Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Mam ułożoną w łazience podłogówkę, ale chciałbym podłączyć też grzejnik drabinkowy zasilany z instalacji c.o., dodatkowo z grzałką na prąd. Jest tam dostęp do rur grzewczych, lecz nie wiem jak się do nich podłączyć. Czy lepiej wstawić trójniki czy włączyć grzejnik w szereg na powrocie z ogrzewania podłogowego?

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Odpowiedź eksperta: Sposób podłączenia zależeć będzie od funkcji jaką ma pełnić grzejnik drabinkowy – czy wspomagać ogrzewanie podłogowe czy służyć tylko np. do suszenia ręczników. Oczywiście, zakładamy, że podłogówka jest wykonana prawidłowo i pętle są zabezpieczone przed przepływem wody o zbyt wysokiej temperaturze (za pomocą zaworu mieszającego lub typu RTL).

Włączenie grzejnika w szereg z podłogówką nie jest zalecane, bo uzależni temperaturę grzejnika od intensywności przekazywania ciepła przez rury wężownicy i praktycznie nie wpłynie na zwiększenie mocy grzewczej instalacji. Trzeba też uwzględnić obniżenie temperatury wody na powrocie z pętli podłogowych o ok. 10°C, zatem powierzchnia grzejnika osiągnie jedynie 25–30°C, a jego moc grzewcza będzie znikoma.

Lepszym rozwiązaniem będzie równoległe podłączenie grzejnika. Pozwala to w pewnym zakresie na niezależną regulację jego temperatury. Standardowo, można zamontować do niego zawór i głowicą termostatyczną reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Poza sezonem grzewczym zamontowana grzałka elektryczna pozwoli na czasowe dogrzanie łazienki lub wysuszenie ręczników.

Przy takim trybie pracy podłączenie grzejnika powinno umożliwiać jednostronnie odcięcie go od przepływu wody. Zapobiega to ucieczce ciepła z grzejnika do reszty instalacji, równocześnie pozwalając na przejmowanie przyrostu objętości wody w wyniku jej ogrzewania. W praktyce, zależnie od układu króćców w grzejniku, grzałkę przyłączamy albo do dodatkowego króćca, albo przez trójnik do króćca powrotnego. Kiedy korzystamy z grzałki, zamykamy przepływ wody głowicą termostatyczną na króćcu zasilającym.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Grzałkę elektryczną podłączamy na powrocie z grzejnika przez trójnik lub do osobnego króćca, jeżeli grzejnik jest w niego wyposażony. (fot. Enix)

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią Armaflex Ultima firmy Armacell jest elastyczną izolacją powstałą na bazie spienionego kauczuku syntetycznego. W odróżnieniu od tradycyjnych ...
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze