Budujemy Dom

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Artykuł na: 2-3 minuty

Mam ułożoną w łazience podłogówkę, ale chciałbym podłączyć też grzejnik drabinkowy zasilany z instalacji c.o., dodatkowo z grzałką na prąd. Jest tam dostęp do rur grzewczych, lecz nie wiem jak się do nich podłączyć. Czy lepiej wstawić trójniki czy włączyć grzejnik w szereg na powrocie z ogrzewania podłogowego?

Jak podłączyć grzejnik z grzałką na prąd do istniejącej podłogówki w łazience?

Odpowiedź eksperta: Sposób podłączenia zależeć będzie od funkcji jaką ma pełnić grzejnik drabinkowy – czy wspomagać ogrzewanie podłogowe czy służyć tylko np. do suszenia ręczników. Oczywiście, zakładamy, że podłogówka jest wykonana prawidłowo i pętle są zabezpieczone przed przepływem wody o zbyt wysokiej temperaturze (za pomocą zaworu mieszającego lub typu RTL).

 

Włączenie grzejnika w szereg z podłogówką nie jest zalecane, bo uzależni temperaturę grzejnika od intensywności przekazywania ciepła przez rury wężownicy i praktycznie nie wpłynie na zwiększenie mocy grzewczej instalacji. Trzeba też uwzględnić obniżenie temperatury wody na powrocie z pętli podłogowych o ok. 10°C, zatem powierzchnia grzejnika osiągnie jedynie 25–30°C, a jego moc grzewcza będzie znikoma.

 

Lepszym rozwiązaniem będzie równoległe podłączenie grzejnika. Pozwala to w pewnym zakresie na niezależną regulację jego temperatury. Standardowo, można zamontować do niego zawór i głowicą termostatyczną reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Poza sezonem grzewczym zamontowana grzałka elektryczna pozwoli na czasowe dogrzanie łazienki lub wysuszenie ręczników.

 

Przy takim trybie pracy podłączenie grzejnika powinno umożliwiać jednostronnie odcięcie go od przepływu wody. Zapobiega to ucieczce ciepła z grzejnika do reszty instalacji, równocześnie pozwalając na przejmowanie przyrostu objętości wody w wyniku jej ogrzewania. W praktyce, zależnie od układu króćców w grzejniku, grzałkę przyłączamy albo do dodatkowego króćca, albo przez trójnik do króćca powrotnego. Kiedy korzystamy z grzałki, zamykamy przepływ wody głowicą termostatyczną na króćcu zasilającym.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Grzałkę elektryczną podłączamy na powrocie z grzejnika przez trójnik lub do osobnego króćca, jeżeli grzejnik jest w niego wyposażony. (fot. Enix)

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".