Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy można usunąć drzewo zagrażające linii energetycznej?

Na mojej działce rośnie rozłożysta sosna. Niestety jej gałęzie znajdują się blisko napowietrznej sieci energetycznej, przebiegającej przy granicy posesji. Sąsiad twierdzi, że w takiej sytuacji zakład energetyczny może usunąć drzewo. Czy jest to możliwe?

Czy można usunąć drzewo zagrażające linii energetycznej?

Odpowiedź eksperta: Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek właściciela urządzeń, służących do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej – jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

Zezwolenie wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a gdy dotyczy ono usunięcia drzewa (lub krzewu) z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. Usunięcie drzewa następuje za odszkodowaniem na rzecz właściciela nieruchomości, zaś jeśli na nieruchomości jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego – na rzecz użytkownika wieczystego nieruchomości. Regułą powinna być umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości, a właścicielem urządzeń przesyłowych.

Jeżeli jednak strony sporu nie osiągną konsensu w terminie 30 dni od wydania zezwolenia, to odszkodowanie będzie musiało być ustalone przez organ, który wydał zezwolenie w decyzji administracyjnej.

Aleksandra Korczak
fot. FelixMittermeier / pixabay.com

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze