w przód i w tył. Pamiętajmy, że zakup takiej maszyny jest ekonomicznie uzasadniony, jeśli dysponujemy dużą działką i sporym garażem. Ponadto sprawdza się ona przy systematycznie koszonej trawie.

Traktorkiem nie wszędzie da się wjechać, a na miękkim podłożu pozostawia koleiny. Jego zaletą jest natomiast to, że po zamontowaniu dodatkowego oprzyrządowania - pługu, przyczepki, siewnika, piaskarki, walca do trawy, szczotki walcowej do odśnieżania lub zamiatania trawnika bądź kostki - może być używany do rozmaitych prac na działce.

Kosiarki bębnowe (ręczne) są najcichsze i równo przycinają źdźbła - jak za pomocą nożyczek. Pamiętajmy jednak, że urządzenia tego typu wymagają idealnie równego podłoża i nie są zbyt efektywne. GARDENA
Kosiarki bębnowe (ręczne) są najcichsze i równo przycinają źdźbła - jak za pomocą nożyczek. Pamiętajmy jednak, że urządzenia tego typu wymagają idealnie równego podłoża i nie są zbyt efektywne. FOT. GARDENA
W przypadku trawnika o powierzchni powyżej 3000 m2 najlepiej zainwestować w kosiarkę traktorową. Zwykle ma ona wbudowany agregat rozdrabniający. Pocięta trawa gromadzona jest w koszu. Maszyna taka przydaje się do rozmaitych prac w ogrodzie. HUSQVARNA
W przypadku trawnika o powierzchni powyżej 3000 m2 najlepiej zainwestować w kosiarkę traktorową. Zwykle ma ona wbudowany agregat rozdrabniający. Pocięta trawa gromadzona jest w koszu. Maszyna taka przydaje się do rozmaitych prac w ogrodzie. HUSQVARNA

WYBIERAMY KOSIARKĘ - ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Kosiarka bębnowa jest cicha i ekologiczna, jednak jej pchanie wymaga sporo siły.Urządzenia nie trzeba za to podłączać do prądu ani zasilać paliwem.

Kosiarkę elektryczną można podłączać jedynie do gniazd zabezpieczonych wyłącznikiem różnicowoprądowym. Długość przewodu zasilającego ogranicza obszar użytkowania urządzenia. Podczas pracy trzeba też uważać, żeby nie splątać lub, co gorsza, nie przejechać kabla.Niektóre modele wyposażone są w akumulator, który zapewnia energię na kilka godzin.

Urządzeniem na miarę XXI w. jest bezprzewodowa kosiarka automatyczna (robot), zasilana akumulatorem, ewentualnie baterią słoneczną. Po zaprogramowaniu sama kosi trawnik o odpowiedniej porze, w obszarze wyznaczonym przez specjalny przewód (tzw. pętlę indukcyjną), zakopany wokół murawy. Może obsługiwać nawet trzy lub cztery obszary oddzielone od siebie podjazdem lub ścieżką z kostki czy żwiru. Urządzenie samo wraca do stacji dokującej w celu doładowania, a później wznawia pracę w tym samym miejscu. Robot sprawdzi się na niedużym, zadbanym trawniku. Większość urządzeń tego typu pokonuje wzniesienia do 45%.

Kosiarka-robot może być wyposażona w baterię słoneczną, ale najczęściej zasilanie zapewnia akumulator. FOT. ROBOFARMA
Kosiarka-robot może być wyposażona w baterię słoneczną, ale najczęściej zasilanie zapewnia akumulator. FOT. ROBOFARMA

Włączenie kosiarki spalinowej wyposażonej w ręczny rozrusznik silnika jest dość trudne - trzeba energicznie pociągnąć za linkę rozruchową. Najlepiej więc, gdy wmontowany jest rozrusznik elektryczny (zasilany z niewielkiego akumulatora). Urządzenia spalinowe są ponadto dość ciężkie, masywne - warto zatem wybierać te z napędem na koła (mogą mieć jedną prędkość jazdy lub płynną bądź kilkustopniową regulację prędkości; w każdym momencie napęd da się wyłączyć).

Kosiarki z napędem nie trzeba pchać podczas pracy. Problemu nie stanowi nawet wjechanie pod górkę z napełnionym koszem. W porównaniu z urządzeniami elektrycznymi, spalinowe są też głośniejsze, masywniejsze, wymagają tankowania i różnych zabiegów serwisowych, np. częstego czyszczenia filtra paliwa czy wymiany oleju silnikowego.

Zarówno przy zakupie kosiarki elektrycznej, jak i spalinowej, zwróćmy uwagę, czy jest ona wyposażona w następujące udogodnienia:

 • duże koła tylne - ułatwiają prowadzenie kosiarki, szczególnie gdy kosz jest napełniony ściętą trawą;
 • mocne łożyska kulkowe - dzięki nim koła obracają się niemal bez oporów;
 • lekka, trwała obudowa - z aluminium lub laminatu;
 • składany uchwyt - umożliwia dogodne przechowywanie i transportowanie urządzenia;
 • grzebienie naprowadzające trawę - ułatwiają koszenie wzdłuż ścian;
 • centralna regulacja wysokości - umożliwiają jednoczesną zmianę położenia wszystkich kół;
 • amortyzacja drgań.

WYBIERAMY KOSIARKĘ - WYRZUT TRAWY

Aby ścięta trawa (tzw. pokos) nie lądowała na trawniku, kosiarki wyposaża się w kosz, który może mieć formę perforowanego pojemnika z tworzywa sztucznego lub worka na stelażu z prętów. W przypadku kosiarek spalinowych, możliwe są także inne opcje:

 • mielenie pokosu (kosiarka z funkcją mulczowania) - źdźbła są rozdrabniane i pozostawiane na trawniku, gdzie stanowią zielony nawóz. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku trawników często koszonych. Pamiętajmy jednak, że ciągłe pozostawianie pokosu sprzyja rozwojowi chorób roślin - po 2 albo 3 takich zabiegach trawa powinna być skoszona i zebrana do kosza;
 • wyrzut przez boczną osłonę - taka opcja zapobiega zapychaniu się kosiarki podczas koszenia bujnej trawy. Trzeba ją jednak potem zgrabić.

PODKASZARKA LUB WYKASZARKA

Przy pielęgnacji trawnika przydaje się również wykaszarka i podkaszarka. Urządzenia te umożliwiają strzyżenie miejsc trudno dostępnych dla kosiarek. Mają napęd elektryczny lub spalinowy. Podkaszarka (trymer) to poręczne narzędzie z głowicą o regulowanym kącie nachylenia, przeznaczone do koszenia trawy wokół drzew, wzdłuż ścian i ogrodzeń i w zakamarkach (np. pod ławkami ogrodowymi). Element tnący stanowi żyłka nylonowa przymocowana do szybko obracającej się głowicy. Podkaszarki najczęściej wyposażone są w silnik o mocy do 500 W.

Niektóre podkaszarki wyposażone są w mechanizm automatycznego wydłużania żyłki po dociśnięciu głowicy do podłoża (przy intensywnej eksploatacji urządzenia, żyłka dość szybko się zużywa). BOSCH
Niektóre podkaszarki wyposażone są w mechanizm automatycznego wydłużania żyłki po dociśnięciu głowicy do podłoża (przy intensywnej eksploatacji urządzenia, żyłka dość szybko się zużywa). BOSCH

Kosa mechaniczna (wykaszarka) doskonale sprawdza się w dużych ogrodach z nierównym podłożem, gdzie nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji zieleni. Kosy z tzw. wałem giętkim współpracują z głowicą żyłkową i mogą ścinać trawę i zarośla o miękkich, cienkich łodygach. Te z wałem sztywnym i silnikiem o wyższej mocy umożliwiają zamontowanie także tarczy zębatej czy noży, które poradzą sobie z koszeniem zwartych zarośli.

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Kosiarka spalinowa RLM53190S, fot. Ryobi

aktualizacja: 2018-05-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".