Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak rozliczyć wysokość stopni, gdy nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki?

W jaki sposób rozliczyć wysokość stopni w stanie surowym, gdy na parterze i na piętrze nie ma jeszcze podkładów podłogowych i posadzki? Obecnie odległość między utwardzonym gruntem a wierzchem stropu wynosi 320 cm. Według projektu po wykończeniu podłóg różnica poziomów ma wynosić 290 cm.

aktualizacja: 2023-08-29 12:01:49

Odpowiedź eksperta: Jeśli według projektu wysokość schodów wynosi 290 cm, to wykończone stopnie powinny mieć wysokość 17 cm. Taka też powinna być wysokość stopni w stanie surowym, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego.

Pierwszy stopień powinien być znacznie wyższy, ponieważ poziom podłogi podniesie się po ułożeniu warstw ociepleniowych, jastrychu oraz posadzki na parterze. Ostatni stopień musi być niższy, gdyż będzie na niego układana posadzka na piętrze.

Różnica poziomu w stanie surowym i wykończonym wynosi 30 cm (320 cm - 290 cm). Zakładając, że łączna grubość warstw podłogowych na gruncie wyniesie 22 cm (15 cm ocieplenie, 5 cm jastrych, 2 cm posadzka) to wysokość pierwszego stopnia (licząc od gruntu) powinna wynieść 22 cm + 17 cm, czyli 39 cm. Trzeba również uwzględnić pokrycie stopni np. drewno grubości 3 cm i odjąć tę wartość od 39 cm - zatem pierwszy surowy stopień będzie miał wysokość 36 cm.

Na górne warstwy podłogowe pozostaje 8 cm (30 cm - 22 cm), zatem ostatni stopień będzie miał wysokość 9 cm (17 cm - 8 cm). Po uwzględnieniu grubości okładziny np. 3 cm, jego wysokość wzrośnie do 12 cm (9 cm + 3 cm).

Schemat wysokości poszczególnych stopni schodów
Schemat wysokości poszczególnych stopni schodów

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

20 Nov 2019, 11:13

57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić  ...

W projekcie podane są docelowe poziomy (po wykończeniu) poszczególnych kondygnacji, a różnica podzielona przez liczbę stopni określa wysokość stopni. Problem w tym, że przy stanie surowym trzeba uwzględnić  nakładki wykańczające  na stopniach  (np 3 cm trepy drewniane) ...

Zakładam, że autor pytania ma na myśli poziom ostateczny, po ułożeniu wszystkich warstw podłogi. Wcześniej jest jeszcze możliwość korekty. Przykładowo można nad ostatnim stopniem nie ułożyć styropianu.

Gość mhtyl

19 Nov 2019, 21:58

4 minuty temu, zenek napisał: Natomiast co innego jest konstrukcja schodów, np. żelbet - to są schody w stanie surowym, bez wykończenia - i na nich musi byc miejsce na wykończenie samych schodów i na podłogi kolejnych kondygnacji.   No właśnie o tym jest ...

19 Nov 2019, 21:53

4 godziny temu, Gość Andrzej napisał: Czy ostatni stopień może wyć wyższy   15 minut temu, mhtyl napisał: Zasada jest taka że jeżeli chodzi o schody wylewne betonowe Zależy , o czym mówimy. Schody rozliczamy od poziomu jednej ...

Gość mhtyl

19 Nov 2019, 21:32

Zasada jest taka że jeżeli chodzi o schody wylewne betonowe to pierwszy stopień robi się wyższy o wysokość posadzki a ostatni niższy o tyle  aby po wylaniu posadzki na piętrze stopień wyszedł równy jak na pozostałych stopniach.

19 Nov 2019, 21:27

4 godziny temu, Gość Andrzej napisał: Czy ostatni stopień może wyć wyższy od poziomu podłogi piętra ? Jeśli tak, to ile jest dopuszczalne Nie. Czasem ewentualnie 1-szy stopień sie robiło wyższy odrobinę - ale to zmyłka, która może powodować potykanie ...

Nie powinien taki być. Wtedy łatwo się o niego potknąć wchodząc na schody z górnej kondygnacji. Przepisy chyba nie przewidują takiej sytuacji.

Gość Andrzej

19 Nov 2019, 17:07

Czy ostatni stopień może wyć wyższy od poziomu podłogi piętra ? Jeśli tak, to ile jest dopuszczalne

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!