Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy fachowiec może zatrudniać podwykonawców do zleconej pracy?

Zleciłem malowanie elewacji domu wykonawcy, o którym słyszałem dobre opinie. Myślałem, że będzie malował ją osobiście, jednak dzień przed rozpoczęciem prac oświadczył, że jutro przyjdą jego pracownicy, zaś on "będzie kończył roboty na innej budowie i jedynie z doskoku nadzorował pracowników". Wprawdzie nie umówiliśmy się co do osoby, która będzie przeprowadzać umówione roboty, ale jestem rozczarowany. Czy postępowanie wykonawcy jest zgodne z prawem?

Czy fachowiec może zatrudniać podwykonawców do zleconej pracy?

Odpowiedź eksperta: Z relacji wynika, że zawarł Pan z wykonawcą umowę o dzieło. Wykonanie dzieła zwykle wymaga określonych kwalifikacji, umiejętności i środków. Na przyjmującym zamówienie nie spoczywa, co do zasady, obowiązek osobistego wykonania dzieła (chyba że wynika to z umowy o dzieło lub charakteru dzieła – na przykład artystycznego).

Umowa powinna zostać sfinalizowana konkretnym i sprawdzalnym rezultatem – w tym wypadku będzie nim pomalowana elewacja domu. Obowiązek osobistego wykonania dzieła będzie miał mniejsze znaczenie, jeżeli rezultat końcowy zostanie osiągnięty.

W konkluzji: dopuszczalne jest powierzenie wykonania całości albo części dzieła innemu podmiotowi, przy czym przyjmujący zamówienie ponosi wówczas odpowiedzialność za działania i zaniechania swojego podwykonawcy, jak za własne.


Aleksandra Korczak
fot. tookapic (pixabay.com)

aktualizacja: 2016-10-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze