Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Aranżacja holu czerwoną cegłą

Polecamy taki sposób dekoracji jednej ze ścian. Jest efektowny i ociepla wnętrze - mówi Grzegorz, Czytelnik Budujemy Dom.

Ceglana ściana stanowi doskonałe tło dla obrazów
Ceglana ściana stanowi doskonałe tło dla obrazów

Rodzaj pomieszczenia: hol o powierzchni 8 m2 otwarty na jadalnię; powierzchnia wykończonej w ten sposób ściany 11 m2.

Opis dekoracji: odkryta czerwona cegła.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: większość ścian odnowiliśmy w sposób tradycyjny, malując tynk farbą emulsyjną, część powierzchni pokryliśmy tapetami.

Decyzja: wprowadziliśmy się do domu liczącego ponad 60 lat, wykonanego z czerwonej, pełnej cegły. Ściany były pokryte sidingiem. Postanowiliśmy bezwzględnie się go pozbyć. Hol postanowiliśmy potraktować mniej banalnie.

Od razu zaplanowaliśmy, że powiesimy tam kilka obrazów i wykonamy punktowe podświetlenie. Dlatego, aby nadać miejscu oryginalności i stworzyć odpowiedni klimat, zdecydowaliśmy się na nietypową fakturę ściany.

Najpierw rozważaliśmy wyłożenie jej imitującą kamień syntetyczną wykładziną, myśleliśmy też o kamieniu naturalnym, który jednak jest bardzo drogi. W końcu wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać naturalny charakter budynku i wyeksponować znajdującą się pod tynkiem cegłę. Okazał się strzałem w dziesiątkę.

Przestrzeń holu nie zmniejszyła się, a zyskała na atrakcyjności. Jedynym minusem było usuwanie tynku, które okazało się dość mozolne.

Zależało nam na tym, by nie uszkodzić cegieł, dlatego tynk skuwaliśmy ręcznie
Zależało nam na tym, by nie uszkodzić cegieł, dlatego tynk skuwaliśmy ręcznie

Sposób wykonania: zaczęliśmy od upewniania się, czy pod starym tynkiem rzeczywiście znajduje się czerwona cegła, a nie np. jakieś betonowe wzmocnienie. W tym celu wykonaliśmy próbny odwiert.

Tynki, aby nie uszkodzić struktury cegły, skuwaliśmy ręcznie. Odkrytą cegłę czyściliśmy środkiem przeznaczonym do usuwania nalotów cementowych. Następnie uzupełniliśmy miejscami wykruszone spoiny między cegłami, a na końcu całość zaimpregnowaliśmy.

Niezbędne narzędzia: dłuto lub młot pneumatyczny, szczotki mosiężne i nylonowe.

Rady i przestrogi:

 • Pozostałości tynku należy doczyszczać miękkimi szczotkami najpierw mosiężnymi, a następnie nylonowymi, aby nie porysować powierzchni cegieł.

 • Aby zniwelować pylenie, można spróbować doczyszczania cegieł na mokro.

 • Podczas usuwania tynku trzeba uważać, by nie uszkodzić przewodów elektrycznych, które mogą być w nim ukryte.

 • Polecamy taki sposób dekoracji jednej ze ścian. Jest efektowny i ociepla wnętrze.

Koszty: materiały – cement, impregnat – ok. 300 zł; oświetlenie – system szynowy ERCO z 3 reflektorami to koszt ok. 400 zł; robocizna – (kucie za pomocą dłuta lub młota pneumatycznego) – ok. 1000 zł, usługi elektryka, który przeniósł przewody elektryczne – 200 zł

Joanna Dąbrowska
aktualizacja: 2012-04-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Świetnie coś takiego wygląda w mieszkaniu. Nadaje niesamowity klimat w stylu retro/vintage Jednak nie mogę u siebie kuć ścian, bo nie ma w niej czerwonej cegły. możesz przykleić płytki z cegły rozbiórkowej lub recznie ...

klinkierbojs

26 Paź 2014, 18:21

Do piwnicy

Gość miron

04 Wrz 2014, 18:03

Efekt muru ceglanego można uzyskać w każdym wnętrzu stosując gotowe panele klinkierowe. Panele klinkierowe mogą być z cegłą mechaniczną, cegłą wyrabianą ręcznie czy kolorową cegłą szkliwioną. Do tego cegły mog być gładkie, żłobione, strukturalne. Efekt znakomity, łatwy ...

Gość Stepim

21 Sie 2014, 15:55

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze