Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

10 najczęściej popełnianych błędów wykonawczych podczas wykonywania ścianek działowych.

 1. Sztywne połączenie ścian działowych ze stropem. Dotyczy to każdego rodzaju przegrody. W przypadku ścian murowanych 2–3 cm szczelinę między stropem i ścianą wypełnia się pianką poliuretanową, a następnie tynkuje, ścinając kielnią górną krawędź tynku. Powstałą w ten sposób szczelinę wypełnia się masą akrylową (którą można malować). Chroni to przed ewentualnymi pęknięciami na skutek ugięcia stropu, a także zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych z wyższej kondygnacji.

 2. Murowanie ciężkich przegród bezpośrednio na jastrychu przykrywającym izolację cieplną podłogi na gruncie. Może to powodować pękanie jastrychu. Wzdłuż przebiegu takich ścian należy ułożyć dodatkowe zbrojenie tworzące stopkę rozkładającą nacisk przegrody na większą powierzchnię, a pozostałą część podkładu podłogowego oddylatować szczeliną z elastycznym wypełnieniem.
  Murowanie ciężkich przegród bezpośrednio na jastrychu przykrywającym izolację cieplną podłogi na gruncie.
  (fot. Lafarge)
 3. Oparcie przegrody z płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio na podłodze. Przy montażu takiej ściany konieczne jest zastosowanie podkładek o grubości ok. 1 cm, a przy wykańczaniu powstałą szczelinę należy wypełnić pianką montażową.

 4. Montaż ścian szkieletowych przed otynkowaniem pozostałych ścian i sufitu. Stwarza to ryzyko zabrudzenia płyt zaprawą oraz ich zawilgocenia, zwłaszcza w miejscach styku z sufitem lub ścianami.

 5. Zbyt głębokie umieszczenie wkrętów mocujących płyty g-k. Wkręty te powinny być nieznacznie zagłębione w płycie (nie mogą przecinać warstwy papieru). Przy dokręcaniu ich wkrętarką elektryczną należy używać końcówek z ogranicznikiem głębokości dokręcenia.

 6. Nieprawidłowy układ warstw ślepych ścian. W tzw. ślepych ścianach odgradzających nieużytkowane powierzchnie pod skosami, np. na poddaszu, wykonywanych w systemie lekkiej zabudowy, od strony zewnętrznej powinna znajdować się izolacja cieplna osłonięta folią paroprzepuszczalną, a pod płytami g-k lub innym poszyciem należy ułożyć folię paroszczelną. Taka przegroda skutecznie oddzieli przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej.

 7. Nieprawidłowe wykonanie otworów drzwiowych w ścianach szkieletowych. Podczas wykonywania otworów w takich przegrodach w nadprożu należy wstawić dodatkowe profile słupkowe. Płyty montowane w tym miejscu powinny być wycięte w kształt odwróconej litery L, ale ich łączenia nie mogą przebiegać w linii słupków ościeżowych. W przypadku montowania ciężkich drzwi (powyżej 25 kg) należy zastosować słupki ościeżowe z grubszej blachy.

 8. Osłabienie izolacyjności akustycznej ściany przez zamontowanie nieodpowiednich drzwi. Jeśli zależy nam na dokładnym wyciszeniu pomieszczenia, także drzwi muszą być szczelne – z uszczelkami na obwodzie i ewentualnie z izolacją akustyczną w skrzydle. Trzeba jednak pamiętać, że uszczelnienie drzwi uniemożliwi wentylację pośrednią pomieszczenia (nawiew w oknie a wywiew do kanału wentylacyjnego w innym pomieszczeniu) i trzeba ją zastąpić wentylacją mechaniczną bądź niezależnym kanałem wentylacyjnym.

 9. Niewłaściwe wykonanie bruzd i otworów instalacyjnych w przegrodach. Do ich utworzenia nie należy używać elektronarzędzi kujących (młotowiertarek), młotków i przycinaków, ponieważ może to spowodować wybicie poszczególnych cegieł lub bloczków bądź ściana może popękać. Do bruzdowania należy używać bruzdownic tarczowych, a do wykonywania dużych otworów – otwornic z nasypem ściernym. Głębokość bruzd nie może przekraczać 1/3 grubości ściany (na krótkich odcinkach – do 1 m, dopuszczalne jest pogłębienie ich do połowy grubości przegrody).

 10. Złe rozplanowanie w ścianie puszek elektrycznych. Puszki pod gniazda i łączniki montowane po obu stronach ściany nie powinny wypadać naprzeciw siebie. Osłabia to bowiem izolację akustyczną przegrody, a ponadto w cienkich ścianach takie ich osadzenie może nie być możliwe.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2012-03-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Panie Pieszy, oddylatować ścianę od posadzki oznacza iż należy zostawić szczelinę w posadzce tak by nie stykała się ze ścianą i wypełnić ją elastycznym wypełnieniem. W razie potrzeby mogę to rozrysować :) co do balkonów mesio\\\'a to owszem należy je wykonywać ze spadkiem ...

Gość duzypawel

22 Mar 2012, 07:52

oddylatować - poprawiliście mi humor na cały dzień..

Gość Pieszy

18 Mar 2012, 10:48

o dżizas

Barbossa

15 Mar 2012, 19:56

3 z 10 punktów to punkty pełnowartościowe dla laika pozostałe 7 nie są takie istotne. Ważniejsze by przy wylewaniu balkonu pamietać by beton konstrukcyjny był wylany ze spadkiem 1% w kierunku dworu..

Gość mesio

15 Mar 2012, 19:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze