Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

Ważnym, choć niewidocznym elementem dachu jest podkład dachowy - deskowanie lub ołacenie mocowane do konstrukcji dachu. To na nim opiera się pokrycie dachowe.

aktualizacja: 2023-01-12 07:24:14

Podkład dachowy w formie deskowania

Podkład dachowy w formie deskowania - schemat
Podkład dachowy w formie deskowania - schemat

Deskowanie można wykonać z desek o szerokości do 15 cm i grubości 2-2,5 cm lub z płyt drewnopochodnych (OSB, mfp, sklejka) o podwyższonej odporności na wilgoć. Przytwierdza się je do krokwi dachowych tak, aby łączenia kolejnych rzędów wypadały na różnych krokwiach.

Niezbędnym elementem mocowanym do deskowania jest trwały materiał hydroizolacyjny - papa bądź folia dachowa. Deskowanie stanowi podkład pod gonty bitumiczne, papę i blachy płaskie.

Podkład dachowy w formie ołacenia

Podkład dachowy w formie ołacenia - schemat
Podkład dachowy w formie ołacenia - schemat

Ołacenie to ruszt wykonany z drewnianych kontrłat przytwierdzanych równolegle do krokwi, oraz łat, przybijanych prostopadle do nich. Listwy powinny mieć wysokość 25-40 mm i szerokość 38-60 mm i być rozstawione w przedziale 30-40 cm. Parametry te należy dostosować do rodzaju pokrycia, obciążeń zewnętrznych dachu, kąta jego nachylenia i rozstawu krokwi.

Może cię zainteresować
Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest drewno klejone? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka papa na deskowanie? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Zobacz więcej Zwiń

W tym wariancie również potrzebna jest folia - najlepiej paroprzepuszczalna membrana, którą układa się na krokwiach przed przybiciem kontrłat. Ołacenie wykonuje się w przypadku krycia dachu blachodachówką i dachówkami.

Ekran dachowy
Folie i membrany dachowe chronią konstrukcję dachu i izolację przed ewentualnymi przeciekami. Jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed skroplinami powstającymi pod pokryciem. (fot. Marma)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: T. Rybarczyk

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Adam

08 Jan 2019, 14:24

Łaty i kontrłaty na rysunku podpisane odwrotnie, chociaż niżej już opisane poprawnie. Pozdrawiam.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!