Budujemy Dom

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Kupiłem działkę pod budowę domu. Niestety, już po transakcji okazało się, że w gruncie znajduje się - wbrew zapewnieniom sprzedającego w treści aktu notarialnego - gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Odpowiedź eksperta: W takiej sytuacji może Pan wystąpić wobec sprzedającego z roszczeniami z tytułu rękojmi za wady prawne nabytej nieruchomości. Jeżeli przebiegający przez działkę gazociąg utrudnia budowę domu (wbrew zapewnieniom sprzedającego), to wówczas będzie mógł zostać zakwalifikowany jako wada fizyczna rzeczy zmniejszająca jej użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie, a celem było nabycie działki z zamiarem zabudowy. Poza tym prawdopodobnie gazociąg jest obciążony prawem osób trzecich, co trzeba również zakwalifikować jako wadę nieruchomości.

Jeśli rzecz sprzedana, w tym przypadku działka, ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu jej ceny albo odstąpieniu od umowy (chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie - co w Pana sytuacji nie jest możliwe). W przypadku żądania obniżenia ceny działki, należy wskazać, że cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość nieruchomości z wadą pozostaje do jej wartości bez wady.

Może więc Pan odstąpić od umowy lub zażądać obniżenia ceny działki, próbując dogadać się ze sprzedającym lub skierować sprawę do sądu.

Aleksandra Korczak
fot. ulleo / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".