Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Od lat jestem skonfliktowana z sąsiadem, który stara się uprzykrzyć mi życie. Okna mojego salonu zwrócone są w kierunku "składzika gospodarczego" sąsiada, w którym ulokował stary zardzewiały ciągnik oraz zniszczone meble. Zacieniają one moją działkę, zasłaniają widok na piękny las i wywołują przykre wrażenia wizualne. Czy w jakiś sposób mogę zmusić sąsiada do usunięcia tych rzeczy sprzed moich okien?

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Odpowiedź eksperta: Opisane oddziaływania na Pani nieruchomość noszą wyraźne cechy tzw. immisji pośrednich, których istotą jest negatywny wpływ na sferę psychiczną właściciela nieruchomości sąsiedniej, poczucie jego bezpieczeństwa, czy estetyki. Z opisu wynika, że naruszenia przekraczają przeciętną miarę wynikającą ze stosunków miejscowych.

Może Pani żądać od sąsiada, na drodze sądowej, zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego, czyli posprzątania przedmiotów zasłaniających widok. Istnieje również możliwość wystąpienia przeciwko sąsiadowi do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci nietykalności mieszkania (prawo chroni w tym zakresie nie tylko przed bezpośrednią ingerencją w sferę fizycznego korzystania z mieszkania, ale także przed bezprawnym wtargnięciem w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego).

Wybór drogi dochodzenia swoich praw zależy od Pani.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot.: fodwyer / Foter.com / CC BY-SA

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dopowiem.Budowa, ogrodzenia o wysokości do 2,20m, na swojej działce - nie podlega zadnym zgłoszeniom ani ograniczeniom.Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,20m - podlega zgłoszeniu.Podstawa prawna - Prawo Budowlane art.29.1.23 i art.30.3.

bajbaga

24 Mar 2016, 14:25

Cytat Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą. Może i 2,20... kiedyś pamiętam, że było coś z tym 1,80, ale to może jakieś inne warunki...

Gość Razmes

24 Mar 2016, 13:50

Cytat A jaki widzisz problem w tym, żeby postawić swoje własne ogrodzenie, na własnej działce do 1,80m wysokości? Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą.

bajbaga

24 Mar 2016, 13:11

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze