Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę wiaty garażowej, którą przekwalifikowano na garaż. Ma on zajmować szerokość całej działki, czyli 10 m. Dowiedziałem się, że muszę udostępnić ze swojej działki pas szerokości 3 m potrzebny do wykonania elewacji na tym budynku. Czy jest to zgodne z prawem?

Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Odpowiedź eksperta: Jeżeli sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę, a Pan jej nie zaskarżył, decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.

W przypadku, gdy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest niezbędne do przeprowadzenia robót budowlanych przez inwestora, ma on obowiązek – jeszcze przed rozpoczęciem robót – uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości na wejście. Sąsiad, jako inwestor, powinien również uzgodnić z Panem przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z nieruchomości, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

Jeśli nie uda się tego ustalić, starosta – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Organ ocenia wówczas jedynie to, czy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest konieczne, nie może natomiast ingerować w wydane wcześniej rozstrzygnięcie w zakresie zezwolenia na wykonywanie określonych robót budowlanych.

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ administracji określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. W praktyce wyznacza on pas terenu na sąsiedniej działce, niezbędny do przeprowadzenia robót w takim zakresie, by ingerencja w prawo własności działki nie była nadmierna.

Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

Aleksandra Korczak
zdjęcie: nietruje (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Udostępnienie działki do prac budowlanych wiąże się niekiedy z jej zniszczeniem.Mogą przecież tam rosnąć np. jakieś drogie/unikatowe rośliny

stokrotka.35

05 Lut 2016, 17:08

Cytat Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi A może tak nie oglądać się na podstawy prawne, tylko tak po ludzku, po sąsiedzku udostępnić ten pas działki... niech sobie zrobi tę ...

Gość stach

05 Lut 2016, 10:04

Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi

Gość Krzysztof

05 Lut 2016, 09:42

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze