Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, z czego je zbudowano ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Artykuł na: 6-9 minut

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź jakość ścian i konstrukcji budynku. Ich nie wymienisz nawet podczas generalnego remontu. To od nich zależy nie tylko trwałość konstrukcji, ale również podstawowy komfort życia: odpowiednia temperatura w mieszkaniu czy upragniona ochrona przed zgiełkiem miasta.

Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, z czego je zbudowano

Co możesz wymienić w mieszkaniu podczas remontu? Praktycznie wszystko: od podłóg, drzwi, okien, armatury, aż po tynki i instalacje. Jedyne, na co nie masz wpływu, to konstrukcja budynku - ściany zewnętrzne, nośne oraz stropy.

Dlatego kupując mieszkanie, warto sprawdzić, czy budynek zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe, ale i zapewniają odpowiedni komfort życia. Dla ścian najważniejsze są trzy parametry: wytrzymałość (a co za tym idzie solidność przegrody), ciepło (od tego będą zależeć Twoje rachunki za ogrzewanie zimą czy chłodzenie latem, jak również mikroklimat mieszkania), cisza (jeśli ściana zbudowana jest z materiałów o wysokiej izolacyjności akustycznej - nie będziesz słyszeć hałasów dobiegających z ulicy czy mieszkania sąsiada).

Korzystaj z boomu budowlanego

W ostatnim czasie mamy w Polsce prawdziwy boom budowlany. Wiąże się z tym większa liczba inwestycji, ale też dużo większy popyt na nieruchomości. Jak podaje GUS, dane za 2017 rok są niezwykle optymistyczne dla naszej gospodarki - deweloperzy oddali w ubiegłym roku 89817 mieszkań tj. o 13,5% więcej niż przed rokiem. Wszystko zapowiada, że jeszcze przez jakiś czas utrzyma się ten trend, gdyż inwestorzy budujący na sprzedaż i wynajem uzyskali pozwolenia na budowę prawie 130 tys. mieszkań, tj. o 20,5% więcej niż przed rokiem.

Budowanie z bloczków Ytong

Co to oznacza dla kupującego mieszkanie? Większy wybór. Wielu deweloperów reklamuje swoje inwestycje jako luksusowe apartamenty wybudowane z energooszczędnych materiałów. Ale czy opisy z folderów reklamowych są zgodne z prawdą? Warto je zweryfikować i przed zakupem mieszkania dokładnie wypytać o specyfikację techniczną budynku, uzyskać informacje na temat technologii budowy ściany, a nawet poprosić o szczegółowe parametry przegród.

Najważniejszą sprawą dla klienta jest komfort termiczny i akustyczny. Każdy z nas pragnie mieszkać w ciepłym i cichym lokum. Dlatego dopytujmy o parametry ścian naszego przyszłego mieszkania.

Ciepła ściana

Jaka ściana mieszkania zapewni nam odpowiednie warunki cieplne? W skrócie taka, która spełnia normy termiczne. Dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych podaje się je, jako współczynnik przenikania ciepła U, który od 1 stycznia 2017 roku powinien wynosi 0,23 W/(m2K). Jeżeli ściana ma U większe niż 0,23 W/(m2K), znaczy to, że budynek nie spełnia norm termicznych. Im mniejsze U, tym lepiej - w przypadku współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,1 W/(m2K), mówimy nawet o budynku pasywnym.

W budynkach wielorodzinnych za ciepło ściany odpowiada głównie warstwa izolacji termicznej, bo ściany powstają zwykle w technologii dwuwarstwowej: z wewnętrzną ścianą konstrukcyjną ocieploną na zewnątrz styropianem lub wełną mineralną. Należy więc zwrócić uwagę, czy ściana spełnia obecną normę termiczną i czy może odpowiedzieć również na przyszłe zaostrzenie normy, które wejdzie w życie w 2021 roku, kiedy wymagany współczynnik przenika ciepła U będzie na poziomie 0,2 W/(m2K).

Cicha ściana

A jak sprawdzić, czy nasze przyszłe mieszkanie będzie ciche? Trudno to zweryfikować samemu, gdy oglądamy lokal w pustym, niezasiedlonym jeszcze bloku. Ale i tu z pomocą przychodzą nam normy budowlane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ściany wewnętrzne, zwłaszcza te, które oddzielają nasze mieszkanie od sąsiednich, czy na przegrody od strony korytarza lub klatki schodowej, gdzie najczęściej występuje hałas. Izolacyjność akustyczna takiej ściany powinna wynosić R’

A1 większe lub równe 50 dB (decybeli).

Silikaty mają znakomitą izolacyjność akustyczną

Jeśli szukamy cichego mieszkania, sprawdźmy, czy ściany są z ciężkiego materiału o wysokiej gęstości. Jednym z najlepszych materiałów pod tym względem stanowią silikaty, czyli bloki wapienno-piaskowe. To jeden z najcięższych materiałów i przez to o znakomitej izolacyjności akustycznej.

Ciepłe i ciche mieszkanie z Silka

Jeśli szukasz mieszkania i chcesz, żeby było solidne, ciepłe i ciche, zwróć uwagę na producenta materiałów budowlanych, z których zbudowano konstrukcję twojego przyszłego budynku. Pamiętaj, mieszkanie to także inwestycja, wybieraj zatem takie budynki, które postawiono z renomowanych materiałów. Pod tym względem warto stawiać na mieszkania w budynkach z konstrukcją w technologii silikatów marki Silka. To wysokiej klasy materiał budowlany o żywotności liczonej w setkach lat, zwany nieprzypadkowo sztuczną skałą. Przy tym Silka produkowana jest głównie z naturalnych surowców (piasku, wapna i wody), ma niską promieniotwórczość i dużą pojemność cieplną (nawet po wyłączeniu ogrzewania, mury z bloków Silka będą jeszcze długo trzymać ciepło, czyli je akumulować).

Ściany wymurowane przy użyciu bloczków Silka

Silka oferuje systemy do budowy niezwykle cichych ścian. To bloki wapienno-piaskowe Silka E18A oraz E18A+, które charakteryzuje wysoka izolacyjność akustyczna wynosząca odpowiednio R

A1 = 54 dB oraz R

A1 = 55 dB. Ściany z bloków Silka E18A i E18A+ nie tylko spełniają normy akustyczne, ale i znacząco przewyższają wymagania, zapewniając komfort akustyczny mieszkania.

W temacie izolacyjności akustycznej ważne jest również pośrednie przenoszenie dźwięku, zwane bocznym. I tutaj bloki Silka E18A i E18A+ spełniają normę z nadwyżką. Ich producent Xella Polska daje gwarancję izolacyjności akustycznej, materiał jest badany laboratoryjnie. Ważne w technologii Silka jest klejenie bloków na cienkiej, milimetrowej zaprawie klejowej. W efekcie końcowym przy wysokiej dokładności wymiarowej elementów oraz minimalnej grubości spoiny, powstaje jednorodna, pełna ściana, w której mostki akustyczne (miejsca przenoszące dźwięk) są ograniczone do minimum.

W zalewie tysięcy mieszkań, warto czasem poświęcić dodatkowy czas na przewertowanie ofert deweloperów pod kątem specyfikacji technicznej budynków. Mieszkanie kupujemy przecież na lata. A ściany są tym elementem, którego już nie zmienimy. Dlatego warto szukać mieszkań zbudowanych z wysokiej klasy materiałów. Jeśli nie dowierzamy folderowym zapewnieniom o cieple i błogiej ciszy, sprawdźmy, co jest wpisane w projekcie. Jeśli są to ściany z bloków akustycznych typy Silka E18A lub A+, nawet głośni sąsiedzi nie będą stanowić kłopotu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach bloków Silka? Zapraszamy na stronę: www.ytong-silka.pl

aktualizacja: 2018-04-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy produkt w ofercie Izodom - STP-M
Nowy produkt w ofercie Izodom - STP-M Firma Izodom wprowadziła do swojej oferty produkt STP-M, który pozwala wykonać gęstożebrową konstrukcję stropu z izolacją termiczną.
H+H Polska finalizuje proces zakupu Grupy SILIKATY
H+H Polska finalizuje proces zakupu Grupy SILIKATY 4 kwietnia 2018 r. H+H Polska Sp. z o.o., będąca częścią Grupy H+H (H+H International A/S, której akcje notowane są na giełdzie w Kopenhadze, ...
Diamenty Forbesa 2018 dla Izodom
Diamenty Forbesa 2018 dla Izodom "Diamenty Forbesa 2018" dla woj. łódzkiego zostały rozdane i takim też tytułem może poszczycić się firma Izodom ze Zduńskiej Woli.
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Jak wyczyścić cokół i czym go później pokryć?

Obmurówka cokołu domu, wykonana z łupanych bloczków, jest już mocno zabrudzona i trzeba ją oczyścić. Oprócz zwykłych zanieczyszczeń na fragmentach elewacji pojawiły się mchy i glony trudne do oderwania od podłoża. Po oczyszczeniu chcieliśmy pomalować cokół. Jak to zrobić i czym go pokryć?

topowe produkty

Systemy stropowe Rector Rectobeton i Rectolight

Firma RECTOR Polska jest polską filią francuskiej Grupy Rector Lesage działającej na rynku francuskim od ponad 60 lat i będącej liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego. W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2003 r., zapewniając swoim klientom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych RECTOBETON i RECTOLIGHT.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze