Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Remont dachu płaskiego

Dachy płaskie, czyli stropodachy, budowane szczególnie często w latach 70. i 80., mogą wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu, bo technologie wówczas stosowane nie spełniają współczesnych wymagań. Dotyczy to zwłaszcza izolacji termicznej – obecnie stosuje się znacznie grubsze warstwy niż przed 30–40 laty.

Jakość materiałów stosowanych wówczas do ocieplania także pozostawia wiele do życzenia. Niedostateczne ocieplenie stropodachu nad pomieszczeniami mieszkalnymi  to przyczyna bardzo dużych strat energii potrzebnej do ich ogrzewania. Dlatego bardzo wiele z takich konstrukcji wymaga termomodernizacji.

Zakres prac zależy przede wszystkim od tego, czy dach jest wentylowany, czy nie. Modernizacja dachów wentylowanych jest prosta i niekosztowna, niewentylowane wymagają – oprócz ocieplenia – wykonania nowej hydroizolacji.

Stropodach wentylowany. Między warstwami stropu nad ostatnią kondygnacją a połacią dachu mają pustkę, wentylowaną dzięki otworom rozmieszczonym po przeciwległych stronach stropodachu w najwyższym i w najniższym jego miejscu.

Do termorenowacji takich stropodachów stosuje się najczęściej styropian FS12 (EPS 50 042) lub FS15 (EPS 70 040) albo wełnę mineralną o gęstości ok. 30 kg/m³. Jeśli przestrzeń między stropem a pokryciem dachu jest bardzo niska, wdmuchuje się w nią granulaty z wełny mineralnej, styropianu albo włókna z wełny mineralnej lub celulozy.

Między pokryciem a ułożonym na stropie ociepleniem pozostawia się wspomnianą pustkę wentylacyjną, by w izolacji nie gromadziła się wilgoć, która w postaci pary może wnikać w warstwy stropodachu. Otwory wentylacyjne należy rozmieścić we wszystkich ściankach kolankowych w odstępach ok. 3 m. Dla zabezpieczenia poddasza przed owadami i ptakami otwory należy zakryć siatką.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego Ocieplenie stropodachu wentylowanego
 Ocieplenie stropodachu wentylowanego (fot. Rockwool)

Stropodach niewentylowany. Jest on równocześnie konstrukcją nośną dachu.

Jeżeli nowe pokrycie dachu ma być szczelne, a więc będzie barierą dla pary wodnej, w połaci modernizowanego dachu trzeba zapewnić wentylację. W tym celu pod hydroizolacją wbudowuje się kominki wentylacyjne.

Ocieplenie stropodachu niewentylowanego
  Ocieplenie stropodachu niewentylowanego

Stropodachy niewentylowane ociepla się styropianem minimum FS 20 (EPS 100 038 Dach/Podłoga) lub wełną mineralną o gęstości powyżej 150 kg/m³ w postaci płyt lub tzw. desek dachowych. Zamiast układać kilka materiałów o różnych funkcjach, wygodniej jest użyć materiałów warstwowych, np. styropianu lub twardej pianki poliuretanowej, jednostronnie pokrytych papą albo mających z jednej strony papę, a z drugiej – paroizolację.

Planując modernizację dachu płaskiego, musimy brać pod uwagę jego konstrukcję, a także konstrukcję budynku  i możliwość jej dodatkowego obciążenia. Od tego bowiem zależy, czy będzie można zastosować tzw. dach odwrócony z nawierzchnią użytkową, ułożyć nową izolację cieplną i nowe pokrycie lub też przykryć dom nowym dachem spadzistym.

Jeśli stropodach nad ostatnią kondygnacją ma konstrukcję na belkach drewnianych i nie jest w najlepszym stanie, to łatwiej będzie przykryć dom dachem spadzistym opartym na ścianach, dzięki czemu odciąży się strop i będzie on mógł jeszcze służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany. Na stropodachu żelbetowym lub o konstrukcji na belkach stalowych – po zasięgnięciu opinii konstruktora budowlanego – będzie można zastosować ciężkie warstwy dachu odwróconego.  

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Sporo w tym tekście błędów - warto przed napisaniem skonsultować tekst ze specjalistą fizyki budowli. Z czego Pani wywnioskowała, że otwory wentylacyjne mają być co 3 m w stropodachu wentylowanym? Takie pisanie "sztuka dla sztuki"?

Gość Jerzy Zembrowski

11 Gru 2008, 20:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR
Coraz więcej projektantów oraz inwestorów wybiera strop VECTOR Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni jego wybór zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i późniejszy ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze