Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie umowy podpisać z wykonawcami prac budowlanych?

Na wiosnę zamierzam zacząć budowę domu. Zastanawiam się m.in. jakie umowy powinienem podpisać z wykonawcami prac budowlanych?

Odpowiedź eksperta: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj na budowę stanu surowego i poszczególne roboty, które są związane z konstrukcją warto zawierać umowę o roboty budowlane. Pozwala ona na skontrolowanie tego, czy roboty wykonuje firma, z którą podpisał Pan umowę.

Na przykład bez Pana zgody wykonawca nie może zatrudnić podwykonawców, ale również odpowiada Pan solidarnie z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Najważniejsze jest to, czy w umowie określono, jakie są obowiązki stron, terminy na dostarczenie dokumentacji i materiałów oraz wykonanie robót.

Jeśli chodzi o roboty wykończeniowe, to polecana jest umowa o dzieło. Jeżeli ma Pan projekt wykonawczy wnętrz lub instalacji, to kosztorys prac może sporządzić przyjmujący zamówienie. Nie będzie praktycznie mógł żądać podniesienia wynagrodzenia za dodatkowe prace: Pana interesuje wykonane dzieło.

Problemy wynikające przy jego wykonaniu są w zasadzie po stronie przyjmującego zamówienie. Przy obu tych umowach, jeżeli drugą stroną umowy jest przedsiębiorca, a Pan jest osobą fizyczną, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej wzmacniające Pana pozycję w ewentualnym sporze.

Na drobne prace można zawierać umowę zlecenia, w takiej umowie wykonawca zobowiązany jest do starannego działania, ale nie odpowiada za wynik.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat W kwietniu 2014 roku podpisałam umowę z firmą budowlaną o budowę dom . Termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2015 , jest również punkt o karach za niedotrzymanie terminu przez wykonawcę . Tymczasem we wrześniu 2015 roku wciąż ...

vip42

08 Wrz 2015, 19:32

W kwietniu 2014 roku podpisałam umowę z firmą budowlaną o budowę dom . Termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2015 , jest również punkt o karach za niedotrzymanie terminu przez wykonawcę . Tymczasem we wrześniu 2015 roku wciąż trwają prace , a firma budowlana nie ma sobie ...

Gość Danuta

08 Wrz 2015, 18:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze