Jak budowa całego okna wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak budowa całego okna wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność okien jest aktualnie jednym z najważniejszych parametrów ich wyrobu. O tym, z jakimi stratami ciepła będziemy mieć do czynienia po zamontowaniu nowej stolarki informuje nas współczynnik "Uw", nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym więcej energii można zaoszczędzić. 

aktualizacja: 2023-02-15 09:58:27

Profil okienny ma zdecydowanie gorszy współczynnik przenikania ciepła niż dwukomorowy pakiet szybowy, nawet o połowę - natomiast jego udział w świetle całego okna jest niewielki. Dla nowego budownictwa z systemem rekuperacji najlepiej sprawdzą się okna stałe - nieotwierane, gdzie najważniejsze jest osiągnięcie możliwie maksymalnej szczelności i komfortu cieplnego przegrody.

Nie trzeba również rezygnować z funkcji tradycyjnego otwierania okna, jednak w celu osiągnięcia jak najlepszej termoizolacyjności należy ograniczyć ilość dodatkowych profili i podziałów kwater. Budowę całej konstrukcji wzmacniają systemy środkowych uszczelnień, które dodatkowo zapewniają poziom akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Dokonując wyboru warto jednak dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania, ponieważ komfort cieplny, korzystniejszy nawet o kilka procent, nie zastąpi nam okna, którego funkcja otwierania będzie nam ułatwiać codzienne czynności.

Tomasz Czupryniak,
Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!