Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Porady ekspertów

Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami

W trakcie budowy domu okazało się, że podciąg stropowy nad schodami ogranicza wysokość wejścia – wyższe osoby mogą uderzać o niego głową. Problem powstał w wyniku przesunięcia schodów i ujawnił się na szczęście przed ułożeniem stropu. Jak można temu zaradzić?

Odpowiedź eksperta: Sposób naprawienia błędu zależy od wielkości zwiększenia prześwitu nad schodami. Jeśli chcemy zwiększyć wysokość wejścia o 2–3 cm, to wystarczy zmienić kąt nachylenia schodów, czyli zbudować je bardziej stromo. Wtedy schody przesunięte będą do przodu i podciąg wyjdzie poza ich obrys.

Inny sposób to wycięcie podciągu i „wstawienie” go w grubość stropu. Należy pamiętać jednak, że musi zostać zachowana szerokość i wysokość podciągu, która jest określona w projekcie. Zwiększenie prześwitu zależeć będzie od projektowanej grubości podciągu i stropu. Konieczne będzie również przeprojektowanie połączenia stropu z podciągiem, a betonowanie obu elementów musi nastąpić jednocześnie – wymaga to ustawienia dodatkowych podpór.

Możliwa jest także zamiana żelbetowego podciągu na stalowy o przekroju dwuteowym, który z reguły ma mniejszą wysokość konstrukcyjną. Jego zaprojektowanie należy powierzyć uprawnionemu konstruktorowi budowlanemu.

Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu
aktualizacja: 2009-10-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

nie wiem czemu się czepiacieco prawda trochę tak na pałę to opisane i pokazaneale ideowo - rada nie jest zła

Barbossa

11 Cze 2010, 06:44

Jakiś sztuczny ten problem. Na wizualizacji wszystko jest ok

jętka

11 Cze 2010, 06:33

W ogóle to jakiś dziwny temat... kto wykonuje takie rzeczy, tzn projektuje każdą rzecz osobno? Myślę sobie, że to taki problem z kosmosu, raczej się nie zdarza.

racer

10 Cze 2010, 19:11

Gratuluje doradzającemu "specjaliście" za zdanie " podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu" powinni zabrać Pani/Panu uprawnienia budowlane jeżeli takowe posiada... Takie doradzanie grozi KATASTROFĄ BUDOWLANĄ. Wracając do komentarza - błąd nie leżał ...

Gość konstruktor

10 Cze 2010, 19:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze