Budujemy Dom

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Artykuł na: 2-3 minuty

Od lat jestem skonfliktowana z sąsiadem, który stara się uprzykrzyć mi życie. Okna mojego salonu zwrócone są w kierunku "składzika gospodarczego" sąsiada, w którym ulokował stary zardzewiały ciągnik oraz zniszczone meble. Zacieniają one moją działkę, zasłaniają widok na piękny las i wywołują przykre wrażenia wizualne. Czy w jakiś sposób mogę zmusić sąsiada do usunięcia tych rzeczy sprzed moich okien?

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Odpowiedź eksperta: Opisane oddziaływania na Pani nieruchomość noszą wyraźne cechy tzw. immisji pośrednich, których istotą jest negatywny wpływ na sferę psychiczną właściciela nieruchomości sąsiedniej, poczucie jego bezpieczeństwa, czy estetyki. Z opisu wynika, że naruszenia przekraczają przeciętną miarę wynikającą ze stosunków miejscowych.

 

Może Pani żądać od sąsiada, na drodze sądowej, zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego, czyli posprzątania przedmiotów zasłaniających widok. Istnieje również możliwość wystąpienia przeciwko sąsiadowi do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci nietykalności mieszkania (prawo chroni w tym zakresie nie tylko przed bezpośrednią ingerencją w sferę fizycznego korzystania z mieszkania, ale także przed bezprawnym wtargnięciem w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego).

 

Wybór drogi dochodzenia swoich praw zależy od Pani.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot.: fodwyer / Foter.com / CC BY-SA

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dopowiem.Budowa, ogrodzenia o wysokości do 2,20m, na swojej działce - nie podlega zadnym zgłoszeniom ani ograniczeniom.Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,20m - podlega zgłoszeniu.Podstawa prawna - Prawo Budowlane art.29.1.23 i art.30.3.

bajbaga

24 Mar 2016, 14:25

Cytat Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą. Może i 2,20... kiedyś pamiętam, że było coś z tym 1,80, ale to może jakieś inne warunki...

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:50

Cytat A jaki widzisz problem w tym, żeby postawić swoje własne ogrodzenie, na własnej działce do 1,80m wysokości? Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą.

bajbaga

24 Mar 2016, 13:11

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".