Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Kuna, która zadomowi się na poddaszu to istne utrapienie. Nie dość, że bardzo hałasuje i brudzi, to potrafi także zniszczyć przewody elektryczne oraz warstwy dachu. Niestety walka z tym drapieżnikiem jest trudna, ale można ją wygrać. Jak więc humanitarnie i skutecznie pozbyć się kuny z domu?

aktualizacja: 2020-12-21 10:19:42
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są sposoby na kunę?
  • Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Kuna domowa to zwinny drapieżnik. Potrafi skakać na odległość 3 m, świetnie się wspina, ponadto ostre zęby i silne łapy pomagają jej usunąć oraz ominąć przeszkody stojące na drodze do ciepłego oraz suchego poddasza. Zwierzę, gdy się zadomowi na strychu hałasuje, pozostawia resztki pokarmu i ogromne ilości odchodów, ale przede wszystkim wygryza w ociepleniu kanały, co skutkuje powstawaniem mostków termicznych. Potrafi również poszarpać folię dachową i przegryźć przewody.

Walka z kuną nie należy do najłatwiejszych, dlatego nie poddawajmy się po pierwszej nieudanej próbie. Pamiętajmy, aby najpierw zastosować naturalne metody - pułapki to ostateczność.

Jakie są sposoby na kunę?

Naturalnymi wrogami kuny są borsuki, wilki i lisy, jednak trudno zaprosić ich do domu czy ogrodu. Aby pozbyć się drapieżnika z poddasza, możemy zastosować odstraszacze, które emitując ultradźwięki o zmiennej częstotliwości zniechęcają kunę do wizyt.

Skuteczne mogą okazać się również odstraszacze zapachowe - niestety kiedy zwietrzeją, kuna powróci. Kolejną metodą na pozbycie się zwierzęcia jest jego schwytanie i wywiezienie daleko od domu, np. do lasu. W tym celu możemy wykorzystać pułapki z systemem zapadek, tzw. pułapki żywołowne - za przynętę mogą posłużyć jaja kurze, owoce i mięso drobiowe. Z taką pułapką kuna powinna się najpierw oswoić - dopiero gdy zauważymy, że pokarm znika, uruchamiamy zapadki.

Skuteczny może okazać się także elektryczny pastuch. Umieszcza się go wzdłuż okapów dachu, najczęściej przy rynnach. Prąd o niewielkim napięciu potrafi zniechęcić kunę do odwiedzin naszego poddasza. Pamiętajmy, aby uszczelnić wszystkie otwory i dziury, przez które kuna dostaje się do domu. Nie wykonujmy tej pracy w ciągu dnia, ponieważ możemy uwięzić zwierzę na strychu - robimy to po zmroku, gdy w poszukiwaniu pokarmu opuści on swoje legowisko. Okna na poddaszu zabezpieczmy siatką, a na rynny nałóżmy kolczastą taśmę przeciw ptakom.

Może cię zainteresować
Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jaka papa na deskowanie? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły?
Zobacz więcej Zwiń

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Jeśli nie chcemy wizyt kuny na poddaszu, powinniśmy prawidłowo wykończyć dach i poddasze - przecież lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jak więc skutecznie zablokować zwierzęciu drogę do domu? Najważniejszy jest brak jakichkolwiek miejsc, przez które kuna mogłaby dostać się na poddasze. Dostęp do dachu musi być szczelnie zamknięty. Pilnujmy dekarzy, bo nawet niewielki luz w pokryciu dachowym umożliwi kunie przedostanie się do środka. Ponadto otwory wentylacyjne i inne wloty powinny być zabezpieczone kratkami stalowymi lub metalowymi taśmami perforowanymi.

Wentylacja w dachu
Wentylacja w dachu, fot. Blachy Pruszyński

Oprócz wróblówki montowanej między łatą okapową a pokryciem należy zastosować mocną metalową taśmę perforowaną. Osłoni ona wszystkie wloty pod pokrycie i spod niego. W dachówkach i kominkach powinny być zamontowane gęste kratki. Takie same osłony stosujemy wzdłuż szczeliny kalenicowej.

Niezbędnym wykończeniem dachu jest podbitka. Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana, musi być solidnie i szczelnie zamontowana. Powietrze pod podbitkę dostaje się przez gęsto rozmieszczone otwory o małej średnicy. Otwory mogą zostać zastąpione metalowymi kratkami o małych oczkach.

Podbitka dachowa T7
Podbitka dachowa T7, fot. Blachy Pruszyński

Skuteczną ochroną przed kunami może być ocieplenie nakrokwiowe. Wełna mineralna układana na sztywnym poszyciu i szczelnie zaizolowana papą stanowi barierę nie do przebicia. Ciekawostką jest to, że kuny domowe nie lubią styropianu, szczególnie XPS lub płyt PIR - drażni je skrzypiący dźwięk powstający podczas wygryzania lub wydrapywania nor w tych warstwach ocieplenia.

Ekspert firmy Blachy Pruszyński

Zdaniem naszych Czytelników

16 Jan 2024, 16:22

 

16 Jan 2024, 15:57

5 godzin temu, remonik napisał: A czy są jakieś przepisy, gdzieś to można znaleźć? czy można tak po prostu rozłożyć trutkę albo chociaż pastuch elektryczny założyć. Bo widzoałem taki pastuch nawet sie dotknąłem kopniecie ma mocne, taką małą kunę to może ...

16 Jan 2024, 12:13

1 godzinę temu, remonik napisał: A czy są jakieś przepisy, gdzieś to można znaleźć? czy można tak po prostu rozłożyć trutkę   Tylko dopóki nikt się nie dowie. 

16 Jan 2024, 10:49

A czy są jakieś przepisy, gdzieś to można znaleźć? czy można tak po prostu rozłożyć trutkę albo chociaż pastuch elektryczny założyć. Bo widzoałem taki pastuch nawet sie dotknąłem kopniecie ma mocne, taką małą kunę to może pozamiatać.

Gość RealLife

31 Mar 2021, 22:07

Sposoby na kuny i krety opisywane w internecie są takie zgodne z prawem: działaj, ale daj kunie/kretu spokojnie żyć.. Jedyną chyba skuteczną metodą jest wytrucie jednego i drugiego, może nie animotarne, ale przy nadmiarze populacji to raczej porządane działanie. Tak radzę sobie ...

Gość ms

07 Dec 2020, 17:07

Gościu Mario - jaki sposób zadziałał skoro inne nie działały ?

Byłem kiedyś, jako obserwator, na szkoleniu dla dekarzy, które organizowała firma Blachy Pryuszyński. Padło takie pytanie. Okazuję się, że kuny nie zadomowią się jeśli nie będą miały miejsca pod połacią. Wystarczy przemyśleć układ warstw pokrycia. Mój temat to zapobieganie, ...

Gość Mario

01 Nov 2020, 21:49

Miałem kunę na poddaszu i nic nie działało a próbowałem - głośnik bezprzewodowy i puszczenie rocka jak wchodziła - 5 bzyczków na kunę, co niby odstraszają -rozwieszanie zapachów -zabawki zdalnie sterowane (auto) -żywołapka NIC NIE DZIAŁAŁO !!!! Zadziałał jeden sposób, ...

Gość bm

13 Jun 2020, 15:15

CIEKAWE CZY TO REKLAMA, BO PRZYRODNIK WAJRAK MÓWI INACZEJ

Gość damian45

27 Sep 2019, 14:01

Znam lepszy i prostszy sposób, u mnie pomogły woreczki kunagone. Rozwiesiłem trzy sztuki na poddaszu i nie widać ani jednej kuny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!