Jak zabezpieczać i konserwować dachówki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zabezpieczać i konserwować dachówki?

Chropowatą powierzchnię naturalnych dachówek ceramicznych szczególnie upodobały sobie mchy, glony i porosty. Będą nam one dokuczać zwłaszcza na intensywnie zadrzewionej, cienistej działce. W takim miejscu korzystniejsze będzie pokrycie dachu malowanymi powierzchniowo dachówkami cementowymi lub glazurowanymi (szkliwionymi) dachówkami ceramicznymi.

aktualizacja: 2022-08-10 07:43:32

Jednak nawet na nich prędzej czy później pojawi się nieestetyczny nalot. Radą na to jest zaimpregnowanie nowego pokrycia preparatem silikonowym po jego wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu. Impregnat zabezpieczy dachówki przed porastaniem i brudem, a dodatkowo - w przypadku pokryć angobowanych, malowanych lub szkliwionych - w pewnym stopniu ochroni pokrycie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i blaknięciem koloru.

Jeśli nasz dach ma już kilka lat i został skutecznie zaatakowany przez mech, grzyby (pleśnie) i porosty, można go oczyścić. Dobre efekty daje spłukanie pokrycia wodą pod ciśnieniem z odpowiednią (zgodną ze wskazaniami producenta) zawartością detergentu. Efekt będzie widoczny, lecz jedynie powierzchowny.

By skutecznie pozbyć się z dachu "przyrody ożywionej", należy pomalować go (za pomocą wałka lub pędzla) preparatem grzybobójczym. Środki takie silnie działają, używając ich trzeba zatem zachować szczególną ostrożność, zabezpieczając nie tylko dłonie i oczy, ale także pas gleby wokół budynku. Najlepiej wynająć do tego zadania fachową ekipę posługującą się specjalistycznym sprzętem.

Jeśli przy okazji zamierzamy odnowić powłokę malarską dachówek cementowych (powinno się to robić co kilkanaście lat), możemy malowanie połączyć z dogłębnym czyszczeniem; oczyszczone i zaimpregnowane połacie dachu pokrywamy wówczas dobraną kolorystycznie farbą akrylową z domieszką odpowiedniego środka grzybobójczego.

Trwałe usuwanie zielonego nalotu ze ścian
Organicznego brudu nie usunie woda z detergentem. Mikroorganizmy mogą powodować pękanie tynku i powstawanie wybrzuszeń, wydzielają też nieprzyjemny zapach. Potrzebne jest systemowe działanie.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Perfect - Miłowski (cartima.pl)
Może cię zainteresować
Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak obrobić komin z blachy trapezowej? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaka papa na deskowanie? Co to jest drewno klejone? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!