Budujemy Dom

Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Artykuł na: 2-3 minuty

Sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę wiaty garażowej, którą przekwalifikowano na garaż. Ma on zajmować szerokość całej działki, czyli 10 m. Dowiedziałem się, że muszę udostępnić ze swojej działki pas szerokości 3 m potrzebny do wykonania elewacji na tym budynku. Czy jest to zgodne z prawem?

Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Odpowiedź eksperta: Jeżeli sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę, a Pan jej nie zaskarżył, decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna.

 

W przypadku, gdy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest niezbędne do przeprowadzenia robót budowlanych przez inwestora, ma on obowiązek – jeszcze przed rozpoczęciem robót – uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości na wejście. Sąsiad, jako inwestor, powinien również uzgodnić z Panem przewidywany sposób, zakres i termin korzystania z nieruchomości, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.

 

Jeśli nie uda się tego ustalić, starosta – na wniosek inwestora – w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Organ ocenia wówczas jedynie to, czy wejście na teren sąsiedniej nieruchomości jest konieczne, nie może natomiast ingerować w wydane wcześniej rozstrzygnięcie w zakresie zezwolenia na wykonywanie określonych robót budowlanych.

 

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ administracji określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. W praktyce wyznacza on pas terenu na sąsiedniej działce, niezbędny do przeprowadzenia robót w takim zakresie, by ingerencja w prawo własności działki nie była nadmierna.

 

Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

Aleksandra Korczak
zdjęcie: nietruje (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Udostępnienie działki do prac budowlanych wiąże się niekiedy z jej zniszczeniem.Mogą przecież tam rosnąć np. jakieś drogie/unikatowe rośliny

stokrotka.35

05 Lut 2016, 17:08

Cytat Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi A może tak nie oglądać się na podstawy prawne, tylko tak po ludzku, po sąsiedzku udostępnić ten pas działki... niech sobie zrobi tę ...

Gość stach

05 Lut 2016, 10:04

Jaka jest podstawa prawna do konieczności udostępnienia swojej posesji sąsiadowi

Gość Krzysztof

05 Lut 2016, 09:42

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".