Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Porady ekspertów

Jak zachować przyczepność na schodach

Jak zachować przyczepność na schodach

Odpowiedź eksperta: Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników stopnie schodów powinny być wykończone w wersji antypoślizgowej. Zapewnią to wszystkie materiały o szorstkiej powierzchni. Gdy zdecydujemy się na wykończenie z poślizgiem (np. marmurem), można na stopnicach zamocować niewielkie nakładki, które pełnić będą funkcję hamulca.

Stopnie schodów o konstrukcji drewnianej najlepiej prezentują się, gdy są wykończone również drewnem (najlepiej tego samego gatunku, co reszta elementów), jednak lepiej nie pokrywać ich śliskim lakierem (chociaż w razie czego są nakładki).

Stopnie schodów żelbetowych najczęściej wykańcza się drewnem, klinkierem lub gresem. Można to zrobić płytkami tradycyjnymi lub użyć specjalnych płytek stopnicowych. Są one rowkowane na krawędziach, co działa na stopę hamująco.

Stopnie wszystkich schodów, nie wyłączając stalowych, dają się obłożyć okładzinami kamiennymi – piaskowcem, granitem, marmurem bądź trawertynem – jednak ich powierzchnia będzie wtedy bardzo śliska. Zwiększymy przyczepność naklejając na krawędziach stopni taśmy antypoślizgowe, ale większe bezpieczeństwo zapewnią profilowane dywaniki.

Jeżeli gotowe schody stalowe mają stopnie nieprzewidziane do obłożenia materiałem wykończeniowym, trzeba zwrócić uwagę, czy mają wyżłobienia antypoślizgowe lub przynajmniej naklejoną "fabrycznie" wykładzinę.

Redakcja BD
fot. Tralex

 

aktualizacja: 2017-08-23

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze