Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy – mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 254 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z niemieckich elementów, złożone w Polsce przez firmę z Olsztyna. 
 • Skrzynka z PVC, h=20 cm. 
 • Prowadnice z PVC o szer. 7 cm. 
 • Pancerz aluminiowy, z zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplony pianką PU, dolna listwa o szer. 6 cm, kotwiona bolcami w dolnej części specjalnie wyprofilowanych prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna: od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety tylko na parterze. 8 rolet 145 x 160 cm, 5 rolet 100 x 160 cm, 1 roleta 140 x 220 cm.

Sterowanie: tylko ręczne, 13 rolet obsługiwanych zwijaczami uchylnymi z taśmą, 1 tarasowa o powierzchni 3,08 m2, obsługiwana nawijarką z korbą.

Gwarancja: 3 lata.

Montaż: rolety założyliśmy wraz z montażem okien. Zrobiła to jedna firma.

Okres użytkowania: od 1996 r.

Biała skrzynka z PVC jest widoczna od strony wnętrz. „Zlewa się” z oknami z białych profili PVC Kaseta zwijacza oraz mechanizm uchylny wyłamują się nawet przy delikatnej obsłudze

Decyzja: roletami staraliśmy się zniechęcić złodziei do ewentualnych włamań. Osadziliśmy je w murze i zabezpieczyliśmy m.in. bolcami utrudniającymi podniesienie ich z zewnątrz. Bardzo zależało nam na dodatkowej izolacji okien, bo mamy ich sporo. Budowaliśmy dom w 12 roku małżeństwa i już mieliśmy za sobą lata utrzymywania domu jednorodzinnego. Szukaliśmy dodatkowych możliwości, nawet pośrednio ograniczających koszty gazowego ogrzewania. Niejako przy okazji zależało nam na zaciemnianiu wnętrz w okresie upałów i intensywnego światła, utrudniającego np. oglądanie telewizji.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Kiedy zamawialiśmy rolety, czuliśmy się silni i młodzi, ale musieliśmy kontrolować wydatki, więc nie zdecydowaliśmy się na elektryczne, tylko na ręczne sterowanie. Uznaliśmy, że nie zaszkodzi nam więcej ruchu i w zasadzie tak jest do tej pory, bo samo podnoszenie nas nie męczy.

  Egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy. Owszem, obchodziliśmy się z nimi w miarę delikatnie, bo podkreślali to monterzy, widząc 10-letnią wtedy córkę z gronem koleżanek. Podobno dzieci źle obsługują rolety! Obecnie jesteśmy po wymianie niemal wszystkich zwijaczy, ponieważ tworzywo i elementy uchylne ciągle się wyłamują.

 • Nawijarka z korbą nie sprawdza się przy rolecie tarasowej
  Leszek: W żadnym wypadku nie polecam nawijarki z korbą do obsługi rolet tarasowych! Warto ją mieć jedynie do otwierania awaryjnego.

  Choć powierzchnia i ciężar naszej rolety potencjalnie mieści się w parametrach jakie uwzględnia się przy doborze takich akcesoriów, nie jest to dobre rozwiązanie. Już raz urwała się taśma pod ciężarem rolety. Plastikowa kaseta z nawijarką pęka i wkrótce trzeba będzie kupić nową.

  Starsi członkowie rodziny mają kłopoty z obsługą korby bo wyrobiło się już łożysko – my najpierw ręcznie ciągniemy za taśmę, a dopiero po całkowitym schowaniu się rolety zwijamy korbą taśmę, która już nie dźwiga rolety. Rozważam zmianę „sypiącego się” na potęgę sterowania ręcznego na bezprzewodowe w czasie najbliższego remontu domu.

  Szkoda, że w czasie budowy nie położyłem kabli! Wszelkie naprawy i konserwację rolet wykonuję we własnym zakresie, bo nie jest to trudne. Akcesoria kupuję u producenta rolet. Dostęp do skrzynek jest wygodny, bo o to zadbałem podczas wykańczania wnętrz. Nie znalazłem „patentu” tylko na wypadające z prowadnic uszczelki. Już w kilku oknach ich brakuje.

 • Ania: Wszelkie inne zadania rolety wypełniają znakomicie. W zimie zaciągam je regularnie, bo mamy dużo okien. Rzeczywiście działają jako przegroda termoizolacyjna. Pozostają zamknięte ponad 12 godzin na dobę! Od lat mamy o 100–200 zł mniejszy każdy rachunek za gaz, z porównywalnym domem znajomych bez rolet zewnętrznych. W sezonie grzewczym łącznie nazbiera się oszczędności do 400 zł.

  Opuszczam rolety w trakcie wichur i burz, bo chronią szyby przed zacinającym deszczem i unikam częstszego mycia. Nie widać też błyskawic, których boją się dzieci i zwierzęta. Nie do przecenienia jest cisza, uzyskiwana po zaciągnięciu rolet, jedynie na gwałtowne pioruny i sylwestrowe fajerwerki nie ma rady.

  Dopiero po zepsuciu się jednej z rolet przy moim łóżku odczułam, jak ważne są podczas snu. Zaczęłam się budzić „skoro świt”. Rolety zewnętrzne zastępują zasłony, a białe pancerze widoczne za szybami są przyjaźniejsze dla oczu, niż nocna czeluść.

Koszty rolet i montażu: 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-03-01

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze