Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Kupiłem działkę pod budowę domu. Niestety, już po transakcji okazało się, że w gruncie znajduje się - wbrew zapewnieniom sprzedającego w treści aktu notarialnego - gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Odpowiedź eksperta: W takiej sytuacji może Pan wystąpić wobec sprzedającego z roszczeniami z tytułu rękojmi za wady prawne nabytej nieruchomości. Jeżeli przebiegający przez działkę gazociąg utrudnia budowę domu (wbrew zapewnieniom sprzedającego), to wówczas będzie mógł zostać zakwalifikowany jako wada fizyczna rzeczy zmniejszająca jej użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie, a celem było nabycie działki z zamiarem zabudowy. Poza tym prawdopodobnie gazociąg jest obciążony prawem osób trzecich, co trzeba również zakwalifikować jako wadę nieruchomości.

Jeśli rzecz sprzedana, w tym przypadku działka, ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu jej ceny albo odstąpieniu od umowy (chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie - co w Pana sytuacji nie jest możliwe). W przypadku żądania obniżenia ceny działki, należy wskazać, że cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość nieruchomości z wadą pozostaje do jej wartości bez wady.

Może więc Pan odstąpić od umowy lub zażądać obniżenia ceny działki, próbując dogadać się ze sprzedającym lub skierować sprawę do sądu.

Aleksandra Korczak
fot. ulleo / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Nowe warunki techniczne w 2018 r. a ich wpływ na Inwestorów prywatnych

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązująca od 1 stycznia 2018 r., wprowadziła kilka zmian ułatwiających realizację domów.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze