Budujemy Dom

8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Artykuł na: 4-5 minut

Montaż rolet można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go fachowcom. To drugie rozwiązanie jest zalecane w przypadku modeli instalowanych wraz z oknem.

8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych
Tagi: rolety

Przy wyborze ekipy najlepiej skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Pozwoli to zachować gwarancję w razie problemów podczas eksploatacji.

8 CENNYCH WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH MONTAŻU ROLET ELEWACYJNYCH

Najpopularniejszy typ osłon - elewacyjny - można natomiast zamontować we własnym zakresie. Nie jest to zbyt skomplikowane, a pomóc mogą poniższe wskazówki:

 1. Prace zaczynamy od przyłożenia kasety i prowadnic do ściany oraz wyznaczenia punktów mocowania.

 2. Po sprawdzeniu poziomicą prawidłowości położenia punktów, możemy przystąpić do wywiercenia otworów.

 3. Do mocowania trzeba dobrać odpowiednie kołki rozporowe. Pod uwagę należy wziąć materiał, z jakiego wykonane są ściany i wagę rolety. Łączniki należy zakotwić w warstwie nośnej muru na głębokość co najmniej 60 mm. Jak wspomniano, w przypadku ścian dwuwarstwowych należy zastosować specjalne kotwy chemiczne.

 4. W ścianie obok okna wykonujemy otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Możemy umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.

 5. Kolejnym krokiem jest przykręcenie prowadnic, a następnie zamocowanie nad wnęką okienną wałka.

 6. Nad wałkiem przeprowadzamy pancerz, a następnie umieszczamy go w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy.

 7. Mocujemy kasetę - w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy skrzynką a ścianą należy uszczelnić silikonem.

 8. Po wewnętrznej stronie ściany mocujemy zwijacz, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez przygotowany wcześniej otwór. Roleta jest gotowa do użycia.

JAK DBAĆ O ROLETY ELEWACYJNE?

Po zamontowaniu rolet warto pamiętać o ich regularnej konserwacji. Dzięki temu będą wyglądać estetycznie i służyć przez wiele lat.

Podstawowym zabiegiem jest czyszczenie pancerza. Osiadający na nim kurz i pył można usuwać np. wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie należy używać twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Sprawdzi się za to miękka ścierka. Z kolei pasek lub linkę, a także uszczelki, trzeba regularnie smarować.

Aby wydłużyć żywotność rolet, trzeba też zwracać uwagę na ich prawidłową eksploatację. W momencie gdy opuszczany jest pancerz, w świetle otworu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, np. donice z kwiatami. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno tego elementu, jak i mechanizmu nawijającego.

Ostrożne uruchamianie rolet zalecane jest zwłaszcza w zimie. Przed ich podniesieniem trzeba się upewnić, czy dolna listwa pancerza nie przymarzła do parapetu. Jeśli nie usuniemy szronu i nadmiaru lodu, listwa może się oderwać. Rolety nie należy też podnosić jeżeli jest oblodzona i lód blokuje połączenia między lamelami.

Roleta zewnętrzna elewacyjna
Przed uruchomieniem rolety trzeba sprawdzić, czy na parapecie nie ma żadnych przedmiotów, które utrudniałyby opuszczenie pancerza. (fot. Krispol)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Anwis

aktualizacja: 2018-08-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Inteligentne rozwiązanie VELUX ACTIVE with NETATMO
Inteligentne rozwiązanie VELUX ACTIVE with NETATMO VELUX ACTIVE with NETATMO to innowacyjne rozwiązanie, które automatycznie zapewni zdrowszy klimat w domu. Bazuje na danych z czujników jakości ...
Łazienka pod gwiazdami z Fakro
Łazienka pod gwiazdami z Fakro Łazienka na poddaszu to rozwiązanie, które pozwala w pełni zrelaksować się podczas zażywania kąpieli pod gwieździstym niebem. Jakie ...
Okna w systemie Passiv-Line Plus firmy AdamS
Okna w systemie Passiv-Line Plus firmy AdamS Innowacyjna autorska linia energooszczędnych okien o potwierdzonych parametrach termoizolacyjnych. System Passiv-Line Plus jest połączeniem ...

Czym się kierować, wybierając przesuwne drzwi tarasowe?

Nowoczesne domy jednorodzinne są projektowane w taki sposób, by były dobrze doświetlone, a ich mieszkańcy mieli jak najbliższy kontakt z naturą. Salony mają więc przeszklone ściany, przez które przenika do wnętrz panoramiczny widok na piękny ogród i dzięki temu zanika granica między domem a jego naturalnym, malowniczym otoczeniem. Ponadto duże przeszklenia od zewnątrz dodają bryle lekkości i pozwalają kształtować bardzo nowoczesną, otwartą architekturę budynku.

polecane produkty i technologie

Okna drewniane i drewniano-aluminiowe Sokółka Okna i Drzwi - wyjątkowy design i energooszczędność

Odpowiednio dobrane okna kształtują wygląd domu i stanowią atrakcyjny element aranżacji wnętrz. Znacząco wpływają również na energooszczędność budynku. Okna i drzwi tarasowe marki Sokółka Okna i Drzwi to połączenie wysokiej jakości drewna i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wyróżniają się one niepowtarzalnym designem, a jednocześnie zapewniają mniejsze zużycie energii i komfort użytkowania przez długie lata.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze