Jak powstaje szyba zespolona?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2012-07-24 11:04:21
Jak powstaje szyba zespolona?
Dzięki uprzejmości firmy OKNOPLAST mieliśmy okazję prześledzić proces przygotowania szyby zespolonej do zamontowania w oknie PVC.

Tafle szklane przyjeżdżają ciężarówkami z firm Euroglass, Saint Gobain i huty Guardian. Samochód ciężarowy przywozi tzw. pakiety szybowe o wymiarze Jumbo (wymiar tafli 6 × 3,210 m).

Ciężar takiego pojedynczego pakietu z taflami szkła to około 3,5 tony. W zależności od grubości szkła znajduje się w nim różna ilość tafli (dla o grubości 4 mm jest to przykładowo 15 tafli). Na poszczególnych stojakach umieszczane jest szkło tego samego rodzaju (grubość i rodzaj szkła jakie jest w danej chwili potrzebne).

Automatyczna suwnica portalowa pobiera szkło, które jest w danej chwili potrzebne do produkcji z odpowiedniego stojaka. Jest ono następnie transportowane na stanowisko rozkroju.
Sposób wycinania prostokątów szkła, potrzebnego do produkcji szyb zespolonych o konkretnych, zamówionych przez odbiorców wymiarach, jest planowany przez system optymalizacyjny w taki sposób, aby tafla Jumbo była wykorzystana w sposób maksymalny (z minimalnymi odpadami).

Cięcie na stole do rozkroju jest wykonywane za pomocą noża stalowego. Tafla nie jest rozcinana do końca, a jedynie nacinana (miejsce cięcia jest polewane specjalnym olejem – ułatwia to późniejsze łamanie).

Jeżeli cięte jest szkło z powłoką niskoemisyjną, na brzegach wycinanych formatek powłoka ta jest szlifowana. Jej usuniecie pozwala, w późniejszym etapie produkcji szyby zespolonej, na lepsze przyleganie tiokolu oraz butylu. Proces szlifowania i cięcia następuje jednocześnie. W urządzeniu najpierw przesuwa się tarcza szlifująca, a następnie nożyk do cięcia szkła.

Na stołach do rozkroju mogą być cięte różne rodzaje szkła (ornamentowe, float, z powłoką oraz laminaty). Najbardziej skomplikowany jest proces cięcia laminatów (szkło/folia/szkło) używanych jako szkło bezpieczne lub antywłamaniowe. Każdy ze stołów do rozkroju szkła jest wyposażony w most do cięcia takiego materiału.

Najpierw nacinane jest szkło z góry i z dołu. W kolejnym etapie zostaje ono delikatnie rozsunięte, a folia pomiędzy dwiema warstwami szkła jest podgrzewana. Dopiero wówczas odpowiedni nożyk dokonuje cięcia.

Proces łamania odbywa się ręcznie

Operatorzy po kolei układają na linii do zespalania odpowiednie formatki szklane. Tzw. lineserwer pokazuje pracownikom w jakiej kolejności powinno być ułożone szkło oraz z jakiej ilości szyb będzie składała się dana szyba zespolona.

Jeżeli operator popełniłby błąd i w niewłaściwy sposób ułożyłby formatkę szklaną na maszynie (powłoka znalazłaby się po niewłaściwej stronie) czujnik lineserwera zatrzyma linię, aż do czasu skorygowania nieprawidłowości. Pozwala to unikać błędnego zespolenia.

W pierwszym etapie szyba „wjeżdża” do myjki, która oczyszcza szkło wodą zdemineralizowaną. Później szyba jest suszona.

Szyba przesuwa się przez skaner do wykrywania ewentualnych wad materiału (uszkodzeń punktowych, rys itp.). Są to bardzo czułe urządzenia.

Obecnie ustawione są na normę europejską, ale ich czułość jest tak niebywała, że mogłyby wykrywać nawet pojedyncze drobiny kurzu znajdujące się na szkle.

Maszyna do gięcia ramek – profili dystansowych. Profi le pochodzą z firmy Rolltech (ramki stalowe) lub Aluprof (ramki aluminiowe) i mają standardową długość 6 m. Informacja o wymiarach potrzebnej ramki dostarczana jest do urządzenia przez system komputerowy. Spośród różnych wymiarów i rodzajów ramek wybierana jest właściwa i następuje proces gięcia.
Po wygięciu ramki jest ona zespalana łącznikiem i trafia do zasypywarki. Przestrzeń wewnętrzna w ramce jest wypełniana tzw. sitem molekularnym, czyli absorbentem wilgoci firmy Grace.
Na ramkę nanoszony jest następnie butyl (w temperaturze około 120°C). Dzięki temu materiałowi ramka jest przyklejana do szkła.

Zespalanie ramek z szybami. W czasie tego procesu przestrzeń między taflami jest wypełniana gazem szlachetnym. Minimalny stopień napełnienia gazem wynosi 92%.

Proces ten jest przez cały czas monitorowany online. Jeśli, któraś z szyb zespolonych nie spełniałaby przyjętej normy linia zostałaby zatrzymana.

Na szyby zespolone w prasie nanoszona jest warstwa masy zwanej tiokolem (uszczelnienie zewnętrzne) (po lewej). W Oknoplaście używany jest tiokol firmy Fenzi. Przyjeżdża on do firmy w dwóch pojemnikach. Beczka z masą A ma pojemność około 200 litrów, natomiast pojemnik z masą B – utwardzaczem – to około 20 litrów (po prawej). Oba składniki mieszane są przez robota tiokolującego w stosunku 10:1.
Po naniesieniu na szybę tiokol krystalizuje się przez 2,5 godziny. Szyby zespolone układane są w tym czasie na specjalnych stojakach.

Piec do hartowania szkła jest jednym z najnowocześniejszych dostępnych modeli. Pozwala na hartowanie szkła powłokowego o grubości nawet 3 mm.

Według danych, które posiadamy jesteśmy jedną z nielicznych na świecie firm, które mogą wykonywać takie zlecenia. W piecu panuje temperatura od 680–710°C w zależności od grubości tafli.

Marek Żelkowski

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!