Jak usunąć metalowe futryny w ścianach działowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak usunąć metalowe futryny w ścianach działowych?

Zamierzam wymienić drzwi w pokojach razem z metalowymi futrynami i zastanawiam się, jak je wyjąć ze ściany. Większość drzwi osadzona jest w cienkich ściankach działowych i obawiam się, że przy ich wykuwaniu uszkodzę ściany. Czy metalowe futryny można usunąć w inny sposób?

aktualizacja: 2020-09-18 11:21:26

Odpowiedź eksperta: Rzeczywiście, dość trudno usunąć ościeżnicę metalową zakotwioną w ścianie. Wykuwanie będzie pracochłonne i może uszkodzić ścianę, grozi jej spękaniem. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wycięcie ościeżnicy przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą do cięcia zbrojonego betonu. Szlifierkę prowadzi się w odległości ok. 1 cm od brzegu futryny na głębokości odpowiadającej jej szerokości.

Dla ułatwienia jej wyjęcia, najpierw szlifierką z tarczą do metalu przecina się profil ościeżnicy tuż przy podłodze i i wycina jej fragment u góry, co umożliwi odgięcie boków i wykruszenie resztek zamocowania. Po usunięciu ramy, wymiary otworu muszą pasować do modułowych szerokości drzwi, które wynoszą 70, 80, 90 lub 100 cm i są wymiarem w świetle przejścia między wewnętrznymi bokami ościeżnicy.

Natomiast szerokość otworu w murze powinna być o co najmniej 10 cm większa i dostosowana do wymiaru zewnętrznego nowej ościeżnicy - z uwzględnieniem szczeliny montażowej o szerokości 1-1,5 cm z każdej strony. Ewentualne zwężenie otworu nie jest problemem, natomiast poszerzenie wymaga sprawdzenia rozpiętości nadproża (powinno być przynajmniej o 5 cm szersze z każdej strony). Wysokość otworu drzwiowego powinna się mieścić w granicach 205-210 cm, przy czym dopuszczalne jest nieznaczne skrócenie ościeżnicy, jeśli konstrukcja skrzydła drzwi pozwala na jego podcięcie.

Uwaga! W niektórych modelach drzwi producent nie pozwala na ich podcinanie, automatycznie oznacza to utratę gwarancji.

Może cię zainteresować
Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Co to za kolor Winchester? Co to jest szkło ornamentowe? Jakie okna przesuwne wybrać? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jaka roleta na skośne okno? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jak myć żaluzje fasadowe? Jak zamontować drzwi techniczne? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak zasłonić okna na parterze? Co daje anodowanie aluminium? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć?
Zobacz więcej Zwiń

Boki otworu po usuniętej ramie trzeba wyrównać, nakładając np. klej gipsowy, który szybko twardnieje. Gdy otwór trzeba zmniejszyć, możemy to zrobić przy pomocy pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej, i przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego. Przy wyrównywaniu trzeba zwrócić uwagę na zachowanie jednakowej szerokości otworu na całej wysokości ościeża i utrzymanie pionu. Warto też przemyśleć zastosowanie ościeżnicy drewnianej, nakładanej na starą metalową. Zdecydowanie ułatwia to remont.

Drewniana ościeżnica nakładana na metalową
Można zastosować ościeżnicę nakładaną na starą, bez konieczności jej demontażu (fot. Invado)

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Classen

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!