Budujemy Dom

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę, gdy chcę przebudować ścianę zewnętrzną mojego domu?

Artykuł na: minutę

Mieszkam w domu jednorodzinnym. Chciałbym dokonać przebudowy jego zewnętrznej ściany, czy potrzebuję do tego pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie?

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę, gdy chcę przebudować ścianę zewnętrzną mojego domu?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami "przebudowa przegród zewnętrznych" nie wymaga pozwolenia na budowę. Ściany zewnętrzne budynku jak najbardziej stanowią jego przegrody zewnętrzne. Gdyby podczas robót miały ulec zmianie takie charakterystyczne parametry istniejącego budynku jak np. kubatura czy powierzchnia zabudowy (co przy przebudowie tego typu może się zdarzyć), to wówczas będziemy mieli do czynienia z rozbudową budynku – pozwolenie na budowę może okazać się konieczne.

 

Kolejnym warunkiem realizacji przedsięwzięcia w trybie zgłoszenia jest to, aby inwestycja nie spowodowała zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku, co z kolei przy przebudowie będzie występować raczej rzadko, chyba że np. planowane jest wybicie otworów okiennych w ścianie bez okien, zlokalizowanej blisko granicy działki.

Aleksandra Korczak
fot. bykst / pixabay.com

aktualizacja: 2017-08-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

żona bardzo chciała wprowadzić zmianę w mieszkaniu, wyburzyć ścianę. stanąłem przed wyzwaniem. Czy o nie złamie warunków programu Mieszkanie dla Młodych? Podobno tylko przy domu podobno nie ma różnicy. Nie chce stracić głupio pieniędzy, a to rzeczywiście jest zmiana użytkowej ...

Gość Beneficjent

11 Wrz 2017, 12:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".