Dach kryty strzechą - przykładowa wycena

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dach kryty strzechą - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego strzechą na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

aktualizacja: 2021-12-23 08:55:49

Charakterystyka dachu pokrytego strzechą

Dawniej strzechy wykonywano ze słomy, obecnie wytwarzane są z trzciny. Układa się je zarówno na więźbach remontowanych, jak i nowych. Nachylenie połaci powinno wyno­sić powyżej 45° (na lukarnach półokrągłych - minimum 33°). Najładniej strzecha prezen­tuje się na budynkach o nachyleniu dachu ok. 55° - ostry kąt pochylenia przedłuża żywot­ność pokrycia. Zwykle domy kryte strzechą projektuje się tak, aby połać od kalenicy do okapu nie przekraczała 9 metrów - im długość ta będzie większa, tym większe jest wymaga­ne nachylenie połaci. Bardzo wysoki i stromy dach będzie sprawiał wrażenie ogromnej bry­ły w porównaniu z resztą budynku. 

Trzcina na dach musi być jednoroczna, mieć prostą, pozbawioną liści łodygę. Tak wyselekcjonowane rośliny grupuje się w wiąz­ki o grubości około 60 cm, mogą być one róż­nej długości (od 1,2 do 2 m). Wiązki te suszy się najpierw pod zadaszeniem, nie wolno ich układać jeśli mają wilgotność powyżej 15%.

Strzechę układa się na ruszcie z łat i kontrłat na folii paroizolacyjnej lub na pełnym desko­waniu. Wiązki trzciny rozcina się, równomier­nie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym - wyrób taki w wyso­kiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej wytrzymałości, a co za tym idzie, nie pozwala na rozluźnienie trzciny, tworząc z niej czasową zaporę dla ognia. Po wykonaniu strzechy trzeba ją koniecznie zaimpregnować przeciwogniowo, specjalnymi preparatami.

Podstawową rolą impregnacji jest zabezpie­czenie przed zapłonem od ognia z płonących przedmiotów, mogących spaść na połać dacho­wą lub które mogą zostać przyłożone do okapu strzechy. Środki przeciwogniowe również po­zwalają dłużej zachować naturalny kolor po­krycia, spowalniają rozwój glonów i mchu, opóźniają rozkład wierzchnich warstw strze­chy, uniemożliwiając biodegradację.

Strzechę charakteryzują bardzo dobre para­metry fizyczne (duża izolacyjność i pojemność cieplna, świetne właściwości akustyczne), ale też dość duży ciężar - od 40 do 80 kg/m2 (śred­nia grubość strzechy to 30 cm). Jej istotną ce­chą jest też to, że z upływem lat zmienia bar­wę ze słomkowej na szarobrązową, aż po bardzo ciemnoszarą.

Do krycia strzechą należy zatrudnić wy­specjalizowaną i sprawdzoną firmę, których na rynku nie jest zbyt wiele.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty strzechą, ułożoną na ruszcie drewnianym

Materiały (trzcina, mocowania) wraz z robocizną; przyjęto cenę 180 zł/m² (dotyczy pokrycia dachu dwuspadowego, jak w projekcie; dodatkowe elementy, takie jak lukarny, załamania dachu itp. mają wpływ na cenę), co daje kwotę 35 460 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu materiałów do wykonania rusztu z łat i kontrłat - ok. 2000 zł. Suma: 37 460 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Dach-Reed

Może cię zainteresować
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest drewno klejone? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jaka papa na deskowanie? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
Zobacz więcej Zwiń

Zdaniem naszych Czytelników

Gość mirek

30 Jan 2016, 18:35

co to za specjalisci co pisza takie glupoyy

Gość Bolek

31 Jul 2015, 23:24

Brawo dobry komentarz

02 Oct 2013, 00:09

Cytat Wiązki trzciny rozcina się, równomier­nie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym ? wyrób taki w wyso­kiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej ...

01 Oct 2013, 08:59

Cytat [...] a gdzie jest, wykonywane z cegły, pogrubienie komina pozwalające na wykonanie 12cm wydry? W sumie samo dostosowanie i opierzenie komina może sięgnąć kilku tysięcy złotych! Kiedy w wycenie jednego metra kwadratowego uwzględnimy ...

Gość Irbis Strzecharstwo

30 Sep 2013, 17:44

Ciekawa tendencja... ujmowania pokrycia strzechą jako jednego z popularnych pokryć dachowych, ale do rzeczy: w artykule są kardynalne błędy, niedomówienia i przekłamania!Zacznijmy od przykładu niedopuszczalnych błędów: strzechy w żadnym przypadku nie można układać na folii paroizolacyjnej! ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!