Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Kolory w salonie - aranżacje

Widzenie barw to skomplikowany proces, który w skrócie można by ująć jako impuls nerwowy przetwarzany w mózgu. Przypuszczalnie więc każdy z nas nieco inaczej postrzega kolory. I dlatego musimy odpowiedzieć sobie sami na pytanie, w otoczeniu których najlepiej wypoczywamy lub pracujemy.

Kolory w salonie - aranżacje

Gra ciepłych pokrewnych barw. Na ścianie kolor roku 2015 Miedziany Oranż nr C9.21.58 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing System.

NATURY SIĘ NIE WYRZEKNIESZ…

Barwy do domu dobieramy bardzo indywidualnie i subiektywnie, zazwyczaj niezależnie od sugerowanych przez producentów farb propozycji na dany rok. Jednak większość z nas preferuje podobne zestawienia kolorystyczne i podobnie na nie reaguje. Barwy ogniste działają na nas pobudzająco i podsycają emocje. Zupełnie odwrotnie jest z barwami natury związanymi z ziemią i roślinnością.

Tak już jesteśmy zaprogramowani, że przyroda nas uspokaja i chętnie wprowadzamy ją do domu. Przy czym każdy inaczej zrealizuje to zadanie. Część osób skupi się na symbolizujących ziemię brązach, ochrze, rudej czerwieni. To świetnie skomponowana paleta barw uzupełniających się, które mają moc równoważenia emocji, uspokajania, ale nie rozleniwiania.

Naturę można zaprosić do wnętrza również w postaci gamy zieleni, uspokojonej złamaną bielą i kolorami drewna, lnu, piasku. Wszystkie te odcienie łatwo ze sobą skojarzyć budując atmosferę spokoju, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi. Jednak to, jakiego charakteru nabierze wnętrze ostatecznie, zależy przede wszystkim od temperatury barw. Będzie chłodne i mniej przytulne, jeśli biel złamiemy dodatkiem granatu lub zastosujemy zieleń o niewielkiej domieszce żółtego.

Kolory w salonie: Subtelna złamana biel
Subtelna złamana biel Simple White OC-117 to kolor roku 2016 ogłoszony przez producenta farb Benjamin Moore. Wspaniale rozjaśnia wnętrze, uspokaja oraz podkreśla fakturę ścian i architekturę. (fot. BM Polska)
Przedpokój w kolorach Śnieżka Barwy Natury
Przedpokój w kolorach Śnieżka Barwy Natury – znajdziemy je w kolekcji farb odpornych na zmywanie i świetnie kryjących dzięki zawartości Teflonu. (fot. FFiL Śnieżka)

PRZYJAZNY, MIŁY, TOWARZYSKI

O ile barwy natury zawsze będą obecne w kolekcjach producentów farb i wyposażenia wnętrz, o tyle odważniejsze kolory dochodzą do głosu raz na jakiś czas. Tak jest z różem, choć trzeba przyznać, że jego pozycja pozostaje niezachwiana od kilku sezonów. Być może dlatego, że przez lata odmawiano mu prawa do istnienia, kojarząc z infantylnością. Nawet teraz częściej rezerwowany jest dla pokoju małej dziewczynki niż dla salonu. Czy słusznie? Czy warto ulegać stereotypom?

Oddziaływanie różu jest dobroczynne – kolor ten łagodzi negatywne emocje, pozytywnie nastraja, sprzyja dobrym relacjom. Pastelowy czy perłowy jest łagodny, kobiecy, kojarzy się z ciepłem i miłością, dlatego sprawdzi się w sypialni. Dzięki sile wywoływania pozytywnych emocji, salon z akcentem różu stanie się doskonałym miejscem spotkań rodzinnych i towarzyskich. Jeśli róż połączymy z szarością, stworzymy jedno z najpiękniejszych zestawień kolorystycznych. Ale też jedno z częściej wykorzystywanych, dlatego pora na zmiany.

Teraz warto kojarzyć róż z ciepłym beżem, kolorem miodowym i naturalnego drewna. To połączenie na pewno spodoba się osobom poszukującym nowych rozwiązań, a dla tradycjonalistów będzie po prostu miksem barw, które od wieków sprawdzają się w domu. Z kolei ci, którzy potrzebują mocniejszych wrażeń i energii, mogą po prostu postawić na inny odcień i wybrać róż bliższy amarantowi.

Stonowane wnętrze według trendu Powrót pasteli
Stonowane wnętrze według trendu Powrót pasteli. Na ścianach użyto bieli Majowa Konwalia (173), koralowego różu Azalia Łososiowa (163) i szarości Skaliste Wybrzeże (158). Farby lateksowe dostępne w kolekcji Barwy natury. (fot. FFiL Śnieżka)
Kolory w salonie: Połączenie zbliżonego do oranżu Hot Toddy i ciemniejszego Chocolate Suede
Połączenie zbliżonego do oranżu Hot Toddy i ciemniejszego Chocolate Suede. Do niego rekomendowane są chłodne błękity. (fot. Crown Paints)
Modułowa kolekcja Mangas, czyli dywany, poduszki i siedziska w kilku wersjach kolorystycznych.
Modułowa kolekcja Mangas, czyli dywany, poduszki i siedziska w kilku wersjach kolorystycznych. Pokrycia i dywany są tkane z wełny. Projekt Patricia Urquiola dla Gandia Blasco. (fot. Mesmetric)

W DOMU JAK W NIEBIE

Każdy z nas może wybrać z palety dowolnego producenta farb interesujące kolory i stworzyć własne zestawienia. Najłatwiej jednak zrobić to z kolorami ciepłymi, bliskimi naturze. Więcej obaw mamy w stosunku do odcieni niebieskiego, które sprawiają wrażenie trudnych do użycia we wnętrzu. Niektóre wydają się nam zbyt oczywiste, inne zbyt chłodne lub agresywne. Niosą jednak ze sobą sporo możliwości.

Oczywisty niebieski można złamać zielenią, by stał się oryginalny, głęboki i tajemniczy. Następnie zestawić tę nową ożywczą barwę z ecru, ochrą, szarością lub drewnem, by otrzymać oryginalną kompozycję, która z powodzeniem może zagościć nie tylko w łazience, ale także w sypialni czy salonie.

Kolor w salonie: Kolor Morze Możliwości (P0.20.40 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing)
Kolor Morze Możliwości (P0.20.40 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing). Łączy spokój błękitu z zielenią. (fot. Dulux)
Kolor w salonie: Delikatny błękit Powder Blue skomponowano z kremową bielą
Delikatny błękit Powder Blue skomponowano z kremową bielą. (fot. Crown Paints)
Kolor w salonie: Efekt ombre na ścianie uzyskany dzięki trzem odcieniom satynowych farb Śnieżka: Miętowe orzeźwienie, Lodowy błękit i Lazurowe wybrzeże
Efekt ombre na ścianie uzyskany dzięki trzem odcieniom satynowych farb Śnieżka: Miętowe orzeźwienie, Lodowy błękit i Lazurowe wybrzeże. (fot. Śnieżka)
Kolor w salonie: Beton industrialny skojarzony z odcieniami niebieskiego
Beton industrialny skojarzony z odcieniami niebieskiego. Do uzyskania efektu na ścianie wykorzystano: grunt Tikkurila Optiva Primer, tynk Tikkurila Be Special Decor Retro w kolorze Decor Retro 32 oraz bejcę Tikkurila Be Special Decor Lasyr w kolorze 5305. (fot. Tikkurila)

ŚWIATEŁKO W MROKU

Wydaje się, że wprowadzenie do wnętrza chłodnych niebieskości jest dziecinnie proste w porównaniu z tymi kolorami. Ciemny grafit, burgund, czerń oraz wszelkie odcienie do niej zbliżone stanowią prawdziwe wyzwanie. Dawniej ich naturalnym środowiskiem były pałace, a więc duże przestrzenie połączone z przepychem. W miejskich warunkach mieszkaniowych stosowanie tak ciemnych barw wydawało się szaleństwem. Do czasu.

Ostatnio projektanci próbują znaleźć dla nich zastosowanie łącząc w sposób niekonwencjonalny z jaśniejszymi kolorami, wykorzystując jako element dekoracyjny lub też odważnie zapraszając je do sypialni. To jednak ryzykowne posunięcie, bowiem zastosowanie barw bliskich czerni w całym pomieszczeniu będzie przytłaczać i wywoływać uczucie przygnębienia. Z kolei połączenia z czerwienią, bielą i wieloma innymi kolorami może wydawać się zbyt agresywne, a czasem mało odkrywcze lub wręcz oklepane.

Jest jednak sposób, by czerń czy grafit wyglądały interesująco, a jednocześnie nie przytłaczały – to rozświetlenie za pomocą elementów w kolorze złota, jasnego drewna i ochry. Dzięki temu wnętrze będzie kojarzyło się z luksusem, klasyką, dobrym smakiem, a jednocześnie nie zatonie w mroku.

Żakardowa tkanina jedwabna Palazzo marki Ardecora firmy Zimmer+Rohde.
Żakardowa tkanina jedwabna Palazzo marki Ardecora firmy Zimmer+Rohde. Przykład na doskonałe połączenie grafitowej czerni, odcieni srebra oraz złota. (fot. Impresje Home Collection)
Tapeta z kolekcji Royal Classic – Tracing history
Tapeta z kolekcji Royal Classic – Tracing history, kótra poprzez finezyjne esy floresy oraz gamę głębokich kolorów (grafitowy, morski, burgund) nawiązuje do klasyki. Dł. rolki 10,5 m, szer. 53 cm. (fot. FLÜGGER)

Redakcja BD
fot. otwierająca: Dulux

aktualizacja: 2016-09-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tak, to prawda, każdy indywidualnie odbiera kolory, ale mamy całą paletę barw tzw. neutralnych. Salon jest miejscem spotkań niekiedy wielu osób i dobrze by było, gdyby każda z nich czuła się w nim dobrze, dlatego projektując salon bezpiecznie jest zaplanować jego kolorystykę ...

Eksperci Śnieżka

31 Paź 2017, 11:54

Ja wolę zdecydowanie ciepłe kolory jak żółty, brąz i beżowy.

Gość Mila

19 Paź 2017, 08:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze