Wielkie okna - wpuść więcej światła do swojego domu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wielkie okna - wpuść więcej światła do swojego domu!

Współczesne domy otwierają się na naturę, zacierając granicę między wnętrzem a otoczeniem za sprawą monumentalnych przeszkleń. Przedstawiamy świat panoramicznych okien i tarasów, które stają się nie tylko wizytówką nowoczesnego budownictwa, ale i źródłem nieograniczonego dostępu do światła naturalnego oraz widoków, jakie oferuje otaczający dom krajobraz.

aktualizacja: 2024-03-20 07:58:29

Zajrzyjmy bliżej w świat technologii i trendów, które kształtują dzisiejsze podejście do projektowania przestrzeni życiowej, gdzie duże przeszklenia nie są już tylko elementem luksusu, ale elementem definiującym współczesne mieszkanie.

Od automatycznie sterowanych, przez rozwierane, aż po innowacyjne systemy przesuwne – poznaj możliwości, które otwierają przed nami szeroko zakrojone okna i tarasy, zapewniając nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne rozwiązania dla domu przyszłości.

Panoramiczne i tarasowe

Szerokie okna, zajmujące większą część ścian sąsiadujących z tarasem, to obecnie standard nowoczesnego budownictwa. Ale nie tylko wyjście do ogrodu wyposaża się w duże przeszklenia, coraz więcej inwestorów wybiera ten sposób wykonania nawet całych ścian szczytowych, obejmujących parter i poddasze. Wielkoformatowe okna mogą być nieotwierane, rozwierane lub zawierać jeden z kilku systemów przesuwnych. Najwygodniejszy na etapie eksploatacji będzie wariant wyposażony w automatykę sterowaną pilotem, smartfonem.

Moda na przeszklone fragmenty ścian nie przemija, bo takie okna są efektowne, zacierają granicę pomiędzy domem a ogrodem i zapewniają panoramiczny widok przez cały rok. Przy planowaniu dużych przeszkleń w budynku, warto dokładnie przemyśleć kwestie dotyczące ich rozmieszczenia i funkcjonalności.

Większość inwestorów wybiera duże drzwi prowadzące na taras. Niektórzy decydują się na niskie, ale bardzo szerokie okna, wypełniające całą przestrzeń między blatem a szafkami w kuchni lub wysokie przeszklenia (sięgające posadzki) również w łazienkach, gabinecie, sypialni lub pokoju dzieci. Tam, gdzie jest łatwy dostęp, można zastosować wersje nieotwierane (fiksy), zwłaszcza w odmianie panoramicznej.

Wielkoformatowe przeszklenia produkowane są z profili z rozmaitych materiałów ze skrzydłami stałymi, rozwieranymi albo przesuwanymi. W przypadku tych ostatnich wersji, najistotniejszy jest wybór systemu służącego do ich otwierania. Takie wyjście na taras zwykle dzieli się na kilka segmentów. Nowoczesne technologie przesuwne umożliwiają uzyskanie ruchomych przeszkleń w opcji dwu-, trzy- lub nawet sześcioskrzydłowej, z przeróżnym układem i szerokością modułów otwieranych.

Przy dwóch częściach, ruchoma jest tylko jedna z nich, przy trzech - jedna albo dwie, zaś przy czterech i sześciu - dwie środkowe (skrajne na ogół są stałe). W przypadku wersji harmonijkowych, składają się wszystkie, po przesunięciu na jedną stronę, otwiera się całe przejście.

Nie tylko z aluminium

Ponieważ wysokie i szerokie okna są bardzo ciężkie - z 3-szybowym przeszkleniem mogą ważyć nawet kilkaset kg - muszą mieć sztywną i wytrzymałą konstrukcję. Rodzaj i szerokość ram dobiera się do wielkości i ciężaru oszklenia.

Największe okna panoramiczne, narożne, szklane ściany i ogrody zimowe najczęściej produkuje się z profili aluminiowych. Są bardzo sztywne, i nie trzeba ich wzmacniać. Ponadto są dość wąskie, wpuszczają do wnętrza większą ilość światła, niż okna wykonane z innych materiałów. Profile mogą być anodowane bądź malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, albo wykończone okleiną drewnopodobną.

Okna tarasowe wytwarza się także z litego drewna (sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, meranti, mahoniu). Na ramy aplikuje się farby lub lakiery wodorozcieńczalne, uzyskując powłoki kryjące lub transparentne (widać przez nie rysunek słojów). Drewniane ramy mogą też być pokryte od zewnątrz aluminiowymi nakładkami, co zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

W dużych przeszkleniach, czasem stosuje się również profile z PVC ze stalowymi wzmocnieniami usztywniającymi konstrukcję. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie dodatkowych - pionowych albo poziomych - podziałów skrzydeł.

W drzwiach przesuwnych oraz składanych harmonijkowo o bardzo dużych wymiarach, profile z PVC stosuje się jednak rzadziej.

Dowiedz się więcej o dużych przeszkleniach ➡️ Czy okna z dużymi przeszkleniami to zawsze dobry wybór?

Redakcja BD
fot. otwierająca: MS WIĘCEJ NIŻ OKNA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!