Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Mam ułożoną w łazience podłogówkę, ale chciałbym podłączyć też grzejnik drabinkowy zasilany z instalacji c.o., dodatkowo z grzałką na prąd. Jest tam dostęp do rur grzewczych, lecz nie wiem jak się do nich podłączyć. Czy lepiej wstawić trójniki czy włączyć grzejnik w szereg na powrocie z ogrzewania podłogowego?

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Odpowiedź eksperta: Sposób podłączenia zależeć będzie od funkcji jaką ma pełnić grzejnik drabinkowy – czy wspomagać ogrzewanie podłogowe czy służyć tylko np. do suszenia ręczników. Oczywiście, zakładamy, że podłogówka jest wykonana prawidłowo i pętle są zabezpieczone przed przepływem wody o zbyt wysokiej temperaturze (za pomocą zaworu mieszającego lub typu RTL).

 

Włączenie grzejnika w szereg z podłogówką nie jest zalecane, bo uzależni temperaturę grzejnika od intensywności przekazywania ciepła przez rury wężownicy i praktycznie nie wpłynie na zwiększenie mocy grzewczej instalacji. Trzeba też uwzględnić obniżenie temperatury wody na powrocie z pętli podłogowych o ok. 10°C, zatem powierzchnia grzejnika osiągnie jedynie 25–30°C, a jego moc grzewcza będzie znikoma.

 

Lepszym rozwiązaniem będzie równoległe podłączenie grzejnika. Pozwala to w pewnym zakresie na niezależną regulację jego temperatury. Standardowo, można zamontować do niego zawór i głowicą termostatyczną reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Poza sezonem grzewczym zamontowana grzałka elektryczna pozwoli na czasowe dogrzanie łazienki lub wysuszenie ręczników.

 

Przy takim trybie pracy podłączenie grzejnika powinno umożliwiać jednostronnie odcięcie go od przepływu wody. Zapobiega to ucieczce ciepła z grzejnika do reszty instalacji, równocześnie pozwalając na przejmowanie przyrostu objętości wody w wyniku jej ogrzewania. W praktyce, zależnie od układu króćców w grzejniku, grzałkę przyłączamy albo do dodatkowego króćca, albo przez trójnik do króćca powrotnego. Kiedy korzystamy z grzałki, zamykamy przepływ wody głowicą termostatyczną na króćcu zasilającym.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Grzałkę elektryczną podłączamy na powrocie z grzejnika przez trójnik lub do osobnego króćca, jeżeli grzejnik jest w niego wyposażony. (fot. Enix)

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

Podstawowym argumentem za ogrzewaniem podłogowym jest korzystniejszy niż przy grzejnikach rozkład temperatury we wnętrzach. W eksploatacji wodna podłogówka może być tańsza od instalacji grzejnikowej, ale wybudowanie domu, który da się ogrzać wyłącznie w ten sposób, jest droższe. Podłogówkę elektryczną, ze względu na cenę prądu, stosuje się raczej w pojedynczych pomieszczeniach w budynkach remontowanych.

topowe produkty

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i przeciwoblodzeniowe

Firma Luxbud ma bogatą ofertę przewodów grzejnych rezystancyjnych, stałooporowych z serii Comfort Kable, które znalazły szerokie zastosowanie w branży ogólnobudowlanej.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze