Budujemy Dom

Co zrobić, gdy powierzchnia zabudowy wybranego domu jest większa, niż pozwalają na to warunki zabudowy?

Artykuł na: minutę

Spodobał mi się bardzo projekt pewnego domu. Niestety, powierzchnia jego zabudowy jest większa, niż dopuszczają to warunki zabudowy w mojej miejscowości. Co mogę zrobić?

Co zrobić, gdy powierzchnia zabudowy wybranego domu jest większa, niż pozwalają na to warunki zabudowy?

Odpowiedź eksperta: Może Pani, oczywiście, wystąpić z wnioskiem do gminy o zmianę warunków zabudowy dla Pani działki – wówczas należałoby określić, że chciałaby Pani zwiększyć powierzchnię zabudowy, np. o 20%.

 

Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie powierzchni zabudowy budynku, który spodobał się Pani. Powierzchnia zabudowy nie ma swojej definicji w obowiązujących przepisach, a określa się ją jedynie w oparciu o Polską Normę (PN-ISO 9836), zgodnie z którą powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Dobrym pomysłem na zmniejszenie tej powierzchni jest zlikwidowanie np. balkonu nad tarasem.

 

Najlepiej jednak skontaktować się bezpośrednio z projektantem, który może – dokonując niewielkich korek w projekcie – zmniejszyć powierzchnię zabudowy budynku bez konieczności zmiany warunków zabudowy dla Pani działki.

Aleksandra Korczak
fot. andreas160578 / pixabay.com

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".