Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Na co zwrócić uwagę, kupując okna?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem pomaga wybrać okna do domu jednorodzinnego.

Na co zwrócić uwagę, kupując okna?

Dociekliwy Inwestor: - Dzień dobry, panie inżynierze!

Majster Guru: - Dzień dobry, miło znów pana widzieć! W czym mogę pomóc?

- Do mojego domu chciałbym wybrać okna, drzwi i bramę garażową. Liczę na porady, bo - szczerze mówiąc - nie za bardzo orientuję się w tej tematyce. Co prawda czytałem co nieco o stolarce okiennej i drzwiowej, ale ta problematyka jest dość obszerna...

- Chętnie pomogę panu usystematyzować wiedzę i udzielę kilku wskazówek. Proponuję zacząć od okien.

- Zdaję się na fachowca. A więc na co zwrócić uwagę, kupując okna?

- Wybierając okna, wielu inwestorów kieruje się wyłącznie ceną, część patrzy tylko na materiał, z jakiego wykonane są ramy, jeszcze inni priorytetowo traktują kwestię bezpieczeństwa. Tymczasem dobre okno powinno spełniać kilka warunków.

- Chyba najważniejsze, żeby było ciepłe? Tylko po czym to poznać?

- Dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik U, określający ciepłochronność okna. Już od 2014 r. okna fasadowe nie mogą mieć U większego niż 1,3 W/(m²•K). Generalnie im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej, choć należy zachować umiar, ponieważ niższe parametry będą miały swoją cenę. Kupując okna nie dajmy się zwieść.

Większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123 x 148 cm. A dla naszych okien, o innych wymiarach, ciepłochronność będzie nieco inna. Niestety, niektórzy sprzedawcy podają współczynnik U dla samej szyby, a ten jest zawsze dużo niższy. Energooszczędność okna zależy bowiem od właściwości całego systemu - pakietu szybowego, budowy profi li oraz uszczelnienia.

- Na jakie jeszcze parametry powinienem zwrócić uwagę?

- Bardzo istotna jest dźwiękoszczelność, szczególnie jeśli okna domu wychodzą na ruchliwą drogę. Producenci posługują się wskaźnikiem Rw, który określa zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Podawany jest w decybelach (dB) - im jest wyższy, tym okno zapewnia skuteczniejszą izolacyjność akustyczną.

W domach położonych w cichej okolicy wystarczy okno o współczynniku Rw= od 30 do 32 dB. Jeśli w pobliżu występuje jakieś źródło hałasu, lepiej kupić okna o współczynniku Rw równym przynajmniej 35 dB. Przed hałasem, ale i utratą ciepła, lepiej chronią też okna charakteryzujące się dużą szczelnością. Ten parametr określają klasy - od 1 do 4. Im wyższa, tym okna przepuszczają mniej powietrza. W Polsce do sprzedaży dopuszcza się okna klasy 3 i 4.

Oczywiście, przegroda nie może być całkowicie szczelna, dlatego by zapewnić wymianę powietrza, w domach bez wentylacji mechanicznej stosuje się nawiewniki. Montuje się je na ramach ościeżnic i skrzydeł okiennych, dzięki czemu do pomieszczeń doprowadzane jest powietrze.

- A jak sprawdzić, czy okno będzie dobrze zabezpieczało antywłamaniowo? Słyszałem, że większość włamań do domów odbywa się poprzez sforsowanie drzwi balkonowych lub okien.

- Bezpieczeństwo okna zależy od rodzaju zastosowanych okuć, solidności profi lu, rodzaju oszklenia i dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci klamek z zamkiem. Odporność na włamanie określa sześć klas Rc - od 1 do 6. W przypadku najniższej bariera praktycznie nie będzie stawiała oporu. Do sforsowania okien o wyższej klasie włamywacz będzie potrzebował nieco więcej czasu.

Jeśli czuje się pan niepewnie, warto dodatkowo rozważyć założenie krat, a jeszcze lepiej rolet antywłamaniowych. Te ostatnie nie tylko utrudniają włamanie, chronią przed hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem i pozwalają zmniejszyć straty ciepła w budynku.

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze