Budujemy Dom

Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Warunki legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i konsekwencje ich nielegalnego zatrudniania reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl art. 120 tej ustawy osoba, która zleci wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 3 do 5 tys. zł – kodeks wykroczeń.

Cudzoziemiec, który wykonuje pracę bez zezwolenia lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 1 do 5 tys. zł.

Zatrudnianie cudzoziemca jest wykroczeniem, jednak w pewnych okolicznościach – jeżeli zatrudnienie cudzoziemca nieposiadającego zezwolenia na pracę stanowiło umożliwienie lub ułatwienie mu pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a powierzający wykonywanie pracy jest świadom, że zapewnia lub przynajmniej poprawia cudzoziemcowi warunki egzystencji na terenie Polski – stanowi przestępstwo określone w art. 264a § 1 kodeksu karnego.

Istotą takiego działania sprawcy musi być udzielanie cudzoziemcowi pomocy w podtrzymywaniu pobytu, głównie przez dostarczanie mu źródeł utrzymania i zakwaterowania. § 2 tego przepisu stanowi, że w wyjątkowych wypadkach, gdy sprawca nie osiągnął korzyści majątkowej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Cudzoziemcowi, który pracował nielegalnie (lub podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami), wydaje się decyzję o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

aktualizacja: 2012-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".